eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VIII 2008

Koniunktura przemysłowa VIII 2008

2008-08-23 00:44

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2008


Oceny bieżącej sprzedaży towarów i sytuacji finansowej przedsiębiorstw są nieco korzystniejsze niż przed miesiącem. Optymistyczne prognozy w tym zakresie utrzymują się na poziomie z lipca. Stan zapasów towarów oceniany jest, podobnie jak w lipcu, jako nadmierny. Mimo to planowany na najbliższe miesiące wzrost zamówień na towary u dostawców może być nieznacznie większy niż zapowiadanego przed miesiącem. Wzrost bieżących cen towarów jest nieco wolniejszy od sygnalizowanego w lipcu. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost cen na poziomie zbliżonym do prognozowanego w lipcu. Planowany wzrost zatrudnienia jest mniej znaczący od przewidywanego w ubiegłym miesiącu.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd – plus 27 (przed miesiącem 23). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi on plus 9 (plus 8 przed miesiącem), a dla branży włókno, odzież, obuwie – plus 8 (w ubiegłym miesiącu plus 4). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 4 (w lipcu plus 3).

W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się znacznie szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Stan nadmiernych zapasów towarów utrzymuje się na poziomie z lipca. W najbliższych miesiącach przewiduje się szybszy niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji wzrost zamówień na towary u dostawców może być większy niż planowano przed miesiącem. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są korzystniejsze od formułowanych w lipcu. Sygnalizowany jest nieco szybszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Plany dyrektorów przedsiębiorstw dotyczące zwiększenia zatrudnienia są ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem.

W sierpniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują niewielki spadek bieżącej sprzedaży. Mimo to sytuacja finansowa oceniana jest nieco korzystniej niż przed miesiącem. Prognozy wskazują na nieznacznie wolniejszy wzrost sprzedaży w najbliższych miesiącach i w konsekwencji niewielkie pogorszenie przyszłej sytuacji finansowej. Zwiększają się nieznacznie nadmierne zapasy towarów. Poziom zamówień na towary w najbliższych trzech miesiącach może pozostać bez zmian. W sierpniu ceny pojazdów samochodowych ulegają niewielkiej obniżce. Przyszłe ceny mogą rosnąć nieco wolniej niż przewidywano w lipcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie ograniczyć zatrudnienie.

W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w sierpniu spadek bieżącej sprzedaży. Sytuacja finansowa jednostek handlowych jest oceniana nieco gorzej niż w lipcu. Prognozy sprzedaży są optymistyczne, co może spowodować poprawę sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może zwiększyć się w niewielkim stopniu. W sierpniu przedsiębiorstwa zgłaszają szybszy niż w ubiegłym miesiącu spadek bieżących cen towarów. Prognozy na najbliższe trzy miesiące wskazują na bardziej znaczący niż przewidywano w lipcu wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać obecny stan zatrudnienia.

W sierpniu sygnalizowany jest nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw jest oceniana pozytywnie, nieco lepiej niż w lipcu. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny. Prognozy dotyczące sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być niekorzystna. Ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć w znacznie mniejszym stopniu niż planowano przed miesiącem. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy niż w lipcu wzrost bieżących i przyszłych cen żywności. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać obecny stan zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: