eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

Dolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

2008-08-02 01:40

Przeczytaj także: Zarządzanie kapitałem ludzkim: 10 trendów

Natomiast słabą – w obszarze spójności społecznej i terytorialnej –10 lokata w 2003 r. i 12 w 2006 r. (szczególnie niskie noty pod względem osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, osób niepełnosprawnych oraz przestępstw stwierdzonych), potencjału demograficznego – 10 lokata w 2003 r. i 9 w 2006 r. (niskie wartości miernika w zakresie reprodukcji ludności) oraz zdrowia – 9 lokata w 2003 r. i 8 w 2006 r. (m.in. niski poziom miernika w zakresie stanu zdrowia oraz pracy w warunkach zagrożenia).

W analizowanym okresie dla każdego województwa miernik kapitału ludzkiego uległ zwiększeniu – wskaźnik dynamiki kształtował się na poziomie od 115,4% (województwo śląskie) do 127,6% (warmińsko-mazurskie). W województwie dolnośląskim nastąpił wzrost wartości miernika kapitału ludzkiego o 27,3% i była to, na tle pozostałych województw, druga co do wielkości wartość wskaźnika dynamiki. Warto tu przypomnieć, iż województwo dolnośląskie szczególnie poprawiło swoje wyniki w obszarze zdrowia, edukacji i rynku pracy, natomiast w obszarze spójności społecznej i terytorialnej nastąpiło nieznaczne pogorszenie not.

Konsekwencją mało zróżnicowanej według województw dynamiki miernika kapitału ludzkiego były niewielkie różnice w zajmowanych lokatach w 2003 r. i 2006 r. – maksymalnie o 3 miejsca (tylko województwo śląskie). Pięć województw nie zmieniło swojej pozycji, mianowicie: mazowieckie (1 lokata), wielkopolskie (4), łódzkie (7), podlaskie (9) i lubelskie (12). Województwo dolnośląskie w rankingu województw zmieniło o jedno miejsce swoją pozycję (z 6 miejsca w 2003 r. na 5 miejsce w 2006 r.).

W celu uwypuklenia odmienności w stopniu specjalizacji (zróżnicowania) kapitału ludzkiego według wyróżnionych 5 obszarów badawczych, obliczono dla każdego województwa współczynnik zmienności odpowiednich dystansów do jednostki zajmującej pierwszą lokatę. Na podstawie wartości tego współczynnika można stwierdzić, iż największym stopniem zróżnicowania (specjalizacją) kapitału ludzkiego odznaczały się, w 2003 i 2006 r., województwa: lubelskie, świętokrzyskie, opolskie, pomorskie, śląskie.

I tak, dla województwa lubelskiego mierniki kapitału ludzkiego w obszarze edukacji przyjmowały stosunkowo wysokie wartości (4 lokata), podczas gdy pod względem rynku pracy najniższe (16 lokata) oraz pod względem potencjału demograficznego, spójności społecznej i terytorialnej – znacznie niższe od średniej z wszystkich województw (dające odpowiednio w 2006 r. 14 i 13 pozycję w rankingu).

Stosunkowo niskie zróżnicowanie struktury miernika kapitału ludzkiego według wyróżnionych obszarów badawczych wystąpiło w województwie dolnośląskim.

Konsekwencją znacznego zróżnicowania (specjalizacji) kapitału ludzkiego według wyróżnionych 5 obszarów badawczych opisujących kapitał ludzki były różnice zajmowanych lokat w poszczególnych zakresach. Nie było województwa, które zajmowałoby zbliżoną lokatę pod względem wyróżnionych mierników kapitału ludzkiego, tj. liczonych dla każdych z pięciu obszarów badawczych.

Stwierdzono m.in., że największe zróżnicowanie wystąpiło w przypadku mierników w obszarze edukacji i rynku pracy, a najmniejsze – w obszarze zdrowia oraz spójności społecznej i terytorialnej.

Największy dystans między skrajnymi województwami, tj. województwem znajdującym się w uporządkowaniu na pierwszym i ostatnim miejscu wystąpił pod względem mierników w obszarze edukacji i rynku pracy. Relatywnie niska wartość rozstępu miernika kapitału ludzkiego wystąpiła w obszarze zdrowia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: