eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kierunek studiów a satysfakcja z pracy

Kierunek studiów a satysfakcja z pracy

2008-07-09 13:38

Kierunek studiów a satysfakcja z pracy

Jakie kierunki studiów gwarantują dobrą pracę? © fot. mat. prasowe

Według użytkowników Internetowego Serwisu Pracy JOBS.PL dobrą pracę mają szansę zdobyć ci, którzy uzyskali wykształcenie techniczne/IT. Takiej odpowiedzi na sondażowe pytanie "Jakie kierunki studiów gwarantują dobrą pracę?" udzieliło blisko 40% respondentów.

Przeczytaj także: Wybór studiów a szanse na rynku pracy

Na drugim miejscu nie znalazły się jednak kierunki związane z finansami (12%) ani z marketingiem i zarządzaniem (7%). Niewielu doceniło też medycynę (9%) i studia humanistyczne (2%).

Na co więc oddała swój głos blisko 1/3 osób biorących udział w sondzie? Okazuje się, że w przypadku 32% respondentów znalezienie dobrej pracy to przede wszystkim kwestia szczęścia, nie mająca nic wspólnego z kierunkiem kształcenia.

fot. mat. prasowe

Jakie kierunki studiów gwarantują dobrą pracę?

Jakie kierunki studiów gwarantują dobrą pracę?




Zaskakująca może się wydawać tak niska ocena pozatechnicznych kierunków szkolenia. Tym bardziej, że na rynku nie brak zdolnych i docenianych absolwentów filologii angielskiej, psychologów, szkoleniowców, kontrolerów finansowych, biegłych rewidentów czy księgowych.

Prawdą jest jednak, że od kilku lat – nie tylko na polskim rynku pracy – najbardziej poszukiwani i cenieni są specjaliści o wykształceniu technicznym: inżynierowie budownictwa, architekci, automatycy, elektronicy, programiści i graficy komputerowi. Popyt na pracowników tych specjalizacji związany jest przede wszystkim z dobrą sytuacją gospodarczą Polski i wieloma inwestycjami zagranicznymi, w tym np. centra techniczne i technologiczne. Polscy inżynierowie są także doceniani poza Polską i coraz częściej korzystają z ofert zagranicznych pracodawców. To zmusza polskie firmy do jeszcze intensywniejszych działań w procesie budowania kadr.

– Potencjalnym pracownikom proponuje się nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także dodatkowe świadczenia: kompleksową opiekę zdrowotną dla całej rodziny, pakiety profesjonalnych szkoleń, kursy językowe, abonamenty na zajęcia sportowe (siłownia, basen) lub wydarzenia kulturalne (kino, teatr) – tłumaczy Dariusz Bednarczyk z JOBS.PL. - Nic więc dziwnego, że absolwentom kierunków technicznych dużo łatwiej powiedzieć, że mają dobrą pracę – dodaje.

W innych branżach między sobą konkurują raczej pracownicy niż pracodawcy, co naturalnie obniża ich teoretyczną wartość. Dlatego jeśli kończyłeś marketing i zarządzanie, a masz dobrą pracę, to oprócz odpowiednich kwalifikacji z pewnością miałeś dużo szczęścia.

Informacje o badaniu
W sondzie na temat relacji "kierunki kształcenia a dobra praca", przeprowadzonej na stronach Internetowego Serwisu Pracy JOBS.PL w okresie 25 czerwca – 8 lipca 2008 r., udział wzięło 1328 osób.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: