eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza VI 2008

Koniunktura gospodarcza VI 2008

2008-06-29 00:10

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza V 2008


Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, choć nieco gorzej niż w zeszłym miesiącu. Zarówno bieżący jak i przyszły portfel zamówień oraz produkcja są nadal rozszerzane, choć w mniejszym stopniu niż w maju. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez producentów za zbliżony do wystarczającego. Wraz ze zmniejszającymi się opóźnieniami w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci bardziej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy przyszłej sytuacji finansowej są korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają rozszerzyć zatrudnienie w stopniu większym niż przewidywano w maju. Ceny wyrobów chemicznych mogą rosnąć w tempie nieco szybszym od prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie, choć nieco gorzej niż w maju. Odnotowuje się wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji, choć oceny są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany za nadmierny. Przedsiębiorcy nie odczuwają trudności w ściąganiu należności od kontrahentów i nadal terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują wzrost zatrudnienia, choć w skali mniejszej niż prognozowano w maju. W najbliższych miesiącach wzrost cen maszyn i aparatury elektrycznej może być nieco wyższy od przewidywanego w ubiegłym miesiącu.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych sygnalizują w czerwcu korzystną koniunkturę, choć jej oceny są nieznacznie gorsze niż przed miesiącem. Odnotowuje się nieco wolniejszy niż w maju wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Nieznacznie zmniejsza się stan zapasów wyrobów gotowych, uważany przez przedsiębiorców za nadmierny. Utrzymują się zarówno opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów jak i trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne i lepsze niż przed miesiącem. Dyrektorzy planują niewielkie ograniczenie zatrudnienia. Przewidywania wskazują na możliwość wzrostu cen artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych.

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę pozytywnie, choć gorzej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest pogorszeniem ocen bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne, choć mniej korzystne niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za niewystarczający. Producenci nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, mimo to sygnalizują trudności w regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa tych firm może się pogorszyć. Producenci planują zmniejszyć zatrudnienie. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się nadal obniżać.

W czerwcu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę negatywnie, gorzej niż w zeszłym miesiącu. Producenci zgłaszają pogorszenie ocen zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, odnotowują oni trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są pesymistyczne, gorsze od zgłoszonych przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie w nieco większym stopniu niż planowali w maju. Przewidywane jest dalsze obniżenie cen wyrobów włókienniczych.

2. Budownictwo

W czerwcu, podobnie jak w maju, ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 27. Poprawę koniunktury sygnalizuje 33% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 6% (w maju – odpowiednio 34% i 7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: