eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 20/2008 (12-18.05.2008)

Tydzień 20/2008 (12-18.05.2008)

2008-05-17 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 19/2008 (05-11.05.2008)

  • Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro wzrósł w I kw. 2008 roku o 2,2% r/r (podobnie jak w IV kw. 2007 roku), a w całej Unii o 2,4%..
  • Ambasadorowie 27 państw członkowskich porozumieli się w sprawie rozpoczęcia negocjacji Unii Europejskiej z Rosją w sprawie nowej umowy o współpracy. Decyzję zatwierdzą unijni szefowie resortów spraw zagranicznych pod koniec miesiąca. Oznacza to, że Litwa zrezygnowała z weta. Wcześniej Litwa uzyskała zapewnienie, że Bruksela będzie domagać się od Moskwy wznowienia dostaw ropy do rafinerii w Możejkach, a także współpracy w sprawach karnych. Także Unia zdecydowała się na większe zaangażowanie w Gruzji.
  • Inflacja w kwietniu w UE wyniosła średnio 3,6% (w marcu 3,8%) a w strefie euro spadła do 3,3%. Była ona najwyższa na Łotwie i wyniosła 17,4% (wobec 16,6% w marcu), a w Polsce wyniosła 4,3% (wobec 4,4% w marcu).
  • Niemiecka gospodarka w ciągu kwartału urosła o 1,5%, czyli pięć razy więcej niż w poprzednim kwartale. Jednak niektórzy niemieccy analitycy przestrzegają, że taki wzrost zapewne nie okaże się trwały, bo nastroje gospodarcze już się pogarszają.
  • Kwietniowa inflacja we Francji wyniosła 3,1% (w marcu-3%).
  • Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu wyniosła 3% r/r (w marcu - 2,5%), lecz Bank Anglii w najnowszym raporcie prognozuje, że inflacja jeszcze w tym roku może wzrosnąć nawet do 3,6%. Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu wzrosła najmocniej od 2002 r., do najwyższego poziomu od ponad roku.
  • Produkt krajowy brutto Czech wzrósł w I kw. br. o 5,4% r/r (w IV kw. 2007 PKB wzrósł o 6,6%). Na 2008 bank centralny prognozuje wzrost PKB w Czechach o 4,7 %.
  • Inflacja na Słowacji w kwietniu wyniosła 4,3% (wobec 4,2%w marcu) i była najwyższa od 17 miesięcy.
  • Produkcja przemysłowa Czech po raz pierwszy od 5 lat spadła w marcu o 2,1% r/r (po wzroście w lutym o 11,3% ).
  • Produkt krajowy brutto Węgier wzrósł w I kw. 2008 roku o 1,6% r/r (w IV kw. 2007 roku o 0,8%).
  • Stopa bezrobocia w Czechach w kwietniu spadła do 5,2% (z 5,6% w marcu).
  • Europejski koncern lotniczy Airbus poinformował, o opóźnieniach w produkcji A380, największego samolotu pasażerskiego świata. Dostawy rozpoczną się w tym roku, ale do 2010 roku będą one niższe od planowanych wcześniej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIECO O PRZYSZŁOŚCI ENERGETYKI W UNIJNEJ EUROPIE

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska przedstawiła projekt podziału koncernów energetycznych, który w założeniu miał sprzyjać pełnej liberalizacji unijnego rynku energetycznego. Miał on polegać na wydzieleniu z koncernów energetycznych sieci przesyłowych i oddaniu ich w zarząd niezależnym operatorom. Jednak sprzeciwiły się temu koła polityczne w kilku unijnych krajach, w tym w tak ważnych gospodarczo krajach jak Niemcy i Francja (razem kraje te dysponowały mniejszością blokującą). Sprzeciwiła się temu także Rosja. W tej sytuacji KE przygotowała propozycję kompromisową dotyczącą rynku gazu. Nowa propozycja ma ułatwić znalezienie porozumienia politycznego w tej sprawie. Dopuszcza się w niej „zachowanie tytułów własności i integrację pionową przedsiębiorstw, o ile będzie zapewniona rzeczywista i skuteczna niezależność operatorów odpowiadających za przesył”. Wygląda na to, że porozumienie w tej sprawie zostanie zawarte na posiedzeniu ministrów ds. energii krajów unijnych 6 czerwca br. w Luksemburgu. Jeśli zostanie ono przyjęte, to podobne rozwiązanie będzie zaproponowane dla rynku energii elektrycznej.

Obecne, nowe rozwiązania świadczą o rezygnacji KE z rozwiązań radykalnych, których istotą był podział własnościowy przedsiębiorstw z branży energetycznej na spółki odpowiadające za przesył i produkcję energii. Warto tu dodać, że koncepcja ta zyskała poparcie eurodeputowanych komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego. Pozostaje do wyjaśnienia powód, dla którego powstał pierwotny projekt tego podziału (ang. Unbundling). Jego celem było zapewnienie swobodnego dostępu do europejskich sieci przesyłowych wszystkim producentom, a podział miał spowodować, że przesył i produkcja będą całkowicie niezależne od siebie i zostaną wyeliminowane konflikty interesów, które mają miejsce, gdy firma sprzedaje energię i jednocześnie kontroluje sieci przesyłowe.

Mimo wstępnej zgody na to kompromisowe rozwiązanie nie należy traktować tego rozwiązania za końcowe. Jak wiadomo, niektóre unijne kraje (jak Wielka Brytania, Holandia albo Dania) przeprowadziły już u siebie „unbundling” i w dalszym ciągu opowiadają się za rozwiązaniem pierwotnym żądając ograniczenia w czasie obowiązywania obecnie przyjmowanych, kompromisowych rozwiązań. Prezentują one pogląd, że ostatecznie wszystkie kraje UE powinny dokonać podziału własnościowego.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: