eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

2008-04-11 00:26

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008


Łódź

Średnia cena w Łodzi na koniec kwartału wynosi 4 439 złotych za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego. Jest to 1,3% więcej niż w grudniu. Po kilku miesiącach spadków cen w I kwartale, zarówno w lutym jak i w marcu średnia cena wzrosła. Po raz kolejny nastąpił spadek średniej ceny kawalerki i mieszkania 2-pokojowego. Skutkiem tego jest niespotykana nigdzie indziej struktura cen: metr mieszkania dużego jest droższy niż kawalerki. Najdroższymi dzielnicami pozostają Centrum i Śródmieście. W ofercie łódzkiej przestały funkcjonować mieszkania w cenie poniżej 3 tysięcy za metr kwadratowy. Wzrosła natomiast liczba ofert w przedziale od 3 do 4 tysięcy. Nadal dominują ceny w zakresie 4-5 tysięcy za metr – w takiej cenie jest ponad 77% ofert.

fot. mat. prasowe

Łódź– średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym w I kwartale 2008.

Łódź– średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym w I kwartale 2008.

Ceny domów

Na rynku domów jednorodzinnych trudno o jednoznaczną ocenę sytuacji, lecz liczne spadki cen, które nastąpiły przede wszystkim w przypadku najdroższych lokalizacji, wskazują na zahamowanie trwających w 2007 roku wzrostów.

Jednak nie wszystkie ceny uległy obniżeniu. W I kwartale wzrosty nastąpiły w segmencie domów małych do 150 metrów, których ceny całkowite są atrakcyjne/niższe w porównaniu z innymi ofertami. Świadczy to o nadal wysokim popycie na domy. Aż o 19% zdrożały takie domy we Wrocławiu, o 12% w Poznaniu i 11% w Warszawie. Podobna skala wzrostów – 18% wystąpiła w Białymstoku. Nieznacznie bo o 2% wzrosła też cena w Lublinie. Po raz kolejny rekord padł we Wrocławiu: 19% wzrost to realny wzrost ceny o 130 tysięcy złotych. Także zmiana cen w Warszawie i Białymstoku oznacza, że potencjalni nabywcy muszą przygotować o prawie 100 tysięcy więcej niż na koniec 2007 roku.

W tym samym czasie w Katowicach, Szczecinie i Łodzi niewielkie domy staniały o około 10%. Spadła też ich cena w Krakowie o 1%. Na skutek ruchów cenowych, które nastąpiły w ciągu ostatnich 3 miesięcy można wyodrębnić dwie grupy miast o porównywalnych poziomach cen: Białystok, Katowice, Szczecin, Lublin i Łódź z cenami poniżej 600 tysięcy oraz Poznań, Kraków i Wrocław. Jak zwykle odrębnym zjawiskiem jest Warszawa, gdzie cena jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Katowicach i aż o 30% wyższa niż w kolejnej najdroższej lokalizacji we Wrocławiu.

fot. mat. prasowe

Średnia cena domu o powierzchni od 230 do 300 metrów w I kwartale 2008.

Średnia cena domu o powierzchni od 230 do 300 metrów w I kwartale 2008.

O ewidentnym zahamowaniu wzrostu cen można mówić w przypadku domów od 230 do 300 metrów kwadratowych. W trzech miastach, gdzie ceny wynoszą ponad 1 milion złotych, w I kwartale tego roku nastąpiły spadki. W Warszawie taki dom jest tańszy o 5%, we Wrocławiu o 9%, a w Krakowie o 4%. W Krakowie duże domy tanieją już drugi kwartał z rzędu, po tym jak osiągnęły wartość około 1 200 000 złotych. Wydaje się więc, że 1 milion to maksymalna kwota, którą kupujący są gotowi przeznaczyć na dom w stolicy Małopolski. W przeciwieństwie do Krakowa w Poznaniu domy nadal drożały, tak iż na dzień dzisiejszy niemal osiągnęły poziom 1 miliona. I także w tym przypadku jest to najprawdopodobniej pułap, który zahamuje dalszy wzrost cen.

Innymi miastami, gdzie wzrosły ceny domów są Białystok, Szczecin i Lublin, odpowiednio o 7,9%, 3,5% i 9,38%. W Łodzi ceny pozostały bez zmian, a w Katowicach spadły o 4%. W przypadku domów od 230 do 300 metrów także wyodrębniły się dwie grupy cenowe: Wrocław, Kraków, Poznań i „dobijająca” do nich Łódź, a w drugiej grupie: Białystok, Katowice, Szczecin i Lublin.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: