eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 13/2008 (24-30.03.2008)

Tydzień 13/2008 (24-30.03.2008)

2008-03-29 21:21

Przeczytaj także: Tydzień 12/2008 (17-23.03.2008)

  • Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy proc. o 25 pb. Ta podwyżka była trzecią z kolei podwyżką stóp, a łącznie RPP podwyższyła stopy w tym roku o 75 pb. Według ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp, w kwietniu.
  • Według opinii prestiżowego Merrill Lynch inflacja w marcu w Polsce wyniesie 4,2% i może wzrosnąć do około 5% w ciągu następnych 3-6 miesięcy. Podobne prognozy prezentuje MF, przy czym przewiduje się spadek inflacji w II połowie roku.
  • Według GUS nakłady inwestycyjne w 2007 roku były wyższe o 26,2% r/r i wyniosły 104.982,6 mln zł, nakłady na środki trwałe w 2007 roku były wyższe o 26,2% r/r, a nakłady na budynki i budowle o 27,9% r/r wyższe. W przetwórstwie przemysłowym nakłady inwestycyjne wzrosły o 28,2% r/r.
  • Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-luty 2008 roku była wyższa o 8,7 % r/r.
  • Według GUS stopa bezrobocia wyniosła w lutym 2008 roku 11,5% (wobec 11,7% w styczniu). W lutym 2007 roku stopa ta była na poziomie 14,8%.
  • Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wykreśliło KGHM, Telekomunikację Polską, Polkomtel, Exatel i BOT - Górnictwo i Energetyka z listy spółek strategicznych. Natomiast na liście znalazły się Tauron Polska Energia i Polska Grupa Energetyczna. Obecnie na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego znajduje się 13 firm: PGNiG, Grupa Lotos, OperatorLogistyczny Paliw Płynnych, PKN Orlen, Tauron Polska Energia, PGE, PSE - Operator, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, PERN Przyjaźń, PPPP Naftoport, PKP, TP Emitel i Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino.
  • Obecnie w Polsce są zainstalowane generatory wiatrowe o mocy ok. 300MW. Niemiecki koncern RWE ogłosił zamiar wybudowania nowych elektrowni wiatrowych o mocy 200MW, a nowe farmy wiatrowe zostaną zlokalizowane na Mazurach i Pomorzu.
  • PSE-Operator koncentruje obecnie uwagę na projekcie mostu energetycznego polsko-litewskiego, na łącznikach między Polską i Ukrainą oraz Polską i Niemcami. Każdy z tych projektów będzie kosztował kilkaset milionów euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

1. Rosja powraca do koncepcji budowy mostu energetycznego między Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Miałby on być zbudowany w latach 2016-2020. Jego długość wyniosłaby 120 km, a koszty tego projektu szacuje sie na 250 mln USD. Byłaby to podwójna linia o napięciu 400 kV i zdolności przesyłowej 1140 MW. Poprzednio mówiło się o dwóch liniach przesyłowych jedna o napięciu 400 kV z Kaliningradu do Elbląga, druga mniejsza - 110 kV łącząca Braniewo z rosyjskim Mamonowem (jest bardzo realna, a w jej realizację chce się zaangażować polski koncern energetyczny Energa). Przyjęta przez polski rząd w 2006 r. "Strategia dla elektroenergetyki" mówi o połączeniu polskiego i rosyjskiego systemu elektroenergetycznego jednak przy założeniu, że projekt będzie opłacalny ekonomicznie, i da się zrealizować przy współfinansowaniu z funduszy pomocowych UE.

2. Ministerstwo Środowiska kończy prace nad nową ustawą o uprawie roślin modyfikowanych genetycznie (GMO). W założeniach, ma ona być zgodna z przepisami unijnymi, które dopuszczają na terenie Unii takie uprawy. Jednak jak wynika z medialnych doniesień, szczegółowe przepisy mają utrudnić powstawanie upraw roślin GMO w Polsce. W tym zakresie polska ustawa ma upoważnić samorządy do podejmowania decyzji o istnieniu i wielkości stref, na których dopuszczalne są uprawy GMO. Jednak nieoficjalne komentarze z Brukseli wskazują, że takiego rozwiązania Unia nie będzie akceptować. Jej eksperci sugerują, by wokół takich upraw powstawały strefy buforowe, których parametry określone w ustawie musiałyby być uzgodnione z KE. Dotychczasowe polskie przepisy związane z GMO zostały uznane za niezgodne z unijnym prawem, a przepisy o nasiennictwie już są skierowane do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To samo czeka polską ustawę o paszach.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: