eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 12/2008 (17-23.03.2008)

Tydzień 12/2008 (17-23.03.2008)

2008-03-22 16:04

Przeczytaj także: Tydzień 11/2008 (10-16.03.2008)

  • Po podpisaniu porozumienia Rosja-Unia w sprawach fitosanitarnych i po przyjęciu przez kraje unijne deklaracji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej znikły przeszkody stawiane przez Polskę i wkrótce przewiduje się rozpoczęcie negocjacji pomiędzy UE a Rosją w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy (tzw. post-PCA). Jak wiadomo z powyższych powodów Polska zablokował te negocjacje w 2006 roku.
  • Według GUS produkcja przemysłowa w lutym 2008 roku wzrosła o 14,9% r/r (wobec 10,7% r/r w styczniu).
  • Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa jest w końcowej fazie prac nad ustawą o roślinach genetycznie modyfikowanych. Ten dokument określi reguły uprawiania w Polsce roślin GMO oraz sposoby oznaczania produktów transgenicznych i prowadzenia badań naukowych nad GMO.
  • W opinii ekspertów, wzrost gospodarczy w 2008 roku powinien być na poziomie ok. 5%, głównie dzięki inwestycjom i konsumpcji. Obszarem ryzyka jest rosnąca inflacja, która wymusi kolejne podwyżki stóp procentowych. Na razie wpływ recesji w Stanach Zjednoczonych na Polskę jest bardzo mały. Lecz jeśli ta recesja okaże się ona głęboka, to PKB może spaść nawet do 3,5-4,0%. Polska jest relatywnie odporna na spowolnienie światowe ze względu na to, iż wzrost gospodarczy w coraz większym stopniu napędzany jest popytem krajowym. Udział polskiego eksportu do USA wynosi poniżej 2%, a jego udział w PKB stanowi zaledwie 0,8%. Według rządowych ocen wzrost gospodarczy w I kw. ma szanse wynieść ok. 6%, co zwiększa szanse, że w całym roku wyniesie on nawet 5,5%.
  • Ostatecznie 26 marca w Brukseli zostanie podpisane porozumienie między UE a Rosją w sprawach fitosanitarnych. Pozwoli to na zakończenie obowiązujących od przeszło dwóch lat ograniczeń w handlu z Polską (takie porozumienie jest już parafowane). Jak wiadomo w grudniu 2007 r. zniesione zostało embargo na polskie mięso. W styczniu 2008 roku zniesione zostały ograniczenia na część produktów rolnych. Jeśli zapowiedziane na wstępie porozumienie dotyczące produktów roślinnych przeznaczonych do konsumpcji (owoce, warzywa) wejdzie w życie to stosunki handlowe między Rosją a Polską wrócą do stanu sprzed listopada 2005 roku.
  • Rząd zapowiada czteroletni program prywatyzacji gospodarki. W 2008 roku na giełdzie zadebiutują kopalnie, w 2010 r. państwo sprzeda udziały firm energetycznych, a w 2011 r. zostaną sprywatyzowane rynki hurtowe. W sumie czteroletnim planie jest prywatyzacja 722 spółek i ma to zapewnić wpływy z prywatyzacji na poziomie 5-7 mld zł rocznie. Na liście ministerialnej jest 20 firm - spółek strategicznych, których nie będziemy prywatyzować.
  • Rząd zamierza utrzymać kontrolę nad czterema grupami energetycznymi: Eneą, PGE, Tauronem i Energą, które powstały z konsolidacji państwowych firm elektroenergetycznych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

1. Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa jest w końcowej fazie prac nad ustawą o roślinach genetycznie modyfikowanych. Ten dokument określi reguły uprawiania w Polsce roślin GMO i sposoby oznaczania produktów transgenicznych oraz prowadzenia badań naukowych nad GMO. Stwierdzono, że ustawa będzie zgodna z ustawodawstwem unijnym. Jednak wprowadzi ona dodatkowe zabezpieczenia, m.in. nakaz, by każda uprawa GMO (jeśli samorząd się na nią zgodzi) była otoczona pasem buforowym o szerokości co najmniej kilkuset metrów. (Podobne przepisy obowiązują w innych krajach UE, np. w Finlandii, gdzie bufor może mieć do 400 m). - Będzie też wymóg poinformowania sąsiadów o zamiarze uprawy GMO. Wprowadzony zostanie publiczny Rejestr Upraw i Produktów GMO. Każda plantacja transgeniczna będzie musiała w nim figurować. Ustawa ureguluje też kwestię badań naukowych. Eksperymenty z wykorzystaniem GMO będą mogły prowadzić tylko publiczne jednostki badawcze w zamkniętych laboratoriach.

2. GUS poinformował, że łączne przychody polskich przedsiębiorstw wzrosły w ubiegłym roku o 14,6% i osiągnęły wartość 1,7 biliona złotych. Zyski osiągnięte przez firmy zatrudniające ponad 50 osób wyniosły 88,1 mld, co oznacza, że wzrosły o 26% r/r. Jeśli te dane połączyć z informacją, że ubiegłoroczny PKB wzrósł o 6,5% r/r, to można powiedzieć, że rok 2007 był bardzo dobry dla polskiej gospodarki. Bardzo dobry rok miało też budownictwo, bo przychody tych firm wzrosły o 30% r/r. Niepokojąco wysokie jest tempo wzrostu płac, które pozytywnie przełożyło się na wzrost konsumpcji. Wzrosła też ekspansja polskich firm na rynki międzynarodowe. Już obecnie w eksporcie uczestniczy 48,2% badanych firm.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: