eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Produkcja w Polsce XI 2007

Produkcja w Polsce XI 2007

2007-12-22 01:34

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w listopadzie br. o 8,3% wyższa niż przed rokiem (w listopadzie 2006 wzrost o 12,0%) i o 4,9% niższa w porównaniu z październikiem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 8,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% niższym w porównaniu z październikiem 2007.

Przeczytaj także: Produkcja w Polsce X 2007

W stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 21 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 28,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 16,4%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 13,3%, w produkcji wyrobów z metali – o 10,8%, maszyn i aparatury elektrycznej – o 10,5%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych – o 8,9%, w działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 8,5%, w produkcji drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny – o 8,3%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił m.in. w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu – o 4,3%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 3,4%, skór wyprawionych i wyrobów z nich – o 2,3%.

W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 9,9% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (wobec 12,5% w analogicznym okresie 2006 r.).

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w listopadzie br. wyższa o 11,1% niż przed rokiem (w listopadzie 2006 r. wzrost o 23,3%) i o 16,3% niższa w porównaniu z październikiem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 10,8% niż w listopadzie ubiegłego roku i o 2,3% - w porównaniu z październikiem br.

W stosunku do listopada ubiegłego roku wzrost produkcji wystąpił w jednostkach zajmujących się wykonywaniem instalacji budowlanych - o 13,7% oraz wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 11,3%. W podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe i przygotowujących teren pod budowę produkcja zmniejszyła się odpowiednio o 10,0% i 0,6%.

W porównaniu z październikiem br. niższy poziom zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw: w przygotowujących teren pod budowę - o 36,0%, w wykonujących roboty budowlane wykończeniowe - o 34,2%, w wykonujących instalacje budowlane - o 16,2%, a w zajmujących się wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 15,6%.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-listopad br. był o 16,1% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku (wobec 17,7% w 2006 r.).

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie 2007 r. ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Podniesiono ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,2%), w tym w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 6,8%). Wzrosły również ceny działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, odzieży i wyrobów futrzarskich (po 0,4%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny, wyrobów tytoniowych (po 0,1%). Ceny produkcji artykułów spożywczych i napojów ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Spadły natomiast ceny produkcji wyrobów chemicznych (o 0,2%), wyrobów z metali, maszyn i aparatury elektrycznej (po 0,3%), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych oraz sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (po 0,4%).

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: