Świadectwo energetyczne budynku w 2009?
2007-12-31 11:24
Przeczytaj także: Świadectwo energetyczne budynku a oszczędzanie energii
fot. mat. prasowe
Przykładowa strona tytułowa świadectwa energetycznego budynku
Przykładowa strona tytułowa świadectwa energetycznego budynku
- „wiedzieć więcej” - o standardzie energetycznym domu i możliwych oszczędnościach,
- „wybrać lepiej”- rozwiązania, na etapie projektowania i budowy domu lub obiekt, który chcemy wynająć,
- „mądrze ulepszać” - budynek istniejący, czyli zaplanować i określać etapy prac termomodernizacyjnych tak, aby najtaniej uzyskać maksymalne efekty
Jak wynika z przeprowadzonego badania opinii publicznej, zdecydowana większość Polaków, bo aż 75%, jest ZA rozszerzeniem przez polski rząd działań mających na celu promocję rozwiązań energooszczędnych. Ludzie dostrzegają coraz częściej korzyści wynikające z energooszczędności; również budynków. Nie zawsze jednak stać ich na uruchomienie inwestycji proenergooszczędnościowych lub ich pełne sfinansowanie. Tym chętniej skorzystaliby z pomocy, gdyby była i gdyby mieli dostęp do odpowiednich informacji.
Potwierdza to sukces funduszu termomodernizacyjnego, który zawsze miał więcej chętnych niż środków. Podobnie fundusze ochrony środowiska, które również finansowały termomodernizację. Jednak na razie jedyne nowe działania władz w tym zakresie to ustawa wprowadzająca świadectwa energetyczne dla budynków z października 2007. Brak jeszcze przepisów wykonawczych, ale dzięki niej świadectwa pojawią się od 2009 roku. Będą obowiązkowe przy transakcjach kupna, sprzedaży lub wynajmu mieszkań i domów. Tymczasem jedynie 5% Polaków ma świadomość, co do wejścia w życie w niedalekiej przyszłości przepisów w tym zakresie, aż 88% z nich o „paszportach energetycznych nie słyszała”.
Świadectwo energetyczne służyć może nie tylko jako źródło informacji dla osób kupujących czy wynajmujących mieszkania. Na jego podstawie może zostać oparty system promocji budownictwa energooszczędnego. Mogłoby stanowić rodzaj audytu, na podstawie którego można ubiegać się o dopłaty do termomodernizacji istniejących budynków lub np. preferencyjny kredyt na budowę nowych.
Gdzie, poza funduszami UE, szukać środków finansowych?
Jednym z rozwiązań promujących energooszczędność mogłoby być wprowadzenie specjalnego funduszu wspierającego tego typu działania, finansowanego z drobnych opłat pobieranych powszechnie od wszystkich odbiorców energii. Okazuje sie, że takie rozwiązanie spotkałoby się z aprobatą aż 45% społeczeństwa. Jest to zaskakująco duża grupa. Należy jednak zauważyć, że akceptowane są przede wszystkim te z opłat, z których bezpośrednio będą mogli skorzystać sami obywatele.
Informacje o badaniu
Badanie „Polacy o oszczędzaniu energii” zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska na reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, w dniach 5 – 9 lipca 2007 r.
![Certyfikat energetyczny budynku obowiązkowy? [© Syda Productions - Fotolia.com] Certyfikat energetyczny budynku obowiązkowy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/swiadectwo-energetyczne-budynku/Certyfikat-energetyczny-budynku-obowiazkowy-d8i3B3.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
KLM wprowadza taryfę "basic" bez bagażu podręcznego - podróż tylko z małą torbą pod fotel
-
Pokolenie Z w pracy: jak różnią się priorytety i oczekiwania młodych pracowników w Polsce
-
Nie tylko cena. Co naprawdę przyciąga klientów i buduje ich lojalność?
-
DeepSeek zagrożeniem dla prywatności? Europa blokuje chińską aplikację AI, Polska czeka, eksperci ostrzegają