eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 30/2003 (21-27.07.2003)

Tydzień 30/2003 (21-27.07.2003)

2003-07-28 09:21

  • W maju nadwyżka w bilansie handlowym krajów strefy euro wyniosła 3,7mld euro. To spadek w stosunku do roku ubiegłego, kiedy wyniosła 5,1mld euro.

  • Bilans handlowy UE zanotował w maju deficyt 2,7mld euro.

  • W maju import z USA do Unii spadł o 16%, a eksport obniżył się o 8%.

  • W Dubnej (to rosyjskie centrum badań jądrowych i kosmicznych) polski Altas otwiera swoją pierwsza fabrykę.

  • W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł 0,1%. W drugim kwartale nie będzie dużo lepiej. EBC był pod dużą presją i w czerwcu obniżył stopy procentowe z 2,5% do 2,0%. By przywrócić wzrost gospodarczy Niemcy, Francja oraz Italia zapowiedziały też obniżkę podatków. Stopy procentowe obniżył również bank centralny Wielkiej Brytanii z 3,75% do 3,5%.

  • Poprawia się sytuacja gospodarcza w Niemczech. Do federalnej kasy w czerwcu wpłynęło o 5,4% więcej podatków niż w maju, w tym z VAT i akcyzy wzrost wyniósł 3,4%.

  • Koncern farmaceutyczny Roche zarobił w I półroczu 1,3mld franków (o 28% mniej niż w 2002 roku).

  • Zysk brutto Volkswagena przez 3 miesiące do czerwca spadł o 46% do 679mln euro.

  • Olivetti realizuje swoją koncepcję połączenia z Telecom Italia. Za 5,2mld euro zakupił 17% akcji TI, a także na rynku zakupił swoje akcje.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Niemiecki rząd w dalszym ciągu poszukuje sposobów, które umożliwią przyspieszenie rozwoju gospodarki. Najnowszym pomysłem wspomagającym niemiecką gospodarkę ma być obniżka podatków. To już trzeci kraj (po Francji oraz Italii), który zamierza zastosować ten sposób dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

Planuje się znaczną obniżkę podatków: najniżej zarabiających z 20% do 15% i najlepiej zarabiających z 48,5% do 42%. To ma pozostawić w kieszeniach podatników ok. 22mld euro.

Lecz to, co zostanie w kieszeniach podatników, nie wpłynie do kasy landów i do federalnego budżetu. Poprzedni pomysł obniżki podatków był skromniejszy, bo przewidywał zmniejszenie podatków o 6-7mld euro. Powstaje więc problem braku ok. 15mld euro, z czego połowa przypada na budżet federalny, a reszta na landy.

Rząd zamierza 3mld euro uzyskać na redukcji dotacji i na prywatyzacji (Deutsche Telekom i Deutsche Post). Pozostałe 5mld euro zamierza pożyczyć.

Rząd rozważa także dodatkowe cięcia: obniżkę ulg dla rolników oraz dla firm budowlanych. Bierze się też pod uwagę redukcję wydobycia węgla z 28mln ton do 16mln ton.

Obecne plany rządu przewidują przyszłoroczny deficyt na poziomie 29mld euro. Jeśli się uda, to oznacza, że Niemcy zmieszczą się w 3% kryterium z Maastricht.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: