eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości VII-IX 2007

Wtórny rynek nieruchomości VII-IX 2007

2007-10-05 11:51

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV-VI 2007


Mieszkania droższe od średniej czyli w przedziale 7-9 tys. to 15,7%, a tylko 3% kosztuje więcej niż 9 tysięcy za metr. Na koniec III kwartału już w 3 dzielnicach Poznania trzeba płacić za metr więcej niż 7 tys. Są to Centrum , które zanotowało najwyższy 14% wzrost średniej ceny, Nowe Miasto z 9% wzrostem cen w ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz Stare Miasto, gdzie cena wzrosła o 2%. W najtańszych dzielnicach Poznania nadal można liczyć na ceny poniżej 6 tys. za metr. Są to Górczyn, Winiary i Łazarz. Należy się jednak spodziewać, iż w kolejnym kwartale przekroczą one tę granicę.

fot. mat. prasowe

Poznań – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym w III kwartale 2007. Źródło "Raport S

Poznań – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym w III kwartale 2007. Źródło "Raport Szybko.pl i Expandera".

Ceny domów

W III kwartale 2007 ceny domów nadal rosły w tempie kilkukrotnie szybszym niż stabilizujące się ceny mieszkań. Zdecydowanie większe podwyżki dotknęły tym razem domów niedużych, o powierzchni do 150 metrów. Rekordowo, aż o 30% czyli 215 tys., wzrosła cena tego typu nieruchomości w Warszawie. Skądinąd w II kwartale takie domy w stolicy wcale nie odczuły zmiany cen. Niewiele mniej niż w Warszawie, bo aż 25% zyskały niewielkie domy zlokalizowane w miejscowościach podwarszawskich, co więcej od początku roku zdrożały one już o ponad 51%. We Wrocławiu koszt kupna domu do 150 metrów wzrósł o 19%, w Krakowie o 8%, a w Poznaniu o 6%. W zestawieniu pojawiło się kolejnych 5 miast. Łódź i Szczecin z cenami porównywalnymi do wrocławskich, a wyższymi nawet od cen w Poznaniu. Zależności te bardzo się różnią od tego z czym mamy do czynienia na rynku mieszkań: metr mieszkania we Wrocławiu jest o około 60% droższy niż w Łodzi czy Szczecinie. To jeden z dowodów na to, iż rynek domów choć w pewnym stopniu zależy od rynku mieszkań, to jest to zupełnie osobny segment rynku nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Średnia cena domu o powierzchni do 150 metrów w III kwartale 2007. Źródło "Raport Szybko.pl i Expand

Średnia cena domu o powierzchni do 150 metrów w III kwartale 2007. Źródło "Raport Szybko.pl i Expandera".

Jakie mogą być przyczyny wspomnianych dysproporcji? Różnica w cenie mieszkań może wynikać z faktu, iż we Wrocławiu na rynku wtórnym znaczna część oferty to mieszkania budowane w ostatniej 10-latce (Wrocław należy do miast gdzie buduje się dużo w porównaniu do reszty kraju). Są to mieszkania, które osiągają zdecydowanie wyższe średnie ceny niż lokale w blokach z wielkiej płyty. Tego typu mieszkania mogą zaś dominować na rynku wtórnym Szczecina czy Łodzi, gdzie do tej pory nie pojawiło się zbyt wiele nowych inwestycji. Drugi, bardzo racjonalny czynnik to wielkość działek i charakter domów, na których lokalizowane są domy. W przypadku Wrocławia średnia powierzchnia działki to niecałe 450 metrów, a więc domy to z reguły szeregowce lub bliźniaki. Natomiast w Szczecinie czy Łodzi wielkość działki oscyluje na poziomie 1000 metrów, co wpływa na cenę i podnosi atrakcyjność nieruchomości, a z drugiej strony oznacza iż większość z tych domów to budynki wolnostojące.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: