eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje UE dla firm na badania i rozwój

Dotacje UE dla firm na badania i rozwój

2007-09-13 13:30

Przeczytaj także: 5 wskazówek, jak zwiększyć szanse na dotacje na badania i rozwój


Jakie projekty kwalifikują się do dofinansowania?

7PR obejmuje badania realizowane w ramach takich działów tematycznych jak zdrowie, żywność, rolnictwo i biotechnologia, technologie informacyjne i komunikacyjne, nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie, energia, środowisko. W ramach 7PR dofinansowywane będą projekty badawcze dotyczące m.in. badań klinicznych, działania i niezawodności systemów i komponentów elektronicznych, stworzenia materiałów i systemów o zdefiniowanych wcześniej właściwościach i zachowaniu, opracowania technologii korzystnych dla środowiska naturalnego (szeroko o programie piszemy w artykule obok).

Dofinansowanie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka może zostać przyznane na działalność B+R przedsiębiorców w zakresie tzw. badań przemysłowych, których wynikiem jest pozyskanie nowej wiedzy, przydatnej do opracowania nowych lub udoskonalonych produktów lub tzw. eksperymentalnych prac rozwojowych polegających na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów czy usług. W praktyce wspierane będą badania nad stworzeniem nowych materiałów, prototypów urządzeń technicznych, nowych technologii, usług, oprogramowania czy farmaceutyków.

Poza samymi badaniami dotacje z Innowacyjnej Gospodarki obejmą także wydatki na infrastrukturę badawczą oraz wydatki na komercjalizację prac badawczo-rozwojowych (np. zakup maszyn potrzebnych do wytworzenia nowego produktu). W ramach Inicjatywy Technologicznej dofinansowywane są także koszty związane z przygotowaniem do wdrożenia dokonanych prac badawczo – rozwojowych (np. koszty badania rynku dla przyszłego produktu).

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Wysokość dofinansowania prac B+R wyznaczają limity określone przede wszystkim we wspólnotowych zasadach ramowych określających warunki promowania działań sfery B+R+I. Dofinansowanie działalności B+R w ramach Innowacyjnej Gospodarki, regionalnych programów operacyjnych oraz Inicjatywy Technologicznej może wynosić od 25 do 75 proc. kosztów kwalifikowanych - w zależności od wielkości wnioskodawcy, rodzaju badań i ewentualnej współpracy z jednostkami badawczo-naukowymi. Zwrot kosztów obejmuje wynagrodzenia personelu badawczego, technicznego, bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu; amortyzację instrumentów, urządzeń i aparatury badawczej; koszt doradztwa i usług równoważnych wykorzystywanych do prac badawczych, w tym kosztów zlecanych badań, nabytych patentów; dodatkowe koszty ogólne poniesione bezpośrednio w rezultacie działalności badawczej oraz koszty operacyjne poniesione jako rezultat działalności badawczej (koszt materiałów i dostaw mediów).
W przypadku 7PR dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 proc. całkowitych kwalifikowanych kosztów projektu (75 proc. w przypadku MSP), a rodzaje kwalifikowanych wydatków są zbliżone do wyżej wymienionych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: