Programy dla hakerów już za 1200 USD
2007-09-06 12:25

Bogata oferta złośliwych programów na jednym z setek forów internetowych. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Narzędzia hakerskie do testowania wirusów
Czarny rynek złośliwego oprogramowania istnieje w postaci setek witryn www i forów internetowych utrzymywanych przez serwery zlokalizowane przede wszystkim w Europie Wschodniej. W Internecie oferuje się wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzania ataków: trojany do wykradania poufnych danych, listy adresów email i identyfikatorów ICQ oraz serwery rozsyłające spam.Cennik hakera
Oferta groźnych programów jest bogata, a ceny niewygórowane. Np. za trojana do wykradania haseł bankowych trzeba zapłacić od 350 do 700 dolarów, w zależności od ilości funkcji oferowanych przez złośliwą aplikację. Około 500 USD kosztuje trojan przechwytujący dane do logowania na platformach płatniczych typu Webmoney. Zdarzają się promocje, np. obniżka o 20% dla pierwszych 100 kupujących. Za kwotę 1-5 dolarów cyberprzestępcy mogą nabyć ukryty plik wykonywalny i wynająć usługę, która ochroni złośliwe oprogramowanie przed systemami zabezpieczeń. Jeżeli będą chcieli wykonać to samodzielnie, za 20 dolarów mogą kupić oprogramowanie do szyfrowania polimorficznego Polaris. Złośliwe programy dystrybuuje się najczęściej za pomocą spamu. Ceny list adresów email wahają się od 100 dolarów za milion do 1500 za 32 miliony emaili, a wynajęcie serwera, który roześle niechcianą pocztę to koszt rzędu 500 USD. Przestępcy wykorzystujący komunikator ICQ do przesyłania odnośników do zainfekowanych stron mogą kupić milion identyfikatorów za 150 dolarów.
fot. mat. prasowe
Bogata oferta złośliwych programów na jednym z setek forów internetowych.
Bogata oferta złośliwych programów na jednym z setek forów internetowych.
Jak podkreślają specjaliści z Panda Software, aby ustrzec się przed atakiem, należy posiadać zainstalowaną możliwie najnowszą wersję programu antywirusowego wyposażonego nie tylko w ochronę reaktywną, ale przede wszystkim proaktywną lub przynajmniej często sprawdzać swój komputer za pomocą darmowych skanerów online.
![Panda: nadchodzi szkodliwy Icepack [© stoupa - Fotolia.com] Panda: nadchodzi szkodliwy Icepack](https://s3.egospodarka.pl/grafika/Icepack/Panda-nadchodzi-szkodliwy-Icepack-MBuPgy.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl