eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007

GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007

2007-08-28 01:22

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VII 2007


W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się szybszy niż w lipcu wzrost bieżącej i przyszłej sprzedaży towarów. W konsekwencji również sytuacja finansowa przedsiębiorstw, zarówno bieżąca jak i przewidywana, jest bardziej korzystna niż przed miesiącem. Prognozowany wzrost przyszłej sprzedaży, przy malejących zapasach towarów, wpływa na to, że przedsiębiorcy zamierzają zwiększyć ilość zamawianych towarów u dostawców. W sierpniu ceny towarów rosną wolniej niż w lipcu. Można oczekiwać, że przewidywany na najbliższe miesiące wzrost cen będzie zbliżony do prognozowanego w lipcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują wzrost zatrudnienia, nieco nawet większy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

W sierpniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują wzrost sprzedaży towarów na poziomie z lipca. W najbliższych miesiącach sprzedaż pojazdów samochodowych może rosnąć szybciej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. W konsekwencji przedsiębiorcy planują znaczący wzrost zamówień na towary u dostawców. Poprawia się bieżąca i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Bieżące ceny towarów rosną szybciej niż w lipcu. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego wzrostu cen w skali zbliżonej do prognozowanej przed miesiącem. Przedsiębiorcy nadal przewidują zwiększenie zatrudnienia.

Utrzymujące się zadowalające oceny koniunktury w branży włókno, odzież, obuwie są konsekwencją pozytywnych i lepszych niż w lipcu przewidywań dotyczących przyszłej sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw, przy niewielkim pogorszeniu odpowiednich ocen bieżących. Pozytywne prognozy dotyczące sprzedaży powodują, że mimo utrzymujących się nadmiernych zapasów planowany jest wzrost zamówień u dostawców. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują też nieco szybszy wzrost zatrudnienia niż prognozowano w lipcu. W sierpniu przedsiębiorstwa zgłaszają dalszy, bardziej znaczący spadek bieżących cen towarów. Również w najbliższych miesiącach przewidywane jest obniżenie cen.

W sierpniu sygnalizowany jest wolniejszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżącej jak i przyszłej sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest ostrożniej niż przed miesiącem, ale nadal korzystnie. Nieznacznie zwiększa się nadmierny stan zapasów towarów. W konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrastać wolniej niż przewidywano przed miesiącem. W sierpniu rosną bieżące ceny żywności. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwy dalszy ich wzrost. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują nieznacznie zwiększyć zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek 4,5% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,4% w lipcu br., 4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę – tak jak przed miesiącem – zgłasza 71%, w sierpniu ub. r. – 75%), kosztami zatrudnienia (63% w sierpniu i 62% w lipcu br. wobec 56% w sierpniu 2006 r. – jest to bariera, której znaczenie w skali roku najbardziej wzrosło) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (54% badanych przedsiębiorstw w sierpniu i w lipcu br. wobec 51% w sierpniu 2006 r.). W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 46% do 36% w sierpniu 2007 r.).

4. Usługi

Od początku 2005 r. utrzymują się bardzo korzystne oceny koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe. W sierpniu jest ona oceniana nadal bardzo optymistycznie, choć ostrożniej niż przed miesiącem (plus 58 wobec plus 63 w lipcu). Poprawę koniunktury odnotowuje 58% firm, badane jednostki nie sygnalizują pogorszenia swojej sytuacji (w lipcu poprawa – 64% i pogorszenie – 1%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na niewielkie pogorszenie ocen koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego popytu i sprzedaży. Bieżąca sytuacja finansowa jest nadal zadowalająca. W najbliższych miesiącach będzie się ona poprawiać, choć wolniej niż przewidywano przed miesiącem. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Prognozy dotyczące wzrostu zatrudnienia są nadal bardzo korzystne, choć od dwóch miesięcy coraz ostrożniejsze.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: