eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 32/2007 (06-12.08.2007)

Tydzień 32/2007 (06-12.08.2007)

2007-08-11 18:59

Przeczytaj także: Tydzień 31/2007 (30.07-05.08.2007)

  • Lipcowa inflacja w Rosji liczona m/m wyniosła 0,9%, a za pierwsze 7 miesięcy wyniosła ona 6,9%.
  • Według niemieckiego ministerstwa gospodarki produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w czerwcu o 0,4% m/m (wzrost o 5,1% r/r), podczas gdy w maju był wzrost o 1,9% (przy 5,7% r/r).
  • Wydobycie ropy naftowej w Rosji wzrosło w lipcu do 9,89 mln baryłek dziennie ( wzrost o 0,4% m/m i o 2,2% r/r). To największa produkcja od 15 lat. Wzrósł też eksport ropy o 1,2% (w czerwcu był spadek o 7%). Wydobycie gazu zmalało z kolei o 3,6%.
  • Niemiecki rząd A. Merkel zatwierdził kolejny pakiet działań reformujących finanse publiczne. W ich wyniku będzie uproszczony system podatkowy, ale rząd liczy też na oszczędności (280 mln euro rocznie) i większe przychody (110 mln euro rocznie). Przewiduje się także zastąpienie kart podatkowych systemem elektronicznym.
  • Trwają negocjacje rosyjsko-ukraińskie w sprawie warunków dostaw gazu. Mówi się, że ceny dostawy w przyszłym roku mogą zdrożeć o 10%. Obecnie Ukraina kupuje gaz turkmeński i od Gazpromu płacąc uśrednioną cenę 130 USD/1000 m³.
  • Jak wiadomo Gazprom w 2006 roku bez skutku ubiegał się o wejście na brytyjski rynek gazu i o zdobycie kontroli nad firmą dystrybucyjną Centrika. Teraz za cenę dopuszczenia E.ON do złóż gazu w Rosji chce przejąć aktywa niemieckiego koncernu w Wielkiej Brytanii.
  • Niemiecki koncern energetyczny E.ON kupił zagraniczną część hiszpańskiej Endesy (we Francji, Włoszech, w Polsce i Turcji, a także niewielką część aktywów w Hiszpanii. Zgoda Brukseli jako organu antymonopolowego była niezbędna, aby przejęcie doszło do skutku. W Polsce Endesa ma 70% udziałów w Elektrociepłowni Białystok oraz 10% akcji w Giełdzie Energii.
  • Ze strony Litwy zgłaszana jest propozycja, by rurociąg Odessa-Brody-Płock przedłużyć do Gdańska i Możejek.
  • Fiat zawiązując j.v. z chińską Chery Automobiles będzie od 2009 roku wspólnie produkował samochody. Spółka będzie oferowała na chińskim rynku modele Alfa Romeo, Fiat i Chery (w pierwszym roku 175 tys. szt.). Chery będzie też dostarczać dla Fiata 100 tys. silników samochodowych rocznie.
  • W rezultacie niedawnej decyzji A. Merkel i N. Sarkozy o podziale stanowisk w EADS wkrótce prezesem koncernu zostanie Francuz Gallois (poprzednio byl dyrektorem francuskich kolei państwowych, oraz prezesem firmy Aerospatiale, która jest teraz częścią EADS).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TRZY SPOJRZENIA NA EUROPEJSKIE SPRAWY GOSPODARCZE

1. W rezultacie niedawnej decyzji A. Merkel i N. Sarkozy o podziale stanowisk w EADS wkrótce prezesem koncernu zostanie dotychczasowy wiceprezes Francuz Gallois (poprzednio był dyrektorem francuskich kolei państwowych, oraz prezesem firmy Aerospatiale, która jest teraz częścią EADS). Ta zmiana na pozycji prezesa EADS (należy do niego Airbus) jest znamienna. Nowy prezes to menedżer o "twardej ręce". Uważa, że winien być wydłużony tydzień pracy, a dużym firmom unijnym należy się ochrona przed przejęciem przez zagraniczny kapitał. Jest zdecydowanym zwolennikiem "złotej akcji" (która jest powodem sporów kilku unijnych krajów z Komisją Europejską). Będzie miał też stare problemy do rozwiązania, a w tym ukrywana przez poprzedniego szefa Airbusa pomoc publiczna dla A380 oraz podniesienie dyscypliny realizacyjnej nowych projektów. Przed objęciem nowego stanowiska zajmował się wyprowadzaniem z kłopotów Airbusa. W tych trudnych zadaniach osiągnął sukces, dzięki czemu A. Merkel zrezygnowała z forsowania na to stanowisko Tomasa Endersa. To, czego dokonał Galois jest już znaczące, bo w trakcie Miedzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu pobił rekordy zamówień (ponad 70 mld euro), pokonując swojego konkurenta - Boeinga. Jego głównym hasłem jest "zrównoważony model biznesowy koncernu i właściwe wyważenie części cywilnej i wojskowej". Ma koncepcje rozwoju koncernu. Już zgodził się na zainwestowanie w firmę dubajskiego państwowego funduszu (uzyskał nowe zamówienia), ale jest przeciwny zwiększeniu rosyjskiego udziału w firmie (teraz rosyjski Wniesztorgbank ma 5% akcji koncernu). Będzie też musiał zrealizować własny program oszczędnościowy (Power 8), którego częścią jest zwolnienie 10 tys. pracowników.

2. Przejęcie przez Gazprom od głównych udziałowców projektu Sachalin II (Shella oraz Mitsui i Mitsubishi) kontroli nad nim spowodowało, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju odmówił finansowania wydobycia złóż na Sachalinie. Ne oznacza to zerwania współpracy rosyjskiego koncernu z EBOiR-em, który wspólnie z innymi instytucjami (japońskimi i amerykańskimi) finansowali to przedsięwzięcie. Nie wiadomo też, jak teraz potoczą się rozmowy z innymi instytucjami jak amerykański Ex-Im Bank i Japanese Bank for International Cooperation. Przedsięwzięcie ma wartość 20 mld USD, a złoża szacuje się na 500 mld m³ gazu i 45 mld baryłek ropy. Mówiąc o Gazpromie warto dodać, że ten energetyczny potentat w 2006 roku bez skutku ubiegał się o zdobycie kontroli nad brytyjską firmą Centrika. Teraz za cenę dopuszczenia E.ON do złóż gazu w Rosji chce przejąć aktywa należące do niemieckiego koncernu w Wielkiej Brytanii.

3. Jeszcze niedawno kraje nadbałtyckie były liderami jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. Planowano też szybkie ich wejście do strefy euro. Teraz sytuacja nie pozwala na realizację tych planów. Sprawdzają się ostrzeżenia MFW. Szybki wzrost gospodarczy napędza inflację. Ostatnio ogłoszone wskaźniki gospodarcze tych krajów (wzrost PKB / inflacja r/r / bezrobocie w%) są następujące:
  • Litwa (8% / 5,1% / 4,7%)
  • Łotwa (11,2% / 9,5% / 5,7%)
  • Estonia (9,8% / 6,4% / 5,1%)

Jak widać podstawowym problemem jest wysoka inflacja. W opinii ekspertów jej poziom i przyczyny nie pozwalają na plany szybkiego wejścia tych krajów do strefy euro.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: