eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe przedsiębiorstwa w Polsce

Nowe przedsiębiorstwa w Polsce

2007-07-29 11:38

Przeczytaj także: Mikroprzedsiębiorstwa polskie w 2005 r.


W jednostkach powstałych w 2005 r. i nadal aktywnych rok później pracowało 362 tys. osób, z czego 71% w przedsiębiorstwach zatrudniających pracowników najemnych. W zakładach osób fizycznych i spółkach cywilnych pracowało 77% osób, co oznacza, że przeciętnie w jednostkach tych znalazło pracę 1,4 osób, podczas gdy w podmiotach osób prawnych – 7 osób.

Najwięcej osób pracowało w handlu (30% wszystkich pracujących w omawianej zbiorowości podmiotów), w obsłudze nieruchomości i firm, budownictwie i przemyśle – po 14-18%. Największe były zatem przeciętnie przedsiębiorstwa przemysłowe (3,1 osoby na jednostkę). W obsłudze nieruchomości i firm oraz w handlu pracowało średnio zaledwie 1,3-1,4 osób na jeden podmiot.

W drugim roku prowadzenia działalności, co trzeci przedsiębiorca poniósł nakłady na środki trwałe, przy czym w 70% były one finansowane ze środków własnych. Wśród nowych podmiotów dominują takie, które ograniczają działalność do rynku lokalnego. W hotelach i restauracjach oraz pozostałej działalności usługowej do grupy tej należy ponad 80% jednostek, w handlu – 70%. Podejmowanie działalności na rynkach zagranicznych deklaruje 7% podmiotów, głównie transportowych (13%), budowlanych (11%) oraz z obsługi nieruchomości i firm (10%).

Co piąty podmiot zgłaszał, że kończył drugi rok stratą na prowadzonej działalności. Mają na to wpływ między innymi różnego typu bariery, napotykane przez nowych przedsiębiorców. Jedynie co drugi podmiot wskazuje, że jest w stanie kontynuować podjętą działalność w zamierzonym kierunku i rozmiarach bez żadnych ograniczeń, nie sygnalizując konieczności pokonywania jakichkolwiek barier. Spośród jednostek powstałych w 2005 r., najwyższy odsetek takich podmiotów odnotowano w ochronie zdrowia (70%). W odczuciach przedsiębiorców, napotykane trudności to głównie bariery typu popytowego, w tym zbyt duża konkurencja na rynku (77% jednostek zgłaszających ten typ trudności), obniżanie cen przez firmy konkurencyjne (60%), niewystarczające środki klientów (48%). Na bariery typu podażowego skarży się 5% przedsiębiorców. Należy do nich przede wszystkim niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorców: 73% spośród nich wskazuje na niedostateczne własne środki finansowe, 34% – na ograniczony dostęp do kredytów, a 19% – na trudności w ściąganiu należności od kontrahentów. Co piąte przedsiębiorstwo spośród zgłaszających bariery typu podażowego sygnalizuje brak wykwalifikowanej siły roboczej.

Przedsiębiorstwa powstałe w 2001 r. po 5 latach prowadzenia działalności

Ze zbiorowości 209 tys. mikro-przedsiębiorstw powstałych w 2001 r. 5 lat później na rynku pozostawało zaledwie 59 tys. (28%). Należy przy tym podkreślić, że wskaźnik ten wzrastał systematycznie w kolejnych latach, od 64% między 2001 r. i 2002 r. do 88% między 2005 r. a 2006 r. W 2006 r. nadal prowadził działalność co czwarty przedsiębiorca będący osobą fizyczną, a co drugi – będący osobą prawną. Podobne relacje odnotowuje się między podmiotami, w których w chwili powstania pracowali tylko właściciele i tymi, które zatrudniały pracowników najemnych. W poszczególnych działach gospodarki jedynie w przemyśle, transporcie oraz obsłudze nieruchomości i firm wskaźnik przeżycia między 2001 r. a 2006 r. przekroczył 30%. Najtrudniej było utrzymać się na rynku hotelom i restauracjom (17%).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: