eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsi pracodawcy Europy Środkowo-Wschodniej

Najlepsi pracodawcy Europy Środkowo-Wschodniej

2007-06-12 00:25

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy 2014

Aspekty środowiska pracy, które oceniamy wyżej niż pozostałe kraje

Wśród wyników szczegółowych znalazły się tylko 4 pytania (spośród prawie 80) ocenione wyżej niż średnia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej:
  • Oczekiwanie przez przełożonych większej odpowiedzialności za wykonywaną pracę (Polska: 78%, Region: 67%)
  • Radzenie sobie ze stresem (Polska: 59%, Region: 52%)
  • Większa wiara, iż wyniki Badania posłużą do wprowadzania usprawnień w firmie (Polska: 55 %, Region: 49%)
  • Lojalność - konieczność zaistnienia szczególnie ważnych powodów, które skłoniłyby do odejścia z organizacji (Polska: 57%, Region: 52%)
Polskie przedsiębiorstwa uzyskały też jeden z najniższych w Regionie wskaźników zaangażowania pracowników (48%).

"Na tle powyższych wyników, tym bardziej cieszy nas mocna obecność firm z Polski w rankingu Najlepszych Pracodawców, obejmującym kraje Europy Środkowo-Wschodniej" – powiedział Edward R. Stanoch, dyrektor zarządzający Hewitt Associates w Polsce. "Firmy zaczynają doceniać siłę, jaką jest zaangażowanie zmotywowanych pracowników. Siłę, która bezpośrednio przekłada się na osiągane przez firmę wyniki oraz jej pozycję konkurencyjną" – dodał.

Utrzymanie zaangażowania pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej

Badanie Hewitt pokazuje, że w dynamicznie zmieniającym się środowisku gospodarczym, pomóc firmom w utrzymaniu i zmotywowaniu pracowników mogą trzy czynniki:

Docenianie roli ludzi w organizacji - motywacja pracowników rośnie, gdy czują się oni ważnym elementem organizacji. Otwarta komunikacja w zakresie strategicznych dla firmy tematów, delegowanie ważnych zadań i powierzenie odpowiedzialności jest wysłaniem pracownikom informacji, jak wiele znaczą i że są traktowani jako najcenniejsze dobro firmy.

Przywództwo - wpływ najwyższej kadry zarządzającej na zaangażowanie i motywację pracowników jest większy niż się przypuszcza. „Firmy, w których pracownicy czują swoje znaczenie i są dowartościowani przez zwierzchników wykazują zaangażowanie średnio o 25% wyższe i są wsparciem dla swoich przywódców.” - podkreśla Rita Veres, menedżer projektu w Europie Środkowo - Wschodniej. „Pracownicy zatrudnieni u „Najlepszych Pracodawców” uważają, że zarząd traktuje ich jako najcenniejsze dobro firmy.”

Możliwość awansu - żadna firma nie oferuje nieskończonych możliwości awansu, dlatego też opracowanie atrakcyjnej, zindywidualizowanej wizji rozwoju dla każdego zatrudnionego jest prawdziwym wyzwaniem dla specjalistów HR.

Co czyni firmę „Najlepszym Pracodawcą”?

Badaniem objęte zostały organizacje różnej wielkości, reprezentujące różne sektory gospodarki, co dowodzi, że każda firma – niezależnie od specyfiki działalności - może stać się „Najlepszym Pracodawcą”. Warunkiem jest posiadanie umiejętności inspirowania ludzi i motywowania ich w kierunku właściwych celów i zachowań.

Najlepsi Pracodawcy osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe niż pozostałe organizacje, m.in. generują zwrot z akcji o 24% wyższy od średniego.
Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy 2015 Najlepsi pracodawcy 2015

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: