eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzi inżynierowie wybierają Polskę

Młodzi inżynierowie wybierają Polskę

2007-03-09 00:35

Młodzi inżynierowie wybierają Polskę

Wykres 3: Czynniki decydujące o wyborze pracy. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polscy adepci szkół technicznych chętnie zostaną w Polsce, o ile pracodawcy zaoferują im satysfakcjonujące warunki pracy. Oznacza to w pierwszej kolejności stworzenie odpowiednich możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Tylko 4% przyszłych inżynierów chce wyjechać z Polski na stałe. Tak wynika z badania PROinżynier, przeprowadzonego na pięciu polskich uczelniach kształcących przyszłych inżynierów.

Przeczytaj także: Rynek pracy: jak radzi sobie kobieta-inżynier?

Badanie to jest częścią ogólnopolskiej kampanii PROinżynier, organizowanej przez obchodzącą swoje 60-lecie firmę inżynierską PROCHEM SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów BEST. Zostało ono przeprowadzone na Politechnice Warszawskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Gdańskiej oraz AGH. Cała kampania miała na celu poznanie planów zawodowych młodych inżynierów oraz skonfrontowanie ich oczekiwań z realnym rynkiem pracy w Polsce.

Najpierw rozwój, potem pieniądze

Jak pokazują wyniki badania PROinżynier, najważniejszym czynnikiem (wskazanym przez ponad 68% osób) przy wyborze przyszłego pracodawcy jest możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, czyli bezpłatne lub częściowo dofinansowane szkolenia, studia podyplomowe, itp. Stosunkowo dużo osób (prawie 20%) wskazało również na możliwość wyjazdu za granicę w ramach kontraktu. Wysokość zaproponowanego wynagrodzenia znalazła się na drugiej pozycji (ok. 65%), na trzecim miejscu ankietowani wskazywali branżę, w której działa firma. Tylko dla 21% osób istotna jest natomiast dogodna lokalizacja zakładu pracy (blisko lub w miejscu obecnego zamieszkania czy studiowania), co oznacza, że mobilność geograficzna przyszłych inżynierów jest stosunkowo duża. Dla większości badanych nie ma również znaczenia wielkość firmy.

fot. mat. prasowe

Wykres 3: Czynniki decydujące o wyborze pracy.

Wykres 3: Czynniki decydujące o wyborze pracy.

W zawodzie i w Polsce

Na podstawie analizy odpowiedzi blisko 950 studentów widać, że ogromna większość z nich (ok. 90%) uważa znalezienie pracy w swoim zawodzie za istotne, tylko niecałe 3% nie zwraca na to kryterium uwagi. Może to być sygnałem dla firm, że warto nawiązywać współpracę z wydziałami kształcącymi specjalistów w danej branży.

fot. mat. prasowe

Wykres 1: Istotność znalezienia pracy w zawodzie.

Wykres 1: Istotność znalezienia pracy w zawodzie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: