eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce 2006

Bankructwa firm w Polsce 2006

2007-02-05 00:05

Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-IX 2006

Na uwagę zasługuje fakt, iż tylko w jednym województwie łódzkim odnotowano, i to bardzo niewielki, bo 2%, wzrost liczby upadłości. Jednocześnie najbardziej znacząca poprawa sytuacji przedsiębiorstw miała miejsce w województwach opolskim (-69%), podlaskim (-58%) oraz świętokrzyskim (-47%).

fot. mat. prasowe

Procentowa zmiana w liczbie upadłości w podziale na województwa.

Procentowa zmiana w liczbie upadłości w podziale na województwa.








Najbardziej ryzykowne branże

Za sektor polskiej gospodarki najbardziej dotknięty zjawiskiem upadłości uznano produkcję. W branży tej od stycznia do grudnia 2006 roku odnotowano blisko 201 bankructw przedsiębiorstw. Stanowi to ponad 30% łącznej liczby upadłości. W zakresie sektora określanego jako produkcja największa liczba upadłości miała miejsce wśród firm zajmujących się produkcją wyrobów spożywczych i napojów (45) oraz obuwia i odzieży (19).

Sprzedaż hurtowa to kolejny sektor, który wykazuje dużą liczbę upadłości. W analizowanym okresie odnotowano tu ponad 20% łącznej liczby bankructw (140 upadłości). Najbardziej zagrożone branże to sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych, żywności i napojów. Miało w nich miejsce odpowiednio 19, 10, 5, 4 upadłości. Warto podkreślić, iż jest to jedyny sektor, w którym liczba bankructw wzrosła w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost wyniósł 5%.

fot. mat. prasowe

Upadłości 2006 w podziale na branże.

Upadłości 2006 w podziale na branże.


Kolejne miejsce zajmują usługi. W 2006 roku zbankrutowało 125 przedsiębiorstw działających w tym sektorze gospodarki. Najbardziej pogorszyła się sytuacja w usługach transportowych (35) oraz instalatorskich (10).
Warto przy tej okazji wspomnieć o szeroko rozumianym budownictwie, w ramach którego w analizowanym okresie przestało działać 90 przedsiębiorstw (14% ogólnej liczy bankructw). Jednakże w tym sektorze nastąpił prawie dwukrotny spadek liczby upadłości w przeciągu ostatniego roku. W ramach tego segmentu najwięcej upadłości zanotowano w inżynierii lądowej (31) oraz robotach ogólnobudowlanych (28).

Ostatni sektor to sprzedaż detaliczna, która stanowi 12% wszystkich upadłości. W tym sektorze najgorsza sytuacja była w sprzedaży odzieży (13) i farmaceutyków (9).

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: