eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 3/2007 (15-21.01.2007)

Tydzień 3/2007 (15-21.01.2007)

2007-01-20 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 2/2007 (08-14.01.2007)

  • W grudniu inflacja w strefie euro wyniosła 1,9% r/r, a w całej Unii ceny wzrosły o 2,1% r/r.
  • Według Eurostatu w III kw. 2006 roku PKB państw strefy euro rósł o 2,7% r/r, a w całym 2006 roku wzrost gospodarczy krajów tej strefy wyniósł 2,6% r/r. Prognozy na obecny rok 2007 są w przedziale 2,1-2,6% r/r.
  • Zmiany klimatyczne niepokoją i Unia Europejska zażądała od krajów rozwijających się ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
  • Od 1 lipca 2007 r. zacznie obowiązywać dyrektywa unijna, która przewiduje całkowite otwarcie na konkurencję rynków gazu i energii elektrycznej. Ostatnio na jej temat wypowiedział się Gazprom. Wyraził swoje wątpliwości co do zapisu, że producenci gazu i operatorzy rynku nie mogą posiadać ani eksploatować sieci gazociągów.
  • EBOiR zwraca uwagę na wyhamowanie w ubiegłym roku tempa reformowania polskiej gospodarki.
  • W opinii Brukseli tegoroczny wzrost gospodarczy w Polsce będzie na poziomie 5,2%.
  • Trwają rozmowy polsko-rosyjskie z udziałem przedstawicieli Brukseli w sprawie embarga na eksport polskiego mięsa i artykułów spożywczych do Rosji

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ŚWIATOWA RYWALIZACJA I DROGA NA SZCZYT

1. Adlershof w Niemczech, na terenach dawnej NRD staje się przykładem nowoczesności w myśleniu i przykładem sukcesu na miarę epoki w gospodarce opartej na wiedzy. Na 420 hektarach zainwestowano 1,9 mld euro. Są to pieniądze niemieckiego budżetu i ze środków unijnych, a także z kredytów oraz od prywatnych inwestorów. W tym parku technologicznym działa dziś 400 firm zatrudniających 6300 naukowców i inżynierów. Firmy te współpracują z sobą. Ich obszar działania zawiera się między badaniami podstawowymi i produkcją. W sumie powstają produkty na poziomie światowym. Tu pracują teamy badawczo-produkcyjne w prawie wszystkich dziedzinach uznawanych za nośniki współczesnego postępu. Do Adlershof przeniosły się wydziały fizyki, biologii i chemii z prestiżowego, berlińskiego Uniwersytetu Humboldta. Tu też zbudowano nowoczesny kampus w sąsiedztwie innowacyjnych firm, z którymi studenci współpracują. Warto tu dodać, że w Adlershof studiuje 6300 studentów, z których na pewno wielu po studiach założy właśnie tu swoje firmy.

2. W najnowszym rankingu Heritage Foundation (ocenia ona zakres gospodarczej wolności w świecie) Polska zajęła 86. miejsce na 161 badanych państw. Przyczyną naszych bardzo słabych ocen jest zdaniem oceniających: korupcja, chaos przemian politycznych i prawnych oraz nieelastyczny rynek pracy. W tym rankingu czołówkę stanowią Hongkong, Singapur, Australia i USA. W kryteriach znajdują się oceny takich obszarów gospodarki jak: swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, handlu, obowiązujące obciążenia podatkowe, sprawność systemu bankowego, rynek pracy, stopień regulacji w gospodarce a także rozmiary szarej strefy. W tegorocznym rankingu wśród europejskich krajów Polska jest na 35. miejscu w Europie, a przed naszym krajem znalazła się większość krajów naszego regionu. Nasza pozycja za rok może nawet ulec pogorszeniu, bo nie wprowadzono zapowiadanych ulepszeń związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej, nie obniżono też obciążeń podatkowych. Inwestycje są hamowane przez brak rozwiązań o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: