eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 2/2007 (08-14.01.2007)

Tydzień 2/2007 (08-14.01.2007)

2007-01-13 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 1/2007 (01-07.01.2007)

  • Po rozmowach szefów Unii Europejskiej z prezydentem G.W. Bushem znowu mówi się o możliwości dokończenia negocjacji w ramach katarskiej rundy WTO w sprawie liberalizacji światowego handlu.
  • Według Eurostat-u PKB w strefie euro wzrosło w III kwartale 2006 roku o 0,5% kw/kw i o 2,7% r/r (w II kwartale wzrost ten wyniósł odpowiednio 1% kw/kw i 2,9% r/r).
  • Deficyt budżetowy Niemiec wyniósł 2%. Po raz pierwszy od pięciu lat Niemcy wypełniły kryteria europejskiego Paktu Stabilizacyjnego z Maastricht. PKB wzrósł w ubiegłym roku o 2,5% (jest to najwyższy wzrost od sześciu lat), a eksport wzrósł o prawie 12,5%. Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 9,6% (10,1% przed rokiem.
  • Zakończyła się przerwa w dostawach rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Białoruś wycofała się z decyzji o pobieraniu cła za tranzyt. Na poczet tego cła Białoruś pobierała ropę, co Rosja uznała za bezprawne. Przerwę w dostawie ropy odczuła Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja i Węgry. Ropa płynie, a negocjowane teraz porozumienie będzie dotyczyło wysokości cła eksportowego na rosyjską ropę, wprowadzonego przez Moskwę; planów wprowadzenia przez Rosję ceł zaporowych na importowane do niej białoruskie towary; podziału dochodów z cła na produkty naftowe, wytwarzane na Białorusi z rosyjskich surowców i eksportowane dalej do Europy.
  • Po korzystnym dla E.ON wyroku hiszpańskiego Sądy Najwyższego nic nie stoi na przeszkodzie, by niemiecki koncern przejął kontrolę nad Endessą. Hiszpański rząd chciał, by Endesę przejął również hiszpański Gas Natural (za 22,5 mld euro), podczas gdy Niemcy zaoferowali 36,5 mld euro. W trakcie trwania sporu prawnego z hiszpańskim rządem grupa budowlana Acciona włączyła się w transakcję zwiększając swoje udziały w Endesie i uzyskując prawo do dalszego zwiększenia swoich udziałów.
  • Na Węgrzech w pobliżu granicy z Rumunią odkryto jedne z największych złóż gazu ziemnego w Europie. Wydobycie tego gazu ma się rozpocząć pod koniec 2007 roku. Zasoby złóż szacuje się na 600 mld m³. Są one na głębokości 6 - 10 tys. m. Koszt wydobycia 1000 m³ gazu szacuje się na 20 USD. Złoża będzie eksploatowała węgierska spółka (lecz jest to filia kanadyjskiej firmy Falcon Oil & Gas TXT). Krajowe zapotrzebowanie Węgier na gaz wynosi 14 mld m³/rok. Obecnie 80% gazu Węgrzy importują z Rosji.
  • Rozwija się Gazpromu z Ukrainą. Ostatnie komunikaty z rozmów o zwiększeniu tranzytu gazu przez Ukrainę. Ma to związek z rozwojem współpracy z węgierskim MOL-em.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ENERGETYCZMNE BEZPIECZEŃSTWO UNII EUROPEJSKIEJ

Pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące już unijnego, oficjalnego programu rozwoju energetyki na najbliższe 15 lat. Jest w nim wyłożona filozofia rozwoju energetyki połączona z ochrona środowiska. Jego realizacja ma zmniejszyć zależność Unii od importu surowców energetycznych, ale i podnieść niezawodność zaopatrzenia unijnej gospodarki w energię. Komentarze zwracają uwagę na zamiar zmniejszenia emisji CO2 o 20% w stosunku do 1990 roku i zobowiązanie, że jeśli podobne zobowiązania podejmą USA oraz inne rozwinięte kraje, to Unia podniesie swoje plany w tym zakresie do 30%.

Drogę do realizacji tych celów Unia widzi w obniżce zużycia energii (o 20% do 2020 roku). Chce też rozwijać technologie uniemożliwiające emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Będzie wspierać rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Plany przewiduję jej 20% udział w zaspokajaniu potrzeb energetycznych. Do 20020 roku biopaliwa będą stanowiły 10 % paliw zużywanych przez transport UE.

Unia zamierza także wprowadzić nowe regulacje na rynku energetycznym, by zapewnić konsumentom tańszą elektryczność i gaz. Sposobem na realizację tego celu ma być nakaz rozdzielenia handlu i dystrybucji energii. W myśl tych regulacji koncerny, które zajmują się obrotem gazem i produkują energię, nie mogłyby równocześnie posiadać gazociągów i sieci przesyłowych. Ten ostatni pomysł nie znajduje jednak bezwarunkowego poparcia czołowych krajów unijnych, w tym Niemiec i Francji.

Nowe inwestycje będą głownie w infrastrukturę energetyczną i dotyczy to połączeń energetycznych Polski z Litwą i Niemcami oraz Francji i Hiszpanii. W tym programie są tez zamiary rozbudowy systemów wykorzystujących elektrownie wiatrowe, a także gazociąg Nabucco (gaz z krajów kaspijskich i Iranu).

Wydaje się, że najsłabszym elementem programu jest mało przekonywująca koncepcja mechanizmów działających w przypadki kryzysu energetycznego.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: