eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości X-XII 2006

Wtórny rynek nieruchomości X-XII 2006

2007-01-09 01:15

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Poznań

Po wysokim jak dla Poznania, ponad 8% wzroście średniej ceny za metr kwadratowy w III kwartale 2006 roku, IV kwartał przyniósł ogromne zaskoczenie, czyli ponad 26% skok cen. Najbardziej, podobnie jak w pozostałych miastach, wzrosły ceny w październiku o ponad 12%, w listopadzie o kolejne 7,4%, a w grudniu o 4,7%. Tym samym na koniec roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu wynosi 4783 złote i jest o 44% wyższa niż w styczniu. Mimo iż jest to najniższy wzrost na przestrzeni roku spośród analizowanych miast i tak jest on sporym zaskoczeniem. Analizując sytuację kwartał po kwartale można się było spodziewać kolejnego stabilnego 5-7% wzrostu ceny w IV kwartale. Wydaje się że sytuacja w innych polskich aglomeracjach nie pozostała bez wpływu na Poznań. Biorąc pod uwagę lokalizację Poznania, jego tradycje i potencjał gospodarczy można oczekiwać i mieć nadzieję, iż będzie się on rozwijał w tempie porównywalnym do Wrocławia. Stosując tę analogię należy spodziewać się dalszego wzrostu cen w stolicy Wielkopolski.

fot. mat. prasowe

Poznań – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym w IV kwartale 2006. Źródło www.szybko

Poznań – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym w IV kwartale 2006. Źródło www.szybko.pl

Wynajem - sytuacja w największych polskich miastach

IV kwartał wyróżniał się na tle 2006 roku. Pomimo iż popyt na wynajem mieszkań zmalał po boomie w sierpniu i wrześniu, to opłaty za wynajem wzrosły i to wbrew zasadzie mniejszy popyt niższe ceny. Po spadkach kosztów wynajmu kawalerek, który miał miejsce w poprzednim kwartale we wszystkich analizowanych lokalizacjach poza Poznaniem, w IV kwartale „odrobiły one straty” z kilku poprzednich miesięcy. Najbardziej bo o 19% wzrosły ceny w Gdańsku o 17% we Wrocławiu, 11% w Krakowie, niznacznie bo o 2% w Katowicach. W Warszawie po raz kolejny okazuje się że kawalerkę można wynająć o kilkadziesiąt złotych taniej niż w poprzednim kwartale. Tańsze są także kawalerki w Poznaniu, o całe 9%. W rezultacie na koniec roku sytuacja wygląda następująco. We Wrocławiu i Krakowie za wynajem mieszkania 1 pokojowego trzeba zapłacić odpowiednio o 14 i 10% więcej niż w styczniu. W Poznaniu po fluktuacjach w ciągu roku cena jest na identycznym poziomie jak w styczniu. W Warszawie jest o 2%, czyli 26 złotych taniej. Najbardziej bo o 19% obniżyły się koszty wynajmu kawalerek w Gdańsku. Kawalerki nadal są jednym z najpopularniejszych rodzajów mieszkań.

Największe fluktuacje cenowe zarówno w skali kwartału jak i w skali roku miały miejsce w przypadku mieszkań 3 pokojowych. Tylko w przeciągu ostatniego kwartału we Wrocławiu koszty wynajmu takich mieszkań wzrosły o 18%, w Gdańsku o 16%, w Krakowie o 13 , w Warszawie 8, a w Poznaniu o 5%.

Warszawa

W IV kwartale 2006 roku po raz pierwszy mamy do czynienia ze wzrostem kosztów wynajmu wszystkich rodzajów mieszkań w Warszawie. Od września 2006 roku najbardziej, bo aż o 28% wzrosły stawki za wynajem mieszkań 4 pokojowych. Jest to znacząca kwota, rzędu 750 złotych miesięcznie. Czterokrotnie niższe wzrosty, rzędu 7 %, miały miejsce w przypadku mieszkań 1 i 3 pokojowych. Za wynajęcie dwóch pokoi w grudniu trzeba było zapłacić o 13% więcej niż we wrześniu. Tak duże różnice pomiędzy wzrostami kosztów wynajmu mieszkań różnej wielkości to efekt dysproporcji w ilości mieszkań danego typu oferowanych do wynajmu. Duże 4 pokojowe mieszkania stanowią zaledwie 4% ofert w serwisie szybko.pl. Mieszkań 1 i 3 pokojowych jest odpowiednio po 36% i 15%.
SMS-owy spam zwalnia

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: