eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najgroźniejsze wirusy roku 2006

Najgroźniejsze wirusy roku 2006

2007-01-04 01:11

Przeczytaj także: Najpopularniejsze wirusy XI 2006

Trzecie miejsce na świecie, a drugie w Polsce zajął Exploit/Metafile, odpowiedzialny za ponad 1% (3,42% w Polsce) wszystkich infekcji wykrytych przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan. Wirus ten wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach biblioteki GDI32.DLL znajdującą się w systemach operacyjnych Windows 2003/XP/2000 i umożliwia zdalne wykonywanie kodu, np. pobranie i uruchomienie oprogramowania szpiegującego.

fot. mat. prasowe

Wykrywalność wirusów w 2006 roku na świecie.

Wykrywalność wirusów w 2006 roku na świecie.




Kolejne miejsce na świecie zajął Tearec.A. Robak ten rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości email oraz sieci komputerowych i jest w stanie unieszkodliwić niektóre programy antywirusowe. W Polsce na trzecim miejscu uplasował się Torpig.A - koń trojański wykradający hasła przechowywane w określonych serwisach systemu Windows.

Z danych zgromadzonych w roku 2006 na podstawie skanera antywirusowego ActiveScan można wyciągnąć następujące wnioski:

1) widoczny trend wzrostowy wśród oszustw finansowych umożliwiających cyberprzestępcom uzyskanie korzyści finansowych: Sdbot - zaprojektowany do wykorzystania luk w systemie operacyjnym w celu uzyskania korzyści finansowych - kolejny rok utrzymuje się na pierwszym miejscu w rankingu. Towarzyszą mu Exploit/Metafile lub Torpig.A, które także zajmują wysokie miejsca w rankingu.

2) coraz więcej wariantów robaków: hakerzy tworzą różne mutacje tego samego złośliwego kodu w krótkim okresie czasu, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zainfekowania dużej ilości komputerów. Tak działają Q.host, Gaobot lub Bagle. Także wielokrotnie wymieniany Sdbot występuje w kilku odmianach.

3) infekcje: w 2006 roku pierwsza trójka była odpowiedzialna za minimum 1% wszystkich infekcji. Dla porównania w roku 2005 aż dziewięć pierwszych wirusów z listy przekroczyło ten próg. Nie oznacza to jednak, że zwiększył się poziom bezpieczeństwa w Internecie – wręcz przeciwnie – aktywna jest coraz większa ilość zagrożeń internetowych.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: