eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 51/2006 (18-24.12.2006)

Tydzień 51/2006 (18-24.12.2006)

2006-12-23 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 50/2006 (11-17.12.2006)

  • Spada tempo wzrostu gospodarczego w USA. W III kwartale wyniósł on 2%, podczas gdy w II kwartale był na poziomie 2,6%, a w I kwartale wyniósł 5,6%.
  • Rośnie zainteresowanie gospodarką Indii. Powstają specjalne strefy ekonomiczne, gdzie praca jest tak samo tania jak w Chinach, a ulgi podatkowe zbliżają się do 100%) W pierwszym półroczu hinduska gospodarka rozwijała się w tempie 9,1%.
  • Szacuje się, że za 150 mld USD zagraniczni inwestorzy kupią w USA w 2006 roku akcje. To rekord od 2000 roku. Zagraniczni inwestorzy są właścicielami akcji amerykański spółek o wartości 2,6 bln USD (to ok. 14% wartości całego rynku).
  • Według oficjalnych danych dotąd na wojnę w Iraku wydano z budżetowych środków nadzwyczajnych USA ok. 400 mld USD. Jednak na obecny rok finansowy (kończy się 30 września 2007 r.) planowane jest wydanie rekordowej sumy 190 mld USD.
  • Francuski koncern paliwowy Total zainwestuje do 2015 roku ok. 8 mld euro w kontrolowane przez siebie złoża surowcowe w Indonezji. Total jest w tej dziedzinie trzecim co do wielkości koncernem Europy.
  • Brak akceptacji dla nowych cen dostaw gazu przyczyną wzrostu napięcia pomiędzy Azerbejdżanem i Rosją.
  • Chiński koncern paliwowy CNOOC będzie miał udziały w eksploatacji złóż gazu Pars w Iranie. Wartość kontraktu szacuje się na 16 mld USD. Wydobycie rozpocznie się za 8 lat.
  • Polityczna i medialna wojna zakończona. Gazprom podpisał z Gruzją nowe umowy na dostawy gazu w 2007 roku w cenie 235 USD/1000 m³ (w tym roku rozliczenia były w cenie 110 USD/1000 m³).
  • Arcelor Mittal Steel zbuduje w Indiach kosztem 8,7 mld USD stalownię o mocy produkcyjnej 12 mln ton rocznie.
  • W 2000 roku w USA produkowano w USA ok. 2,5 tys. MW energii wiatrowej, a w 2006 już ok. 10-11 tys. MW. Obecnie podjęto decyzję o zbudowaniu w Kalifornii, na powierzchni 50 mil kwadratowych farmy wiatrowej o mocy 1500MW. Pierwszy generator rozpocznie pracę w 2011 roku. Będzie to największa tego typu inwestycja w USA
  • Jeśli nie nastąpi jakiś zasadniczy zwrot na rynku, już w 2007 roku Toyota będzie liderem na światowym rynku samochodowym z produkcją 9,42 mln samochodów ( o 4% więcej niż w 2006). Przez ostatnie 81 lat liderem był GM.
  • Do 2013 roku amerykański Westinghouse wybuduje w Chinach cztery elektrownie jądrowe o wartości 8 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O DYNAMICZNYCH ZMIANACH NA RYNKU DOSTAW I DYSTRYBUCJI GAZU

W firmie Sakhalin Energy, która ma eksploatować złoża surowców energetycznych na Sachalinie brytyjsko-holenderski Shell miał 55% akcji, a jego głównymi partnerami były dotąd japońskie koncerny Mitsui (25%) i Mitsubishi (20%). W działalności spółki miało dominować wydobycie gazu z bardzo bogatych złóż. Od kilku miesięcy władze środowiskowe Rosji zarzucały spółce łamanie przepisów dotyczących ochrony środowiska. Zażądały nawet 12 mld USD odszkodowania za szkody wyrządzone przyrodzie. Presja rosyjskiego rządu była ostatnio tak duża, że postawiła pod znakiem zapytania kontynuację działania firmy (inwestycje mają wynieść 22 mld USD). Ostatnio spółka nie dostała też zezwoleń na kontynuację inwestycji. Na gaz z Sachalina czekają klienci z Azji i USA. Jak można było przewidywać, spór zakończył się ugodą na warunkach rosyjskich:

Gazprom zapłaci 7,45 mld USD za zwiększenie swoich udziałów do 50% plus jedna akcja, Shell zmniejszy swoje udziały o połowę do 27,5%, podobnie o połowę zmniejszą się także udziały Mitsui do 12,5%, a Mitsubishi do 10%. To kolejny przypadek, kiedy Rosja ustanawia rękami Gazpromu nowy porządek w gospodarowaniu złożami swoich surowców energetycznych, które w poprzednim okresie (za czasów Jelcyna) wymknęły się spod kontroli Kremla.

Trzeba tu dodać, że Gazprom i rosyjska polityka energetyczna pod koniec roku była realizowana niezwykle sprawnie i trzeba przyznać, że także bardzo skutecznie. Po udanych negocjacjach z Niemcami, Gazprom podpisał wieloletnią umowę z na dostawy do Austrii. Za gwarancje wieloletnich dostaw, udział w firmach wydobywczych i w Gazociągu Północnym Niemcy zapłaciły dopuszczeniem Gazpromu do udziału w swoich spółkach na terenie Niemiec oraz innych europejskich krajów. Podobnie Austria wydłużając okres gwarantowanych dostaw zgodziła się na dostęp Gazpromu do rynku odbiorców detalicznych. Kilka dni temu niemiecki koncern RWE zawarł wieloletnią umowę z Gazpromem na import gazu na czeski rynek. Umowa została wydłużona do 2036 roku i dotyczy rocznych dostaw rzędu 9 mld m³. Niejako „przy okazji” uzgodniono warunki korzystania przez Gazprom z gazociągów tranzytowych w Czechach. Kilka dni temu francuski potentat Gaz de France podpisał z Rosjanami porozumienie i obowiązujący dotąd kontrakt nie wygaśnie w 2012 roku, a będzie obowiązywał do 2030 roku. W myśl jego zapisów Francja kupi od Rosjan w ciągu 24 lat 330 mld m³ gazu, ale w zamian dopuści Rosjan do części własnego rynku. Także GdF zgodził się na korzystne dla Rosjan zmiany udziałów w jednej ze wschodnioniemieckich spółek gazowniczych. GdF będzie też odbierał gaz z Gazociągu Północnego...

Podobnego typu kontrakt w listopadzie podpisał Gazprom z włoskim ENI i też w zamian za wieloletnie dostawy uzyskał bezpośredni dostęp do odbiorców gazu.

Jakby przy okazji realizując swoje strategiczne cele Gazprom wymusił na PGNiG zmianę warunków dostaw, co sprowadza się do wzrostu cen o 10%.

Rosjanie zakończyli w ostatnich dniach negocjacje z Serbią o budowie przez ten kraj bałkańskiego gazociągu (400 km, przepustowość 20 mld m³ gazu rocznie i kosztach 1 mld USD), którym popłynie gaz z Turcji do Austrii i Włoch.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: