eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Nazwy handlowe w wyszukiwarkach

Nazwy handlowe w wyszukiwarkach

2006-12-12 11:28

Przeczytaj także: Marka a reklama konkurencji w wyszukiwarkach


Co kraj to obyczaj

Kwestie prawne dotyczące doboru słów kluczowych do kampanii płatnych odnośników, oraz redagowania tekstów reklamowych traktowane są różnie w różnych krajach i różnie także podchodzą do nich same wyszukiwarki. Polityka używania znaków handlowych dość często się w ostatnim czasie zmienia. W USA na przykład na dzień dzisiejszy w zasadzie dozwolone jest stosowanie nazw innych niż własna firma, ale tylko w zestawie słów kluczowych danej kampanii, nie w samej reklamie (mowa tu o Google).

Yahoo za to, jeszcze do marca tego roku, zezwalało na używanie obcej nazwy produktu nawet w tekstach linków sponsorowanych, jeśli reklama miała charakter reklamy porównawczej, a strona www, o której prowadził odnośnik, uznana została za rzetelną. Teraz możliwości te są ograniczone do przypadków szczególnych, tzn. jeśli reklamująca się firma sprzedaje produkty innej firmy i z tego tytułu może używać jej marki.

Podobnie sytuacja wygląda obecnie w Polsce – sklep internetowy oferujący produkty X czy Y może o tym informować w reklamie tekstowej na stronach wyszukiwarek (chyba że jakaś firma sobie tego wyraźnie nie życzy, ale to się w takich przypadkach raczej nie zdarza, ponieważ korzyść jest obopólna).

Cytat z Centrum Pomocy AdWords

„Google poważnie podchodzi do zarzutów dotyczących naruszenia znaków handlowych i, okazując uprzejmość, z chęcią badamy wszelkie sprawy wniesione do nas przez ich właścicieli. Dodatkowo regulamin naszego programu zabrania reklamodawcom naruszania własności intelektualnej, a także jasno informuje o tym, że to oni są odpowiedzialni za słowa kluczowe oraz teksty, które wybierają do użycia w swoich reklamach na Google. Mimo to posiadamy procedury, które zapewniają poprawne używanie znaków handlowych przez naszych reklamodawców. Aby zatem umożliwić nam rozpatrzenie Państwa prośby i zapobieżenie przyszłym skargom, uprzejmie prosimy o przesłanie do nas odpowiednich informacji opatrzonych pieczęcią lub też spisanych na papierze firmowym (…) Powyższa procedura odnosi się tylko do używania znaków handlowych w reklamach. Nie rozpatrujemy skarg związanych ze znakami handlowymi pojawiającymi się na stronach wyświetlonych w wynikach wyszukiwania Google.

Piotr Tchórzowski – rzecznik prasowy Onet.pl

Uniknięcie zjawiska, jakim jest wykorzystywanie nazw firm jako słów kluczowych powodujących pojawianie się reklamy tekstowej, zdaje się być niemożliwe. Wynika to choćby z faktu, że w wielu nazwach firm występują powszechnie używane słowa. Dlatego też sytuacje konfliktowe dotyczące wykorzystania jako słów kluczowych nazwy firmy X przez reklamodawcę Y mogą powstawać zupełnie nieświadomie. Nie podejmujemy się wypełniania roli arbitra w sporach pomiędzy właścicielami stron. Tym bardziej nie rościmy sobie prawa do ich rozstrzygania, gdyż nie dysponujemy jakimikolwiek uprawnieniami ani środkami prawnymi, które umożliwiałyby takie działania.

W przypadku, gdy dociera do nas konkretne, umotywowane zgłoszenie, radzimy poszkodowanemu, aby podjął formalne kroki prawne wobec właściciela przedmiotowej strony. Z praktyki wiemy, że budzące zastrzeżenia treści bardzo szybko są usuwane i skutkuje już samo ostrzeżenie o podjęciu odpowiednich działań. Onet.pl w swoich relacjach z klientami kieruje się zasadą zachowania maksymalnej staranności. Każdy otrzymany sygnał, także dotyczący naruszenia zasad określonych w naszym regulaminie, jest sprawdzany i zgodnie z naszym zwyczajem niepozostawiany bez odpowiedzi.
Przeczytaj także: Jak stworzyć dobrą nazwę? Jak stworzyć dobrą nazwę?

oprac. : Maciej Gałecki / Marketing w Praktyce Marketing w Praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: