eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ransomware znowu na szczycie listy cyberataków

Ransomware znowu na szczycie listy cyberataków

2024-01-29 09:58

Ransomware znowu na szczycie listy cyberataków

Ransomware znowu na szczycie listy cyberataków © zimmytws - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Najnowsze doniesienia Cisco Talos po raz kolejny dowodzą, że cyberataki ransomware pozostają jednym z najbardziej dotkliwych zagrożeń. Nie oznacza to oczywiście, że tylko one stanowią zagrożenie. Coraz bardziej niebezpieczny okazuje się m.in. phishing z wykorzystaniem kodów QR.

Przeczytaj także: Najczęstsze cyberataki: pora na kradzież danych z szantażem w tle

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Które z niedawnych incydentów należały do najgroźniejszych?
 • Jakie cele obierają sobie cyberprzestępcy?
 • Jak się chronić przed najnowszymi cyberzagrożeniami?

fot. mat. prasowe

TOP zagrożenia w IV kwartale 2023

Ransomware po raz kolejny na szczycie listy zagrożeń


Najważniejsze informacje:


 • Do najpoważniejszych incydentów w ostatnim kwartale poprzedniego roku należały zagrożenia spowodowane czynnikami wewnętrznymi (insider threats) oraz kampanie phishingowe.
 • Zespół Cisco Talos zareagował na wiele incydentów, w których stwierdzono dalszą aktywność cyberprzestępców po wystąpieniu ataku, chociaż same ataki miały ograniczoną skalę i były powstrzymane na wczesnym etapie.
 • Edukacja i produkcja były najczęściej atakowanymi sektorami: dotyczyła ich prawie połowa wszystkich incydentów.
 • Najczęściej obserwowanymi sposobami uzyskania początkowego dostępu było wykorzystanie wykradzionych danych uwierzytelniających do kont i publicznie dostępnych aplikacji: każdy z nich odpowiadał za 28 proc. przypadków.
 • Brak wdrożenia uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) był główną słabością systemów bezpieczeństwa, odpowiadającą za 36 proc. incydentów.
 • Według dostępnych raportów, w 2023 r. nastąpił znaczny wzrost phishingu z wykorzystaniem kodów QR.
 • Chociaż niesławna luka "Log4Shell" została załatana w grudniu 2021 r., po dwóch latach atakujący nadal wykorzystują podatne systemy.

fot. mat. prasowe

TOP wektory ataków

W 2023 r. nastąpił znaczny wzrost phishingu z wykorzystaniem kodów QR


Poza edukacją i produkcją, popularnymi celami były podmioty związane z opieką zdrowotną i administracją publiczną. W porównaniu z poprzednim kwartałem eksperci Cisco Talos odnotowali niewielki wzrost liczby incydentów wymierzonych w sektor edukacji, podczas gdy liczba cyberataków na przemysł wzrosła aż o 10 proc.

Cyberprzestępcy atakują placówki oświatowe w celu przeprowadzenia ataków ransomware lub uzyskania danych osobowych studentów i wykładowców. Szkoły o ograniczonych możliwościach i budżetach są najbardziej narażone z uwagi na niewystarczające inwestycje w cyberbezpieczeństwo lub konieczność ograniczania kosztów.

Ataki mogą jednak stanowić wyzwanie nawet dla najlepiej wyposażonych szkół - dane wrażliwe są niezwykle atrakcyjnym celem gdyż są wykorzystywane do dalszych ataków, sprzedawane na forach dark web lub używane do wyłudzania pieniędzy.

fot. mat. prasowe

TOP najczęściej atakowanych branży

Edukacja i produkcja były najczęściej atakowanymi sektorami


Jak się chronić przed najnowszymi cyberzagrożeniami?


 • Brak uwierzytelniania wieloskładnikowego pozostaje jednym z największych ryzyk bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Wszystkie organizacje powinny wdrożyć jedną z dostępnych form takiego uwierzytelniania, na przykład Cisco Duo.
 • Rozwiązania do wykrywania incydentów na punktach końcowych i reagowania na nie, takie jak Cisco Secure Endpoint, mogą wykrywać niebezpieczną aktywność w sieciach i urządzeniach organizacji.
 • Atakujący często próbowali ominąć uwierzytelnianie wieloskładnikowe w rozwiązaniach Endpoint Detection and Response, aby wyłączyć ich mechanizmy ostrzegania.
 • Sygnatury Snort i ClamAV mogą blokować wiele znanych narzędzi pre-ransomware, które atakujący wdrożyli w tym kwartale, takich jak Play i NoEscape.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: