eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

2024-01-23 18:52

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt? © Raten-Kauf z Pixabay

Komunikat PR

Szczegółowe warunki uzyskania kredytu zależą od wielu czynników i ulegają ciągłym zmianom. W poniższym artykule przedstawiamy jednak najbardziej aktualne dane na ten temat i podpowiadamy, czym dokładnie należy dysponować, by otrzymać pozytywną decyzję kredytową i móc podpisać umowę z danym kredytodawcą. Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt? Przekonajmy się.

Dlaczego wymagania kredytowe nie są zawsze takie same?


Powodów, dla których wymagania względem wnioskujących o kredyty są różne, może być kilka:
  1. Rodzaj kredytu — różne typy kredytów (hipoteczne, celowe, konsumenckie) mają różne cele i ryzyko. W związku z tym, banki ustalają różne standardy i wymagania w zależności od sytuacji.
  2. Kwota kredytu i czas trwania umowy — instytucje bankowe mogą mieć różne wymagania w zależności od wysokości udzielonego kredytu i okresu trwania zobowiązania. W przypadku dużych kwot kredytodawcy są zasadniczo bardziej rygorystyczni.
  3. Dochody i zdolność kredytowa — osoby o wyższych dochodach mogą mieć łatwiejszy dostęp do umów kredytowych na większe kwoty, ponieważ są dla banku „bezpieczniejszym” klientem.
  4. Historia kredytowa — osoby z dobrą historią kredytową mają zazwyczaj łatwiejszy dostęp do kredytów i mogą otrzymać korzystniejsze warunki.
  5. Zabezpieczenia kredytu — zabezpieczenie, na przykład w postaci hipoteki na nieruchomości również wpływa na wymagania kredytowe.
  6. Stan gospodarki i polityka banku — w trudnych okresach gospodarczych banki mogą być bardziej ostrożne i zaostrzać kryteria udzielania kredytów.
  7. Regulacje i normy prawne — zmiany w przepisach, których muszą przestrzegać banki, czy inne instytucje finansowe mogą skutkować dostosowaniem wymagań kredytowych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?


Podstawowe warunki, które towarzyszą niemal wszystkim kredytom, podzieliliśmy na 4 aspekty i opisaliśmy poniżej. Pamiętajmy jednak, że wiele rodzajów kredytów – szczególnie duże zobowiązania, np. na zakup nieruchomości – mogą wiązać się z koniecznością spełnienia dodatkowych kryteriów.

Standardowe wymagania wobec wnioskujących o kredyt:
  • Odpowiednia zdolność kredytowa – bank analizując zdolność kredytową, bada wszystkie aspekty dotyczące sytuacji potencjalnego klienta, by ocenić, na jaką miesięczną ratę dany konsument może sobie pozwolić (zarówno w momencie składania aplikacji o finansowanie, jak i przez cały okres trwania umowy).
  • Brak zaległości finansowych – jedną z ważniejszych kwestii składających się na pozytywną ocenę instytucji jest brak zadłużenia.
  • Dobra historia kredytowa – banki mają wgląd w pełną historię spłat wcześniejszych zobowiązań osób ubiegających się o kredyty i wymagają, by była ona nienaganna i poparta dobrym scoringiem (wynikiem punktowym) w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
  • Regularne dochody i stałe zatrudnienie – brak zaległości w spłatach i wspaniała kredytowa przeszłość na nic się nie zdadzą bez stabilnego zatrudnienia z miesięcznym wynagrodzeniem w odpowiedniej wysokości. To bardzo ważny element zdolności kredytowej. Znaczenie ma także rodzaj umowy, a nawet branża, w której działa pracodawca.

Spełnianie każdego z poruszanych tu kryteriów trzeba oczywiście odpowiednio udokumentować. Zanim przystąpimy do podpisywania umowy o kredyt, bardzo często musimy skompletować konkretny plik dokumentów.

Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu?


Formalności, których będzie wymagał od nas bank różnią się m.in. w zależności od rodzaju kredytu, kwoty, o którą wnioskujemy czy typu zabezpieczenia świadczenia. Jeśli chodzi o dokumenty, które na pewno będziemy musieli przedłożyć, będą to:
  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. paszport);
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – uzyskamy je u pracodawcy;
  • Wyciąg z rachunku bankowego, najczęściej z ostatnich 3 lub 6 miesięcy – jeśli o kredyt ubiegamy się w banku, w którym prowadzimy swój ROR, ten krok najprawdopodobniej będziemy mogli pominąć;
  • Deklaracja PIT za rok poprzedzający moment aplikacji o kredyt – PIT często zastępuje wyciąg z konta osobistego.

Pod względem biurokracji, banki są niezwykle sformalizowane. Natomiast w sektorze pozabankowym istnieją instytucje finansowe, które do podpisania umowy kredytowej wymagają wyłącznie dowodu osobistego, a całą procedurę można przeprowadzić online. Przykładem takiej firmy pożyczkowej jest https://pozyczkaplus.pl/.

Pożyczka Plus jest podmiotem, który nie musi przestrzegać rygorystycznego prawa bankowego, a jednocześnie jej klienci są pod pełną ochroną ustawy o kredycie konsumenckim. Dzięki temu zdolność kredytowa osób, które chcą skorzystać z jej usług, nie musi być na tak wysokim poziomie, jak wymagają tego banki. To oznacza np. że o pożyczkę może ubiegać się nawet osiemnastolatek, który nie zdążył jeszcze zbudować historii kredytowej.

Ile trzeba mieć lat, aby dostać kredyt?


Teoretycznie o kredyt bankowy może wnioskować każda pełnoletnia osoba. W praktyce jednak młodzi dorośli, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową i nie korzystali jeszcze z produktów kredytowych, często nie są dla banków wiarygodni. Można powiedzieć, że ich „karta” jest na razie zbyt czysta, by instytucje bankowe mogły przewidzieć, czy będą to wypłacalni klienci. Do takich wniosków podchodzą więc zachowawczo.

Inaczej wygląda to w firmach pożyczkowych, które nie kładą tak dużego nacisku na historię spłat wcześniejszych zobowiązań. W podmiotach tego typu główną rolę najczęściej odgrywa poziom dochodów. Ich źródło też nie jest najistotniejszą kwestią. Zarówno na stronie https://pozyczkaplus.pl, jak i w wielu pozostałych pozabankowych instytucjach, o dowolny typ pożyczki może z powodzeniem wnioskować także 18-latek czy 20-latek pracujący np. na umowę zlecenie, choć zdarzają się marki podnoszące minimalną granicę wieku nawet do 25 lat.

Ważna informacja: wielu kredytodawców określa też górne widełki wiekowe na poziomie 70-80 lat. Szczególnie kiedy w grę wchodzą zobowiązania na nieco dłuższy okres.

Jak wygląda procedura kredytowa?


Aby cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki w postaci kredytu gotówkowego, należy:
  • Zgromadzić niezbędne dokumenty;
  • Wypełnić wniosek kredytowy i dołączyć do niego odpowiednią dokumentację;
  • Złożyć wszystkie formularze aplikacyjne w placówce banku (czasami, przy niskich kwotach jest to możliwe online);
  • Poczekać na decyzję kredytową.

Jeśli odpowiedź na wniosek będzie pozytywna, pozostaje już tylko podpisanie umowy i oczekiwanie na przekazanie środków. Oba procesy są niekiedy dostępne online, jednak standardowo, należy w tym celu udać się do oddziału banku.

Czy w firmach pożyczkowych cała procedura wygląda inaczej? Zwykle – tak. Aby dostać pożyczkę pozabankową, najczęściej nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. Większość chwilówek oraz pożyczek ratalnych z pozabankowej oferty jest dostępna w 100% online.

Czy w takim razie firmy udzielające pożyczek mają w ogóle jakiekolwiek wymagania? Oczywiście! Choć są one niewygórowane.

Kredyt w instytucji pożyczkowej — jakie trzeba spełnić warunki?


Wymagania stawiane klientom pozabankowego rynku mogą się oczywiście od siebie różnić w zależności od polityki danej firmy, jednak najczęściej wyglądają następująco:
  • Pełnoletność;
  • Pełna zdolność do czynności prawnych;
  • Posiadanie ważnego dowodu osobistego;
  • Dysponowanie własnym kontem bankowym, numerem telefonu oraz adresem e-mail;
  • Miejsce zamieszkania na terenie RP;
  • Odpowiednia zdolność kredytowa obliczana według standardów sektora pozabankowego (nie banków).

Największą różnicą jest brak konieczności dostarczania zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy. Klient firmy pożyczkowej sam tworzy oświadczenie o wysokości swojego dochodu.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: