eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 45/2006 (06-12.11.2006)

Tydzień 45/2006 (06-12.11.2006)

2006-11-12 00:20

Przeczytaj także: Tydzień 44/2006 (30.10-05.11.2006)

  • Deficyt handlowy USA we wrześniu wyniósł 64,3 mld USD (w sierpniu był na poziomie 69 mld USD). To skutek spadku cen ropy naftowej. We wrześniu amerykański import spadł o 2,1% do 187,5 mld USD, a eksport wzrósł o 0,5% do 123,2 mld USD i po trzech kwartałach wynosił 586,2 mld (przy 522 mld USD w roku 2005). Słabnie też amerykańska waluta na światowych rynkach, rośnie wartość euro. Analitycy prognozują, że najbliższy okres będzie korzystny także dla polskiej waluty.
  • W stolicy Kenii Nairobi miała miejsce międzynarodowa konferencja klimatyczna pod egidą ONZ. Głównymi tematami spotkania są kwestie transferu nowoczesnych technologii, pomoc dla krajów rozwijających się w ograniczaniu emisji do atmosfery gazów cieplarnianych oraz ich redukcja po 2012 r. (wówczas przestanie obowiązywać Protokół z Kioto, podpisany w 1997 r.). W konferencji bierze udział ponad 6 tys. osób, w tym przedstawiciele rządów, organizacji ekologicznych, biznesu i mediów.Celem Protokołu z Kioto jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 5,2% do roku 2012 w stosunku do stanu z 1990 r. Protokołu nie zaakceprowały USA (największy na świecie emitent szkodliwych gazów do atmosfery). UE forsuje decyzję, by w redukcji gazów cieplarnianych pójść dalej, obniżając ich emisję o 30% w roku 2020 i 50-80%do roku 2050.
  • Coraz częściej pojawiają się nowe informacje na temat tworzenia największej w świecie strefy wolnego handlu. Systematycznie ocieplają się stosunki pomiędzy Chinami i Indiami, wzrasta wymiana gospodarcza. Do stworzenia takiej strefy z udziaem obu krajów dąży Pekin. Rynki tylko tych obu krajów liczą 2,4 mld konsumentów.
  • W Hanoi w dniach 18-19 listopada będzie miał miejsce szczyt 21 państw forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).
  • Zysk operacyjny Toyoty po pierwszych 6 miesiącach japońskiego roku finansowego wzrósł o 35,1%, a zysk netto o 36,2%, do 5,18 mld euro. Sprzedaż wzrosła się o 8,1%, do 4,145 mln pojazdów. Koncern zapowiedział odkupienie od Itochu i Mitsubishi Corp 5,9% udziałów w producencie ciężarówek Isuzu.
  • Microsoft i Novell sfinalizowały zapowiadaną umowę o współpracy. Jej celem jest przede wszystkim usprawnienie współpracy ich systemów operacyjnych Windows i SUSE Linux. Umowa będzie obowiązywała przez najbliższe 5 lat do 2012 roku. W trakcie jej trwania każda z firm będzie mogła korzystać z patentów partnera. Prócz tego określone zostały zobowiązania finansowe. Novell otrzyma od Microsoftu ok. 350 mln USD w dwóch transzach jako opłata pozwalająca na korzystania z subskrypcji Suse Linux Enterprise Server (350 tys. kuponów) i usługi wsparcia dla platformy Novella oraz za korzystanie z opatentowanych rozwiązań firmy. Microsoft przeznaczy też 34 mln USD na promowanie wspólnie przygotowanych rozwiązań i 12 mln USD na rozwijanie oprogramowania do wirtualizacji. Natomiast Novell przekaże Microsoftowi część zysków ze sprzedaży wspólnych produktów (jednak nie mniej niż 40 mln USD).
  • W trakcie targów Russian Expo w Pekinie ma być podpisana umowa pomiędzy koncernami paliwowymi Rosnieft (Rosja) i China National Petroleum (CNPC) o utworzeniu joint venture. W tym roku Rosnieft zwiększy eksport ropy do Chin do 8,88 mln ton (w 2005 - 4,4 mln ton).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EFEKT DOMINA

Gospodarka ma w sobie coś z układanki domina. Każdy w niej fakt w jakimś stopniu wymusza kolejny krok, ograniczając obszar wolności wyboru każdemu bez wyjątku decydentowi. Niekiedy można nawet odnieść wrażenie, że od naszych poprzednich kroków i zaistniałych w otoczeniu faktów jesteśmy tak uzależnieni, że nawet można mieć wrażenie ubezwłasnowolnienia. I reguła ta ma charakter uniwersalny, obowiązuje wszystkich na każdym szczeblu globalnej piramidy.

Chiny to olbrzymi kraj, którego możliwości rozwojowe trudno dziś przecenić. Od dwudziestu już lat rozwijają się w tempie nieosiągalnym dla liczącym się w świecie gospodarek. Rozwijają się tak szybko mimo, że jest to nie w smak innym, a nawet stanowi to dla nich poważne zagrożenie. Ten dynamiczny rozwój gospodarczy Chin spowodował bardzo duże zapotrzebowanie na surowce energetyczne, a kraj ten jest dziś drugim po USA importerem ropy naftowej na świecie. By sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu Chiny poszukują złóż praktycznie na wszystkich kontynentach.

Głównie inwestują w Kazachstanie (CITIC przejmie kontrolę nad złożami Karażanbas na południu Kazachstanu), w Rosji (chiński koncern Sinopec za 3,5 mld USD odkupił od rosyjskiego koncerny TNK-BP złoża Udmurtnieft) i w Afryce (chiński koncern CNOOC za 2,3 mld USD kupił udziały w spółce wydobywającej ropę w Nigerii). Szczególnym zainteresowaniem darzą Chińczycy Kazachstan. W roku 2005 chiński koncern CNPC wykupił za 4,2 mld USD giełdowy koncern PetroKazakhstan, który ma prawa do złóż kryjących 550 mln baryłek ropy. Te ostatnie złoża mają jeszcze jedną zaletę. Znajdują się blisko rurociągu z Kazachstanu do Chin, który uruchomiono w tym roku. Transportuje on już ok. 10 mln ton surowca rocznie (to ok. 1/12 rocznych potrzeb importowych Chin). W trakcie targów Russian Expo w Pekinie ma być podpisana umowa pomiędzy koncernami paliwowymi Rosnieft (Rosja) i China National Petroleum (CNPC) o utworzeniu joint venture. W tym roku Rosnieft zwiększy eksport ropy do Chin do 8,88 mln ton (w 2005 - 4,4 mln ton).

Rozwój chińskiej gospodarki wymusza też rozwój transportu lotniczego. Flota lotnictwa cywilnego w Chinach ma w ciągu 20 lat zwiększyć się czterokrotnie, a do 2010 roku ma powstać w tym kraju około 50 nowych lotnisk. W trakcie orocznego salonu lotniczego w Zhuhai w Chinach podpisano 15 kontraktów i listów intencyjnych o wartości ok. 3 mld USD. Uczestniczyło w nim 550 wystawców z 33 krajów. O chiński rynek lotniczy trwa rywalizacja Airbusa z Boeingiem. Podczas salonu ostatecznie podpisano z Airbusem umowę na dostawę 150 maszyn A320 dla szanghajskich linii lotniczy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: