eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak zdobyć uprawnienia BHP?

Jak zdobyć uprawnienia BHP?

2023-11-16 16:21

Jak zdobyć uprawnienia BHP?

Jak zdobyć uprawnienia BHP? © pixabay.com

Komunikat PR

Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) to kluczowy element determinujący regulaminy i zasady funkcjonowania w każdej organizacji, mający na celu ochronę pracowników przed ryzykiem wypadków i zagrożeń zdrowotnych. To istotne, a każdemu pracodawcy powinno zależeć na zapewnieniu optymalnych, higienicznych warunków pracy, eliminujących ryzyko zdarzeń o poważnych konsekwencjach. Aby skutecznie zarządzać omawianym obszarem, pracownicy powinni zdobyć odpowiednie uprawnienia BHP. Dla pozostałych są zaś szkolenia BHP przygotowujące do działania na określonym stanowisku.

1. Kim jest specjalista BHP?
2. Kiedy trzeba utworzyć służbę BHP?
3. Kto może zostać specjalistą w zakresie BHP?


Bardzo ważnym elementem całej edukacji są szkolenia BHP. Takie szkolenie BHP ma istotne znaczenie, niezależnie od stanowiska, które zajmuje pracownik.

Kim jest specjalista BHP?


Specjalista ds. BHP angażuje się przede wszystkim w kwestie dotyczące zapewnienia właściwej ochrony w miejscu pracy. Udziela porad w zakresie bezpieczeństwa poszczególnych działań, prowadzi instruktaż stanowiskowy, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego na konkretnych stanowiskach pracy oraz monitoruje zgodność regulaminów i zasad z regulacjami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa w środowisku pracy. Osoby zajmujące to stanowisko mają także możliwość prowadzenia działań edukacyjnych, szkoląc pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na innym poziomie specjaliści ds. BHP dokonują kontroli firm i oceniają funkcjonowanie systemów i zasad w przedsiębiorstwach, na przykład z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadzają oceny planów inwestycyjnych lub modernizacyjnych oraz biorą na siebie odbiór techniczny obiektów, urządzeń czy stanowisk pracy. Sposób funkcjonowania służby BHP w danej firmie jest uregulowany przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy trzeba utworzyć służbę BHP?


Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy stale rośnie - przede wszystkim dlatego, że zapewnienie bezpiecznych warunków funkcjonowania pracownikom zyskuje na znaczeniu, zarówno ze względów prawnych, jak i czysto wizerunkowych. Służba BHP w zakładzie pracy może być komórką organizacyjną jedno- lub wieloosobową. Od czego to zależy? Liczbę pracowników służby BHP zawsze określa pracodawca, biorąc pod uwagę specyfikę określonego zakładu pracy, w tym przede wszystkim stan zatrudnienia, występujące w zakładzie warunki pracy, związane z nimi i z konkretnymi stanowiskami zagrożenia zawodowe, a także ogólny poziom uciążliwości pracy. Istnieją jednak również odgórne przepisy odnoszące się do bezpieczeństwa i zakresu pracy, nakładające na pracodawcę pewne obowiązki. Wynika z nich, że pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników ma obowiązek utworzenia takiej komórki BHP lub zatrudnienia pracownika służby BHP, który będzie odpowiedzialny za wymienione wyżej działania w dziedzinie BHP.

Jeśli natomiast pracodawca zatrudnia powyżej 600 pracowników ma obowiązek zatrudnienia na pełen etat minimum jednego pracownika służby BHP na każdych 600 pracowników.

Kto może zostać specjalistą w zakresie BHP?


Kwalifikacje niezbędne do wykonywania zadań specjalisty ds. BHP zostały określone w przepisach prawa, w tym przede wszystkim w przywołanym wyżej rozporządzeniu, a także ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby. Obecnie taka ścieżka kariery jest pięciostopniowa i obejmuje stanowiska:
  • inspektorów,
  • starszych inspektorów,
  • specjalistów,
  • starszych specjalistów,
  • głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepisy dość precyzyjnie różnicują wymagania w zależności od stanowiska. Przykłady?

Otóż inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może zostać osoba, która ma wykształcenie wyższe i co najmniej 2-letni staż zawodowy, zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy lub wykształcenie średnie i co najmniej 4-letni staż zawodowy. Z kolei kandydat na starszego inspektora powinien wykazać się wykształceniem wyższym i co najmniej 4-letnim stażem zawodowym, wykształceniem średnim i co najmniej 6-letnim stażem zawodowym albo zawodem technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letnim stażem zawodowym.

Od poziomu głównego specjalisty ds. BHP wykształcenie wyższe stanowi już konieczność. Może to być wykształcenie wyższe ze specjalnością bezpieczeństwo i higiena pracy lub studia podyplomowe w tym właśnie zakresie, łącznie z 2-letnim stażem pracy w służbie BHP, albo też po prostu wykształcenie wyższe i co najmniej 6-letni staż pracy w służbie BHP.

Osoby pragnące pracować na wspomnianych stanowiskach muszą również ukończyć specjalne szkolenie w zakresie BHP. Program ten obejmuje tematy takie jak zagrożenia zawodowe, kontrola i ocena BHP, analiza ryzyka zawodowego, identyfikacja przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych, a także podejście do działań profilaktycznych. Dodatkowo, co najmniej raz na 6 lat, pracownik taki powinien uczestniczyć w szkoleniach okresowych. Dziedzina BHP dynamicznie się rozwija, co wymaga od jej pracowników stałego doskonalenia. Zawód ten łączy się z dużą odpowiedzialnością, dlatego też ciągły rozwój jest niezbędny dla skutecznego wykonywania obowiązków.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: