Jak zadbać o swój budżet domowy? Kilka praktycznych wskazówek
2023-10-06 10:48
![Jak zadbać o swój budżet domowy? Kilka praktycznych wskazówek [© freepik.com] Jak zadbać o swój budżet domowy? Kilka praktycznych wskazówek](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Jak-zadbac-o-swoj-budzet-domowy-Kilka-praktycznych-wskazowek-255249-200x133crop.jpg)
Jak zadbać o swój budżet domowy? Kilka praktycznych wskazówek © freepik.com
Komunikat PR
Najnowsze badania wykazują, że sytuacja finansowa większości Polaków pogorszyła się w stosunku do roku poprzedniego. Przyczyną są rosnące koszty i stosunkowo niewielkie wynagrodzenia. Jednak część z tych osób przyznaje, że nie ma kontroli nad swoimi finansami. Jak można podjąć próbę zmiany? Odpowiedzią jest dobre planowanie budżetu!Jak wygląda sytuacja finansowa Polaków?
Większość Polaków (około 70%) jest zdania, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w stosunku do roku poprzedniego – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Santander Consumer Bank. Wyniki zostały opublikowane w raporcie „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”. Osoby, które negatywnie odnoszą się do swojej sytuacji finansowej, to m.in. te, które zarabiają w okolicach 2000 zł netto i mają podstawowe wykształcenie.
Za główną przyczynę pogorszenia respondenci podawali zwiększające się ceny produktów i usług, w tym głównie żywności i cen paliwa oraz opłat i rachunków. Odbija się to też negatywnie na oszczędzaniu. Około 60% nie gromadzi nadprogramowych środków na przyszłość, a 79% nie oszczędza na emeryturę więcej, niż wynoszą podstawowe, obowiązkowe składki.
Jednak w badaniu uwzględniono również zaangażowanie w działania, które mają poprawić słabą sytuację finansową. Część Polaków rezygnuje z weekendowych wyjazdów, ogranicza nadmierne konsumowanie czy podejmuje się dodatkowej pracy zarobkowej.
Z odpowiedzi ankietowanych wysuwa się wniosek, że obywatelom naszego kraju zależy na poprawie sytuacji finansowej. Szukają na to różnych sposobów, a jednym z nich jest rozpoczęcie oszczędzania i planowanie własnego budżetu. Tylko w ten sposób można świadomie zarządzać swoimi środkami i mieć realną kontrolę nad ich przepływem.
Konto w banku – jak można je wykorzystać do zarządzania finansami?
Obecnie istnieją różne produkty i narzędzia, które ułatwiają kontrolowanie wpływów i wydatków. Zalicza się do nich takie produkty bankowe, takie jak chociażby konto osobiste – coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie dorosłego funkcjonowania. W jaki sposób może ono pomóc w zarządzaniu finansami?
- Monitoruje wpływy i wydatki – każdy posiadacz rachunku na swoim pulpicie ma opcję sprawdzania, jak wygląda aktualny stan konta, jakie są miesięczne wpływy i wydatki. Coraz więcej banków oferuje również korzystanie z aplikacji mobilnej, która wysyła powiadomienia o każdym przelewie (zarówno tym przychodzącym, jak i wychodzącym). Dzięki temu każda osoba zna mniej więcej swój aktualny stan konta;
- Pozwala oszczędzać gromadzone środki – dodatkowe pieniądze z wpływów warto lokować na kontach oszczędnościowych lub lokatach bankowych z atrakcyjnym oprocentowaniem. Pozwala to niejako zamrozić określoną kwotę i jednocześnie zyskać trochę dodatkowej gotówki na odsetkach;
- Ułatwia analizowanie przepływu pieniędzmi – instytucje bankowe stale rozwijają swoje produkty. Niektóre z nich tworzą dla posiadaczy rachunków podsumowania miesiąca w postaci krótkich raportów z wydatkami. Jeśli więc dana osoba skrupulatnie dzieli wydatki i wpływy na kategorie, to z końcem miesiąca ma gotowe zestawienie i nie musi samodzielnie podsumowywać wszystkiego w arkuszu;
- Pozwala określić dzienne limity wydatków – to przydatna opcja dla osób, które chcą nieco ograniczyć swoje wydatki lub sprawować kontrolę nad kontem swoich dzieci.
Takie konto osobiste to sprzymierzeniec w planowaniu budżetu i gospodarowaniu wszystkimi wydatkami. Należy jednak wybrać odpowiedni rachunek (najlepiej darmowy, ponieważ nie będzie dodatkowo obciążał budżetu). Warto w tym celu posłużyć się rankingiem darmowych kont osobistych 2023, który uwzględnia najważniejsze parametry ofert, takie jak opłaty za korzystanie z kart czy bankomatów, bonusy oraz przede wszystkim koszty prowadzenia takiego konta.
Planowanie budżetu domowego – kilka najważniejszych zasad
Choć konto osobiste w banku znacząco ułatwia cały proces zarządzania finansami, to nie wykona całej pracy. Każda osoba, która chce zacząć skrupulatnie planować budżet, powinna pamiętać o kilku najistotniejszych aspektach:
- Planowanie wydatków z góry – rozpisywanie wpływów i wydatków w arkuszu kalkulacyjnym znacząco ułatwia organizowanie miesiąca. Warto z wyprzedzeniem sporządzić harmonogram koniecznych wydatków, takich jak comiesięczne opłaty, zakupy spożywcze, wydatki na samochód itp. Dzięki temu można się dowiedzieć, jaką część dochodów pochłaniają;
- Comiesięczne odkładanie oszczędności – podczas planowania wydatków poleca się ustalić określoną kwotę lub procent wpływów (np. 10-15% wynagrodzenia), które od razu, z początkiem miesiąca będzie przelewane na konto oszczędnościowe. Ułatwi to planowanie wydatków, ponieważ od razu będzie wiadomo, jaki zapas pieniędzy pozostał na konieczne przelewy i przyjemności;
- Wyszukiwanie obszarów, w których warto ukrócić wydatki – po kilku miesiącach będzie można zaobserwować, jakie aktywności są zbędnymi w tym momencie kosztami. Jeśli oszczędza się na budowę domu czy kupno mieszkania, to prawdopodobnie warto zrezygnować z którejś subskrypcji lub codziennego kupowani kawy w kawiarni;
- Zapobieganie nagłym wysokim wydatkom – jest to trudne zadanie, będące właściwie próbą zapobiegania. Mowa tu o regularnych badaniach zdrowotnych i wizytach u stomatologa. Dzięki temu będzie można uniknąć nagłego, kosztownego leczenia.
Dlaczego warto dbać o swój budżet domowy?
Umiejętne i regularne dysponowanie swoimi środkami jest w stanie zapobiec stresującym sytuacjom związanym z nagłym brakiem środków na koncie. Pozwoli również zadbać o przyszłość poprzez oszczędzanie na konkretne cele. Jednak przede wszystkim, zarządzanie domowym budżetem zapewnia bezpieczeństwo finansowe. Panowanie nad swoimi wpływami i wydatkami stwarza pewną sytuację, w której wiadomo, na co można sobie w danym miesiącu pozwolić. Dlatego też warto zacząć już dziś!
Oszczędzanie, monitorowanie i planowanie wydatków to niezbędne działania przy zarządzaniu budżetem. Pomoże w tym konto osobiste w banku. Warto założyć takie, które niesie ze sobą jak najmniejsze opłaty.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)