CMMS: na czym polega program do utrzymania ruchu? Wyjaśniamy!
2023-10-05 11:02
![CMMS: na czym polega program do utrzymania ruchu? Wyjaśniamy! [© freepik.com] CMMS: na czym polega program do utrzymania ruchu? Wyjaśniamy!](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//CMMS-na-czym-polega-program-do-utrzymania-ruchu-Wyjasniamy-255136-200x133crop.jpg)
CMMS: na czym polega program do utrzymania ruchu? Wyjaśniamy! © freepik.com
Komunikat PR
Działy utrzymania ruchu realizują zróżnicowane zadania, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firm skupionych na produkcji. W dzisiejszych czasach o sprawności ich działania decydują nowoczesne systemy informatyczne CMMS. Poniżej dowiesz się, jak działają i jak może wyglądać wdrożenie.Zróżnicowane obowiązki działu utrzymania ruchu
Najpierw przyjrzyjmy się obowiązkom, z jakimi muszą radzić sobie działy utrzymania ruchu w nowoczesnych zakładach. To między innymi:
- Konserwacja i naprawy: konieczne jest planowanie i wykonywanie okresowych przeglądów i konserwacji urządzeń i maszyn czy bieżące diagnozowanie usterek i awarii oraz przeprowadzanie napraw.
- Monitorowanie stanu technicznego: utrzymanie ruchu odpowiada za ciągłe monitorowanie stanu technicznego urządzeń, wykonywanie odpowiednich testów i inspekcji w celu oceny stanu maszyn.
- Planowanie i zarządzanie stanami magazynowymi: stałym obowiązkiem jest zarządzanie zapasami części zamiennych i materiałami niezbędnymi do konserwacji i napraw, uwzględniające określanie optymalnych poziomów zapasów.
- Zarządzanie dokumentacją techniczną: kolejnym istotnym zagadnieniem jest prowadzenie dokumentacji i wypracowywanie procedur postępowania w konkretnych scenariuszach.
- Optymalizacja procesów: sprawne operowanie nie byłoby możliwe bez analizy danych dotyczących wydajności urządzeń i maszyn, co umożliwia wskazanie obszarów wymagających optymalizacji. To natomiast pozwala na wprowadzanie usprawnień w celu zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.
- Zarządzanie awariami: niestety usterki są naturalną koleją rzeczy na produkcji (chociaż skuteczne działania są w stanie im zapobiegać).
- Zarządzanie kosztami: z perspektywy całego przedsiębiorstwa kluczową rolę odgrywa kontrolowanie budżetu i optymalizacja procesów zakupowych. Również w tym zakresie dział utrzymania ruchu odgrywa bardzo ważną rolę.
CMMS – co to jest?
Jak widać, zakres zadań związanych z utrzymaniem ruchu jest bardzo szeroki. Wykorzystywane przez działy UR systemy klasy CMMS (Computerized Maintenance Management System) wspierają każdy z tych obszarów.
Dzięki integracjom i wykorzystaniu potencjału, jaki oferuje współczesna automatyka przemysłowa, są w stanie wspierać diagnostykę urządzeń, zbierać dane kluczowe dla przewidywania usterek i planowania prac konserwacyjnych czy generować rozbudowane raporty usprawniające zarządzanie zasobami firmy oraz procesami zakupowymi.
Jaki CMMS wybrać?
Wraz z rozwojem sektora IT dla biznesu rośnie również liczba dostępnych programów do utrzymania ruchu maszyn. Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? W każdym przypadku warto przede wszystkim zwracać uwagę na kompleksowe wsparcie przedsiębiorstwa i możliwość integrowania narzędzi z szerszym środowiskiem informatycznym wykorzystywanym w firmie. To jedna z najważniejszych cech CMMS Kotrak, o którym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://kotrak.com/pl/oferta/kotrak-cmms/.
Co jeszcze oferuje? Oto trzy przykładowe korzyści, jakie odnosisz:
- Dostęp z poziomu przeglądarki: możesz mieć dostęp do kluczowych parametrów produkcji z niemal dowolnego urządzenia i miejsca. Nie musisz nawet instalować aplikacji.
- Lepsza komunikacja: połączenie działu produkcji z utrzymaniem ruchu odgrywa kluczową rolę. Zaawansowane systemy klasy CMMS wspierają ten obszar.
- Kompleksowe zarządzanie pracą: system jest w stanie rejestrować działania każdego pracownika i hierarchizować składane zlecenia. Oczywiście CMMS pozwoli Ci również na błyskawiczne wykrywanie potencjalnych usterek i zapobieganie przestojom.
Więcej możliwości dzięki integracjom
CMMS może wymieniać dane z innymi urządzeniami i systemami informatycznymi wykorzystywanymi w Twojej firmie. Planując wdrożenie, zwróć na to uwagę.
Jeśli program do utrzymania ruchu maszyn będzie kompatybilny z oprogramowaniem MES odpowiedzialnym za zarządzanie produkcją czy WMS wspierającym pracę magazynów, uzyskasz jeszcze lepsze rezultaty. Oczywiście warto pomyśleć również o wdrożeniu systemu ERP (ang. Enterprise Resource Planning), który pozwoli Ci kompleksowo zarządzać wszystkimi zasobami wykorzystywanymi w firmie.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)