eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Na co należy uważać podczas prowadzenia Gewerbe w Niemczech?

Na co należy uważać podczas prowadzenia Gewerbe w Niemczech?

2023-05-15 09:16

Na co należy uważać podczas prowadzenia Gewerbe w Niemczech?

Na co należy uważać podczas prowadzenia Gewerbe w Niemczech? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Prowadzenie działalności gospodarczej za zachodnią granicą zyskuje na popularności również wśród Polaków. Niskie koszty zakładania firmy, mniejsza liczba formalności, a także atrakcyjne świadczenia socjalne zachęcają do wybrania Niemiec jako miejsca do pracy na własny rachunek. Na samym początku trzeba przygotować się jednak na wyzwania i trudności wynikające m.in. z lokalnej polityki podatkowej. Jeśli jesteś zainteresowany prowadzeniem Gewerbe w Niemczech, to artykuł dla Ciebie! Poznaj aktualne wymagania prawne i sprawdź, na co uważać!

Gewerbe – co to?


Gewerbe w języku niemieckim oznacza działalność gospodarczą. Istnieje tam swobodna możliwość wyboru branży (handel, przemysł, usługi) z wyjątkiem tzw. wolnych zawodów. Osoby, które pracują np. w mediach lub zajmują się sztuką, nie kwalifikują się do Gewerbe. Co ciekawe, w Niemczech status Freiberufler mają również prawnicy czy lekarze, a nie tylko – jak najczęściej się uważa – freelancerzy. Zakładanie i prowadzenie Gewerbe wymaga dokładnej znajomości lokalnego prawa. O poszczególnych regulacjach dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Kto może założyć Gewerbe?


Każda osoba w Niemczech – niezależnie od posiadanego obywatelstwa – może rozpocząć prowadzenie własnej Gewerbe. Wbrew pozorom wcale nie trzeba działać w pojedynkę, a np. we współpracy z innym przedsiębiorcą. Firmę mogą założyć zarówno osoby fizyczne, jak i spółki osobowe oraz kapitałowe. W przypadku tych ostatnich konieczne jest złożenie wniosku o nadanie statusu Gewerbe w rejestrze handlowym.

Jak założyć Gewerbe w Niemczech?


Założenie działalności gospodarczej w Niemczech wymaga kilku kroków, które mogą się różnić w zależności od danego przypadku. Każda sprawa opiera się jednak na skompletowaniu i dostarczeniu odpowiedniej dokumentacji. Po pierwsze – należy wypełnić formularz zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Następnie trzeba złożyć wniosek we właściwym urzędzie, najczęściej znajduje się on w ratuszu miejskim.

Gewerbe – wymogi prawne


Wszystkie regulacje dotyczące prowadzenia Gewerbe znajdują się w ustawie o prowadzeniu działalności gospodarczej (Gewerbeordnung). Rejestrując firmę, musisz mieć przy sobie dowód osobisty oraz zaświadczenie o meldunku – w końcu Twój biznes nie może działać bez adresu siedziby. Jeśli nie chcesz zmieniać swojego miejsca zamieszkania, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które posiada w ofercie opcję użyczenia meldunku. Dodatkowo chcąc prowadzić specjalistyczne usługi (takie jak prace dekarskie), musisz przedstawić odpowiednie zaświadczenia potwierdzające Twoje kompetencje do wykonywania zawodu.

Gewerbe w Niemczech – dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?


Decydując się na Gewerbe, trzeba być przygotowanym na wiele wyzwań. Co może w przyszłości negatywnie wpłynąć na Twoją działalność? Prowadzenie firmy w Niemczech generuje problemy dotyczące aspektów takich jak:
  • wybór odpowiedniej formy prawnej,
  • rachunkowość i podatki,
  • nieznajomość języka i kultury.

Gewerbe w Niemczech stanowi doskonałą okazję do rozwoju biznesu, ale wiąże się z wieloma formalnościami, co może być czasochłonne i skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zakładają firmę. Nie znasz aktualnych przepisów? Nic dziwnego, niemieckie prawo może okazać się dla Ciebie na samym początku zawiłe.

Ze względu na to, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia, warto skontaktować się z doświadczonym biurem rachunkowym. Wsparcie specjalistów może okazać się niezbędne nie tylko w aspekcie prawnym, ale i tłumaczeniowym. Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu ryzyka niepowodzeń i ograniczeniu dodatkowych kosztów, skorzystaj z pomocy profesjonalistów przede wszystkim przy rozliczaniu podatków i prowadzeniu księgowości.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: