eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 42/2006 (16-22.10.2006)

Tydzień 42/2006 (16-22.10.2006)

2006-10-21 21:40

Przeczytaj także: Tydzień 41/2006 (09-15.10.2006)

  • W 2005 był kolejnym rokiem wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. Ze Światowego Raportu Inwestycyjnego 2006", przygotowanego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju wynika, że w 2005 ZIB wyniosły 916 mld USD. To bardzo dobry wynik, chociaż gorszy od rekordowego 2000 roku, kiedy ich wartość przekroczyła 1,4 bln USD. Nowym elementem w ZIB-ach jest to, że wzrasta w nich udział krajów rozwijających się (17%). Prognozy mówią, że w tym roku do Polski napłynie ok. 10 mld USD.
  • Wzrost gospodarczy w Chinach w pierwszym półroczu wyniósł prawie 11%.
  • Opublikowano kolejne informacje o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w świecie. W starych krajach Unii Europejskiej inwestycje bezpośrednie w 2005 r. wzrosły aż o 108% i wyniosły 388 mld USD, w USA były na poziomie 99 mld USD, a w Chinach (bez Hongkongu) 72 mld USD. Do Afryki napłynęło 31 mld USD (wzrost o 78%), a do krajów Zachodniej Azji aż o 85%więcej. Unijna „10” przyjęła 34 mld USD, w tym Czechy - 11 mld USD, a Polska – 7,7mld USD.
  • Dwa państwowe koncerny paliwowe, rosyjski Rosnieft i chiński CNPC tworzą spółkę Vostok Energy, która zajmie się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej w Rosji. W nowej spółce Rosnieft otrzyma kontrolny pakiet 51%. akcji. CNPC kupuje rocznie w Rosji 9 mln ton ropy i 3 mln ton paliw. Na giełdzie CNPC kupiło akcje Rosnieftu za 0,5 mld USD (akcje rosyjskiego koncernu za 1 mld USD Rosjanie sprzedali dwóm koncernom: brytyjskiemu BP i malezyjskiemu Petronas).
  • Gazprom rozpoczął budowę gazociągu z Syberii do Chin. Będzie on ukończony w 2011 roku, a jego zdolność przesyłowa wyniesie 30 mld m3. gazu rocznie. Jego koszt wyniesie ok. 11 mld USD. Partnerem Gazpromu jest China National Petroleum Corporation (CNPC). Główna część gazociągu (4100km) będzie prowadziła do wybrzeży Pacyfiku lecz planowana jest też druga nitka. Razem będą one zaopatrywać wschodnią i zachodnią część kraju, a sumaryczna zdolność transportowa obu nitek wyniesie 60 - 80 mld m3 gazu rocznie.
  • Po wprowadzeniu kontroli nad surowcami energetycznymi w Ameryce Południowej (Wenezuela) i w Rosji, teraz Algieria postanowiła umocnić kontrolę państwa nad własnymi złożami ropy naftowej oraz gazu. Na pewno także rząd chce także zwiększyć dochody państwa z eksploatacji surowców. Od nowego roku w każdym algierskim kontrakcie z zagraniczną firmą na eksploatację złóż ropy naftowej i gazu państwowy koncern Sonatrach będzie miał zagwarantowany co najmniej kontrolny pakiet 51% udziałów (dotąd było to 20-30%). Zyski z eksploatacji złóż będą także obłożone podatkiem od nadzwyczajnych zysków (w wysokości od 5 do 55%) i będzie naliczany od zysków ze sprzedaży baryłki ropy w cenie ponad 30 USD.
  • Rosja i Korea Płd. zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie surowców energetycznych. Gazprom będzie dostarczał gaz do Korei Południowej, a dostawy rozpoczną się w latach 2012-13 i roczne dostawy wyniosą 10 mld m3.
  • Pogarsza się sytuacja na rynku nieruchomości w USA. Od początku roku sprzedaż nowych domów systematycznie spada. Ekonomiści obawiają się paniki na rynku nieruchomości. Gdyby ona nastąpiła, spadłyby ceny budynków, które są zabezpieczeniem kredytów hipotecznych. To zaś mogłoby niekorzystnie odbić się na całej gospodarce.
  • Trwają spekulacje co do dalszych losów rurociągu Nabucco, który w założeniach ma dostarczać ropę z Iranu i Azerbejdżanu do Turcji przez Bułgarię, Rumunię, na Węgry do Austrii, a nawet do Czech i Polski. Ma to zmniejszyć uzależnienie tych krajów od rosyjskich dostaw ropy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZMIANY NA ŚWIATOWYM RYNKU PRODUCENTÓW KOMPUTERÓW OSOBISTYCH

Producenci PC co kwartał z niecierpliwością oczekują na kwartalne komunikaty prestiżowych firm analizujących rynek (Gartner i IDC), w które zawierają aktualne informacje o ilości komputerów wprowadzonych na rynek. Podawane przez te firmy rankingi są dodatkowym impulsem dla rynku nabywców indywidualnych i wpływają na większe zainteresowanie ofertą lidera. Tempo wzrostu liczby sprzedanych komputerów jest też przez wielu analityków traktowane jako barometr stanu gospodarki światowej.

Według IDC w III kw. na całym świecie sprzedano 57 mln komputerów i oznacza wzrost na poziomie 7,9%. Według Gartner sprzedano 59 mln sztuk i był to wzrost rzędu 6,7%. Różnice ilościowe pomiędzy dwoma analitycznymi firmami wynikają z metodologii, bo do sprzedaży wliczają one nieco różniące się od siebie zestawy typów komputerów. Niezależnie jednak od autora analizy z przedstawionych analiz wynika, że na gorszych wynikach, niż się spodziewano zaważyły gorsze rezultaty na rynku amerykańskim, gdzie nastąpił spadek sprzedaży 0 1-2%, podczas gdy na rynku światowym poza USA sprzedaż wrosła średnio o 11%.

Także pewne zmiany pojawiły się na liście firm-największych producentów PC. Od końca 2003 roku pozycję lidera na tym rynku zajmował Dell i niepokoiło to HP-jego głównego konkurenta. Ostatni widać było jak ta przewaga topnieje i dziś wygląda na to, że HP ma szansę odzyskać pozycje lidera. Według danych za III kwartał przez firmę Gartner koncern HP wprowadził na rynek9,65 mln komputerów, a Dell tylko 9,54 mln. Według IDC wynik HP - 9,831 mln, a Della - 9,803 mln. Mimo, że przewaga HP jest niewielka, to jednak jest to zmiana lidera, której nikt nie kwestionuje.

Korzystniej wygląda ta zmiana, jeśli spojrzeć na nią z punktu widzenia tempa wzrostu. Tu obie firmy tak Gartner jak i IDC sa zgodne, że HP zwiększył swoja sprzedaż o ponad 15%, podczas gdy Dell tylko o 3,6%.

Interesujące są także wyniki tego rankingu producentów na dalszych miejscach. Na trzecim miejscu w tej grupie jest chiński producent Lenovo, który zanotował wzrost rynkowych dostaw o 10% i teraz jego udział w światowym rynku wynosi 7,5-7,8%. Na czwartej pozycji jest tajwański producent Acer, który dziś ma już 6% rynku, jednak w III kwartale zanotował największy wzrost (ponad 33%). Piątą pozycje okupuje japońska Toshiba z 4,2% udziału w rynku (przy wzroście sprzedaży ponad 20% według IDC i ponad 30% według Gartner.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: