eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › 2,88 mld euro zainwestowano w nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2022 r.

2,88 mld euro zainwestowano w nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2022 r.

2022-07-19 12:03

2,88 mld euro zainwestowano w nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2022 r.

W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy © pixabay.com

W I połowie 2022 roku inwestorzy ulokowali w nieruchomości komercyjne w Polsce kwotę 2,88 mld euro - wynika z danych CBRE. To o 44 proc. więcej niż przed rokiem. Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce: magazyny wyprzedzają biura

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile zainwestowano w nieruchomości komercyjne w I półroczu br.?
  • W których krajach europejskich wartość inwestycji wzrosła najbardziej?
  • Które sektory nieruchomości komercyjnych cieszą się największym powodzeniem?


Wartość inwestycji w Europie była o 10 proc. wyższa niż rok temu i wyniosła 152 mld euro. Pobito tym samym dotychczasowy rekord z 2018 r. kiedy inwestycje wyniosły 151 mld euro.
Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po pierwszym półroczu 2022 r. to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 r. odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. Aktywność w sektorze biurowym wzrosła o 59 proc. w pierwszym półroczu br. Natomiast w handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost wyniósł aż 173 proc. Nieco spadła aktywność w sektorze magazynowym, bo o 19 proc., ale to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Wtedy inwestycje w magazyny wyniosły aż 869 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

fot. pixabay.com

W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy

W sektorze biurowym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł aż 59 proc. w porównaniu rok do roku.


W Europie wyróżniają się Irlandia i Belgia, Polska na sporym plusie


Z najnowszego raportu CBRE wynika, że inwestycje w europejskie nieruchomości komercyjne osiągnęły poziom 152 mld euro w pierwszej połowie 2022 r. Wolumen inwestycji wzrósł o 10 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2021 r. i przekroczył rekord z 2018 r., kiedy wydano 151 mld euro. Rekordowe pierwsze półrocze było wynikiem świetnego pierwszego kwartału, w którym łączna wartość inwestycji sięgnęła 84 mld euro. Był to drugi najsilniejszy kwartał po rekordzie z 2020 r. Wolumeny w drugim kwartale spadły nieco, bo o 11 proc. do 68 mld euro, ponieważ zwiększone koszty finansowania zewnętrznego i niepewność gospodarcza spowolniły działalność inwestycyjną. Na ceny nieruchomości wpływała również wysoka inflacja na całym świecie oraz wzrost stóp procentowych.

Pod względem wartości inwestycji w Europie wyróżniała się Irlandia (+47 proc.) oraz Belgia (+134 proc.). Za wynik w Irlandii odpowiada Hibernia REIT, który zbudował portfel składający się z nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Włochy (+53 proc.), Holandia (+37 proc.), Hiszpania (+44 proc.) i Francja (+24 proc.) również odnotowały wzrosty wolumenów. W Polsce w drugim kwartale 2022 r. wzrost wyniósł 44 proc. W sumie w nieruchomości komercyjne znajdujące się w Polsce zainwestowano 2,88 mld euro.

Biura na wznoszącej, handel z oznakami ożywienia


Powrót pracowników do biur spowodował, że inwestycje w tym sektorze wzrosły w pierwszym półroczu 2022 r. o 19 proc. Również w handlu widać ożywienie – na skutek dużej transakcji w Hiszpanii wolumen transakcji w tym sektorze w Europie wzrósł aż o 54 proc.

W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy. W tym pierwszym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł aż 59 proc. w porównaniu rok do roku. Natomiast dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. sektor handlowy urósł o aż 173 proc. Spadki zanotowano w sektorze magazynowym o 19 proc., co jest efektem wysokiej bazy z poprzedniego roku.
Pomimo wyższych kosztów finansowania, inwestorzy zachowali apetyt na nieruchomości komercyjne, szczególnie jako częściowe zabezpieczenie przed inflacją. Ma to wpływ na uzyskiwane stopy kapitalizacji, a rynek jest w momencie wyznaczania nowego punktu równowagi. W najbliższych miesiącach spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji oraz rozpoczęcia nowych procesów, co podkreśli stabilną pozycję Polski i pokaże płynność rynku – podsumowuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: