2022-06-25 00:20
Jak dbać o bezpieczeństwo kryptowalut? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Kolejna giełda NFT z lukami bezpieczeństwa
Nowe monety i tokeny powstają w efekcie tzw. kopania kryptowalut, niezwykle energochłonnym procesie, który polega na tym, że komputery rozwiązują skomplikowane równania matematyczne. Właściciele takich platform są nagradzani wydobytymi kryptowalutami – wyjaśnia Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. – Ten pozornie łatwy sposób zarabiania pieniędzy sprawia, że zainteresowanych nie brakuje. Niestety wielu z nich zapomina o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa i naraża się na kradzież zarówno kryptowalut, jak i swoich danych – dodaje.
fot. mat. prasowe
Jak dbać o bezpieczeństwo kryptowalut?
Przechowuj kryptowaluty na fizycznym urządzeniu jak na przykład pamięć USB, a nie w tzw. gorącym portfelu.
Złośliwe programy rozpowszechniane przez atakujących mogą wykorzystywać zasoby zarówno rozbudowanych koparek, jak i innych urządzeń. Przestępczy proceder na szeroką skalę, z wykorzystaniem słabszych sprzętów, może okazać się bardziej opłacalny niż atak na mniejszą liczbę znacznie wydajniejszych komputerów. Tego rodzaju ataki miały miejsce m.in. w 2018 roku, głównie w Brazylii i Mołdawii, gdzie cyberprzestępcy przejęli 200 tysięcy routerów – mówi Kamil Sadkowski. – Do innych zagrożeń należą fałszywe oferty wynajęcia części mocy obliczeniowej użytkownika do wydobywania kryptowalut w zamian za część zysków. Takie schematy szybkiego wzbogacenia to tylko jeden z wielu typów oszustw kryptowalutowych, na które można trafić w Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. W efekcie ofiara nie otrzymuje żadnych pieniędzy, a atakujący mogą wykorzystać pozyskane zasoby do własnych celów – dodaje.
Niestety zimne portfele również wykazują podatność na atak. W końcu takie urządzenia trzeba przynajmniej raz na jakiś czas podłączyć do komputera, chcąc zapłacić kryptowalutą w sieci. Ryzyko stanowi również kradzież lub utrata zimnego portfela. Jeśli niepowołane osoby uzyskają dostęp do portfela, który został zabezpieczony łatwym do odgadnięcia hasłem, kryptowaluty ofiary mogą zostać wykradzione – mówi ekspert ESET. – Niezależnie od tego, czy uważamy, że nadchodzi koniec ery Bitcoina i innych wirtualnych walut, czy też czekamy na odwrót sytuacji, licząc na wzbogacenie się, zawsze powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo. Rosnąca popularność kryptowalut wpłynęła na krajobraz zagrożeń i możemy być pewni, że przestępcy będą nadal szukać okazji do napełnienia własnych kieszeni – dodaje.
oprac. : eGospodarka.pl
Wkrótce hakerzy rozpoczną ataki na Metaverse
Inwestowanie w kryptowaluty - jak chronić się przed oszustwami?
Hakerzy wykorzystują Google Ads do kradzieży kryptowalut
Cyberzagrożenia: ransomware zdetronizowany, ale czy niegroźny?
Hakerzy celują w polskie wojsko
Kody QR. Czy ich skanowanie jest bezpieczne?
Uważaj na SIM-swapping
Jak cyberprzestępcy kradną dane kart płatniczych?
Ataki hakerskie w Polsce wzrosły o 35 proc. od początku roku
Jestem obecnie bezrobotny i moje jedyne źródło dochodów to zysk z inwestycji w krypto. Hipotetycznie, od początku 2021 roku zainwestowałem 4 ...
Handlując na giełdzie kryptowalut, z jakiego przychodu dokładnie muszę odprowadzić podatek oraz jaki % mnie obowiązuje? By rozjaśnić wszelkie ...
Luksusowy apartament kupisz za 25 mln złotych
Przekształcenie spółki rodzinnej - jakie wyzwania?
Polski Ład 2.0 a rozliczanie kierowców. Czy przewoźnicy zyskają na zmianach?
Z ZUS uzyskasz dofinansowanie obszaru BHP. Nabór rusza na początku 2023 roku
5 źródeł niepewności w biznesie
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów
Range Rover P250 R-Dynamic S = elegancja + dynamika