eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacyjne ceny mieszkań w Warszawie

Wakacyjne ceny mieszkań w Warszawie

2006-10-03 12:50

Przeczytaj także: Droga do własnego mieszkania w 25 krajach europejskich dłuższa niż w Polsce


Preferencje cenowe osób szukających mieszkań w największych polskich aglomeracjach

Przeprowadzone w lipcu i sierpniu badania preferencji użytkowników serwisu Oferty.net dostarczyły interesujących informacji nt. preferencji cenowych osób poszukujących ofert zakupu mieszkań w największych aglomeracjach – Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Najbardziej specyficzny podział preferencji obserwujemy w Stolicy. Inaczej niż w pozostałych miastach jest on stosunkowo równomierny. Mieszkanie w cenie do 100 tys. PLN, (czyli cenie za jaką w Warszawie praktycznie mieszkania już się nie znajdzie) chciałoby kupić 19% poszukujących. Dla ponad 17% celem jest mieszkanie w przedziale cenowym 100 – 200 tys. Zatem mieszkania tanie jak na warunki warszawskie są obiektem zainteresowania ponad 35% poszukujących.

Ponad 33 % potencjalnych nabywców mieszkań poszukuje ofert w średniej cenie – tj. od 200 do 400 tys. PLN. A niewiele mniej bo aż 30% poszukujących upatruje swojego M w segmencie mieszkań drogich i bardzo drogich (apartamentów). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że sformułowanie „mieszkania drogie i bardzo drogie” odnosi się do średniej krajowej. W samej Warszawie bowiem trudno już w tej chwili uznać mieszkanie w cenie 400-500 tys. PLN za drogie.

Przedstawione liczby są z jednej strony odzwierciedleniem wysokich cen mieszkań w Warszawie, znacznie odbiegających od średniej w innych miastach, z drugiej zaś strony wskazują zdecydowanie większą zamożność nabywców mieszkań w Stolicy.

Zupełnie inaczej przedstawiaj się sytuacja w przypadku Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. Tam ceny są znacznie niższe a zatem i możliwości kupujących zupełnie inne. W każdym z wymienionych miast widać wyraźnie dominującą – stanowiącą od 57,5 do 75,2 procent - grupę osób poszukujących mieszkań w cenie do 200 tys. PLN. Wśród nich aż 35 do 54 procent szuka mieszkań w cenie do najtańszych - do 100 tys. PLN.

Mieszkania droższe, tj. w przedziale cenowym od 200 do 400 tys. cieszą się największym zainteresowaniem we Wrocławiu (28,6% poszukujących), Krakowie (23,7%) i Gdańsku (20,2%). Największy rozdźwięk w porównaniu z Warszawą jest zauważalny w przypadku mieszkań drogich i bardzo drogich (w cenie pow. 400 tys. PLN). W Krakowie i Wrocławiu najdroższych ofert poszukuje 13,10% potencjalnych nabywców, w Gdańsku – 20,2%, Poznaniu – 9% a w Łodzi tylko 7,5%.

Powyższe porównanie wyraźnie odzwierciedla dysproporcje jakie zachodzą między rynkiem nieruchomości w Warszawie a rynkami w innych, dużych miastach w Polsce. Dotyczy to nie tylko cen mieszkań ale i możliwości finansowych potencjalnych nabywców. Stolica w tym świetle wygląda jak enklawa mająca niewiele wspólnego z resztą kraju.

poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: