2022-05-24 08:34
Rynek pracy potrzebuje perennialsów © pixabay.com
Przeczytaj także: Handel chce zatrudniać nowych pracowników
Kategoryzowanie pomaga nam upraszczać otaczającą nas rzeczywistość oraz ułatwia orientację w przesyconym informacjami świecie. Dlatego tak powszechne było przypisywanie ludziom określonych cech w zależności od tego, do jakiej grupy wiekowej przynależą – tłumaczy Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu People. – Jednak przez lata wszyscy skupieni byli na szukaniu różnic między generacjami, a nikt nie próbował wskazywać wspólnych mianowników – dodaje Lucyna Pleśniar.
fot. pixabay.com
Rynek pracy potrzebuje perennialsów
Perennialsi są ludźmi, którzy w stosunku do innych osób, kultur, religii, ale także w stosunku do samych siebie kierują się niezaspokojoną ciekawością oraz otwartością na to, co inne i nieznane.
Umiejętności i doświadczenie nadal są ważne, jednak dla pracodawców bardziej istotne mogą okazać się teraz motywacja i wartości, jakimi kieruje się dany kandydat, gdyż to właśnie tam należy szukać źródła proaktywności, zaangażowania i energii, wkładanych w wykonywanie obowiązków – tłumaczy Lucyna Pleśniar.Za kluczową cechę, która charakteryzuje perennialsów uznawana jest też ciekawość, będąca ściśle związana z psychologiczną gotowością na nowe i nieznane.
W atmosferze kryzysu większość ludzi najbardziej obawia się zmian i braku przewidywalności, gdyż to, co nieznane niesie za sobą ryzyko i powoduje duże napięcie. Natomiast dla tych, którzy do zmian są przyzwyczajeni i dla których podstawowym sposobem funkcjonowania w życiu była chęć stałego rozwoju, próbowania nowych rzeczy oraz związana z tym gotowość na ryzyko, obecna sytuacja nie jest aż tak przerażająca i sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Wręcz przeciwnie, właśnie teraz może nadarzyć się najlepsza okazja do wykorzystania pełni swojego potencjału – wyjaśnia Lucyna Pleśniar.
Z badania przeprowadzonego rok temu przez portal interviewMe wśród 344 rekruterów i pracodawców wynikało, że rozmowa twarzą w twarz jest dla 90% ankietowanych najskuteczniejszym sposobem weryfikacji kandydata. To także najlepsza metoda oceny charakteru danej osoby – wyjaśnia Prezes firmy People. – Proaktywność, energia, otwartość czy empatia to cechy, które dla drugiego człowieka są doskonale czytelne. Natomiast w ocenie dopasowania kandydata do konkretnej organizacji pomóc może na przykład opracowana przez nas metodologia rekrutacji o nazwie „Perfect Match”. Pozwala ona zidentyfikować, czy obie strony procesu do siebie pasują oraz czy motywacja i wartości, jakimi kieruje się w życiu i w pracy kandydat, spójne są z misją i wartościami wyznawanymi przez firmę, do której aplikuje – dodaje Lucyna Pleśniar.
Biznes szczególnie teraz potrzebuje osób, które w pewnym sensie zrekonstruują świat doświadczony pandemią i okrucieństwem wojny. I to właśnie w tym obszarze najbardziej cenne mogą okazać się cechy perennialne, gdyż drzemie w nich energia i motor napędowy do pozytywnych zmian – podsumowuje Lucyna Pleśniar.
oprac. : eGospodarka.pl
Perennialsi vs Millenialsi. Jak zapobiec wojnie pokoleń w firmie?
Gospodarka nie da sobie rady bez pracowników po 50-tce
Rynek pracy 50+. Fakty kontra teoria
Pracownicy 50+ już na wagę złota?
Rynek pracownika potrzebuje osób 50+
Czas na pokolenie 50plus?
Studia wyższe nie przygotowują do pracy
Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012
Workation i praca zdalna zagrożeniem dla pracodawców?
Dzień dobry, Proszę o pomoc, ryczałt niby prosty ale chyba nie do końca. Podatnik ma wpisane w CEiDG PKD 43.21.Z. Wykonuje roboty budowlane - ...
Dzień dobry, Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny na 1 miesiąc, następnie dostał umowę o pracę na czas określony ...
Sprzedaż mieszkań spadła
Wzrost cen materiałów budowlanych stabilizuje się
Osiedle Ujeścisko Vita od Develia już w sprzedaży
Kredyty dla mikrofirm V 2022 - na plusie kredyty w rachunku bieżącym
"Mieszkanie bez wkładu własnego". Czym jest spłata rodzinna i kto może z niej skorzystać?
Nadchodzą kolejne zmiany w Polskim Ładzie
Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?