2022-05-18 13:16
W 2022 i 2023 roku globalna liczba niewypłacalności wzrośnie © Andrey Popov - Fotolia.com.jpg
Przeczytaj także: W 2021 roku restrukturyzacja zamiast upadłości
Te czynniki sugerują, że gospodarka światowa powinna być w stanie uniknąć dużego skoku liczby niewypłacalności - przynajmniej w krótkiej perspektywie czasowej. Niemniej jednak, firmy będą musiały zachować czujność: Normalizacja liczby niewypłacalności na świecie już się rozpoczęła. W przypadku niektórych krajów dogonienie danych z roku 2019 zajmie kilka lat, ale wracamy do wysokiego poziomu ryzyka braku płatności, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej, wyjaśnia Clarisse Kopff, Dyrektor Generalna Allianz Trade.
Po raz pierwszy od 2019 roku spodziewamy się, że w latach 2022 i 2023 liczba niewypłacalności na świecie ponownie wzrośnie, zbliżając się do poziomu sprzed pandemii. We Francji i w Niemczech liczba niewypłacalności wzrośnie w 2022 i 2023 roku (odpowiednio +15% i +33%, +4% i +10%), jednak liczba tych przypadków nadal będzie sztucznie zaniżona ze względu na silne środki wsparcia ze strony państwa, co ponownie opóźni normalizację liczby niewypłacalności przedsiębiorstw, wyjaśnia Maxime Lemerle, Dyrektor Działu Badań nad Niewypłacalnością w Allianz Trade.
Na tym etapie spodziewamy się, że jeden na trzy kraje powróci do poziomu sprzed pandemii w zakresie liczby niewypłacalności w 2022 roku, a jeden na dwa kraje w 2023 roku. Rozbieżne tendencje wystąpią zwłaszcza w Europie Zachodniej: w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii do końca tego roku liczba upadłości przekroczy poziom z roku 2019, podczas gdy we Włoszech, Portugalii i krajach skandynawskich normalizacja nastąpi dopiero w 2023 roku, dodaje Ana Boata, Dyrektor Działu Analiz Ekonomicznych w Allianz Trade.
fot. mat. prasowe
Globalny wskaźnik niewypłacalności
Liczba niewypłacalnych firm wzrośnie o +10% w 2022 oraz o +14% w 2023 roku.
W Allianz Trade oceniamy, że w Polsce przyjęto inną niż w wielu innych krajach strategię walki z brakiem płynności firm – nie zawieszono obowiązków i procedur związanych ze zgłaszaniem niewypłacalności, ale przeciwnie - znacznie odformalizowano i uproszczono postępowanie naprawcze, tworząc nowy jego rodzaj. Firmy miały rozwiązywać problemy na jak najwcześniejszym etapie, nawet bez udziału sądu. To tłumaczy dlaczego liczba niewypłacalności polskich firm nie spadła, a nawet rosła w dobie pandemii - pomimo publicznych programów wsparcia dla biznesu. Programy te były efektywne, ale jednocześnie na rynku przedsiębiorcy stawić musieli czoła wielu problemom - m.in. uderzającym w popyt i możliwość sprzedaży lockdownom.
Uproszczona procedura, z kilkoma zmianami - ale nadal bardzo prosta - została na stałe w polskim prawie naprawczym. Pierwszy kwartał 2022 pokazał, ze nadal jest bardzo użyteczna - po chwilowym spadku liczby niewypłacalności związanym ze wspomniana zmianą prawa, ich liczba znowu znacząco rośnie. 2/3 z tych postępowań to właśnie postępowania restrukturyzacyjne, głównie w nowej uproszczonej formie, a przeprowadzają je głównie rodzinne firmy MSP. Możliwość szybkiego reagowania na zmiany koniunktury na rynku pozwala obserwować bieżące trendy - w tym problemy firm budowlanych (+38% niewypłacalności r/r w I kw.), których rentowność podkopały znaczące, kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen materiałów budowlanych. Spodziewamy się, iż w bieżącym roku nastąpi dalszy, i wciąż istotny bo 12% r/r wzrost liczby niewypłacalności polskich firm - może już nie o tak znaczące prawie 70% r/r jak w 2021 (właśnie z powodu wysokiej bazy), ale za to do rekordowego poziomu. Pomimo bieżących dobrych wyników makroekonomicznych w I kwartale (8%,5 wzrost PKB r/r) – gdyż niewypłacalności są coraz częstsze nie z przyczyn popytowych, ale głównie kosztowych i podażowych: przede wszystkim w związku z drożejącymi energią i surowcami oraz brakiem komponentów i rąk do pracy (także z powodu wojny na Ukrainie - wyjazdem ukraińskich pracowników).
fot. mat. prasowe
Liczba opublikowanych orzeczeń o niewypłacalności polskich firm
W 2021 roku opublikowano 2187 niewypłacalności.
fot. mat. prasowe
Liczba informacji o niewypłacalnych firmach I-III 2022
Pierwszy kwartał 2022 pokazał, że po chwilowym spadku liczby niewypłacalności, ich liczba znowu znacząco rośnie.
fot. mat. prasowe
Zmiana procentowa r/r liczby niewypłacalnych firm w podziale na województwa - I kw. 2022
W świętokrzyskim liczba niewypłacalnych firm wzrosła o 38%.
fot. mat. prasowe
Liczba niewypłacalnych firm w poszczególnych sektorach - I kw.2022
W budownictwie odnotowano 38% wzrost niewypłacalności r/r w I kw.
oprac. : eGospodarka.pl
Niewypłacalności firm w Polsce w 2021 roku wzrosły o 71 proc. r/r
Niewypłacalności firm w Polsce mocno w górę
Coface: w I połowie 2021 roku niewypłacalności w górę o 160 proc. r/r
Coface: wzrost liczby niewypłacalności w I kw. 2021 o 122 proc. r/r
Niewypłacalności firm: 2020 rok był rekordowy, 2021 będzie gorszy?
Coface: Rok 2020 to wzrost liczby niewypłacalności o 22 proc.
Euler Hermes: rekordowa liczba upadłości i restrukturyzacji firm
Euler Hermes: niewypłacalność dopadła polskie firmy, padł rekord dekady
Bankructwa w 2022 r. boi się co piąta firma
Witam, Od 2011 r. września prowadzę własną działalność gospodarczą. Jest to pizzeria. Okres wynajmu lokum mam na 3 lata bez możliwości ...
Witam, pracowałam w firmie prawie dwa lata jednak została rozwiązana z powodów. Byłam miesiąc zarejestrowana jako bezrobotna po czym ...
Ceny OC spadły w każdym województwie
Poręczenie kredytu. Jak działa i kiedy może być ryzykowne?
Trwa słabość WIG-Górnictwo
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - auto, które kupuje się emocjami
Zakup mieszkania w Warszawie. Obszar rewitalizacji to dodatkowe problemy?
Ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych uderza w kupujących pierwsze mieszkanie
Nowe mieszkania od deweloperów - czerwiec 2022