2022-05-16 12:15
Ile firmy w Polsce tracą na jednym wypadku przy pracy? © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ciężki wypadek przy pracy - jakie konsekwencje dla pracodawcy?
Konsekwencją każdego wypadku są mnożące się dodatkowe koszty dla organizacji – zarówno te wymierne, jak i niewymierne. Na te pierwsze składają się m.in. roszczenia cywilne poszkodowanego, koszty absencji i przestojów produkcyjnych, kary administracyjne oraz podwyższenie składki wypadkowej. Do tego dochodzą ewentualne straty wizerunkowe – zauważa Piotr Radko, Dyrektor obszaru kosztów pracy w Ayming Polska i ekspert Business Centre Club.
fot. mat. prasowe
Całkowity koszt wypadku przy pracy
W przedstawionym wyliczeniu warto zwrócić uwagę na koszty roszczeń cywilnych i kar administracyjnych – wynoszą łącznie 700 tys. zł.
Przedsiębiorstwa często działają pod presją czasu, aby szybko zamknąć postępowanie powypadkowe lub nie chcą wdawać się w spór z inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy. W efekcie nie przeprowadzają prawidłowego postępowania powypadkowego, co prowadzi do jeszcze większych strat finansowych. W tym przykładzie łączne obciążenia dla pracodawcy wynoszą ponad 1,1 mln zł, ale zdarza się, że sięgają one nawet kilku milionów złotych – komentuje Piotr Radko.
Aby podjęte działania były skuteczne, muszą być oparte na prawidłowej i kompletnej dokumentacji powypadkowej, bieżącej analityce danych oraz fachowej wiedzy prawnej i doświadczeniu. Tymczasem nadal w wielu firmach w Polsce dane o wypadkowości są ograniczone, a nierzadko również trudno dostępne i przechowywane wyłącznie w formie papierowej. Utrudnia to przepływ informacji w przedsiębiorstwie oraz wypracowanie skutecznego planu działań przez zespoły HR i BHP. Bez łatwego dostępu do kompletnych i właściwie opracowanych danych – na przykład dzięki wewnętrznym systemom lub korzystaniu z dostępnych na rynku rozwiązań – nie będzie możliwe zidentyfikowanie punktów krytycznych, które potencjalnie mogą stać się bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wypadku przy pracy – stwierdza Michał Wawrzynowski, ekspert ds. BHP w Ayming Polska.
oprac. : eGospodarka.pl
Od kwietnia składka wypadkowa w nowej wysokości
Rażąco naruszyłeś przepisy BHP? Sprawdź, jak dużo będzie cię to kosztować
Wypadek przy pracy = zasiłek chorobowy
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?
Jakie obowiązki rolnika-pracodawcy?
Jak nie przepłacać za składkę wypadkową?
Od kwietnia zmienia się składka wypadkowa
Wypadki przy pracy najczęściej w budownictwie
Wypadek przy pracy: przyczyną zbyt ciężka praca?
Dzień dobry, uległem wypadkowi przy pracy. Pośliznąłem się skutkiem czego uszkodziłem łękotkę w kolanie. Leczenie trwało 6 tygodni. W ...
Pracownik zatrudniony jako kierowca międzynarodowy uległ wypadkowi podczas prowadzenia pojazdu. Poszkodowany podaje, że zasłab w trakcie jazdy ...
Ceny OC spadły w każdym województwie
Poręczenie kredytu. Jak działa i kiedy może być ryzykowne?
Trwa słabość WIG-Górnictwo
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - auto, które kupuje się emocjami
Zakup mieszkania w Warszawie. Obszar rewitalizacji to dodatkowe problemy?
Ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych uderza w kupujących pierwsze mieszkanie
Nowe mieszkania od deweloperów - czerwiec 2022