eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strażak i influencer, czyli najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Strażak i influencer, czyli najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

2022-05-03 00:35

Strażak i influencer, czyli najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Strażak najbardziej poważanym zawodem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Najbardziej poważanym zawodem według Polaków jest strażak, a najmniej - influencer - wynika z najnowszego, drugiego już, ogólnopolskiego badania agencji SW Research.

Przeczytaj także: Zawody zaufania społecznego w Polsce i na świecie

Agencja SW Research przygotowała "Ranking społecznie poważanych zawodów 2022”. Z badania wynika, że w tym roku za najbardziej poważane zostały uznane zawody: strażak, ratownik medyczny, lekarz i pielęgniarka. Zawody te darzy zaufaniem odpowiednio: 81 proc., 80 proc., 72 proc. i 70 proc. Polaków. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania zawód pielęgniarki stracił 4 pkt proc., a zawód lekarza – zyskał 2 pkt.

Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Warto zwrócić uwagę również na awans w rankingu zawodu górnika (62 proc., 2 miejsca wyżej).

fot. mat. prasowe

Najbardziej poważane zawody wśród Polaków

Strażak i ratownik medyczny najbardziej poważanymi zawodami według Polaków.


Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego - komentuje wiceprezes agencji SW Research, Piotr Zimolzak.
Wyniki pokazują również, jak ważny jest kontekst i czas realizacji badania. Widać to wyraźnie na przykładzie zawodu górnika, który jest obecny w mediach w ostatnim czasie ze względu na tragiczne informacje z kopalni Pniówek i Zofiówka. Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami.

A jakie zmiany zaszły na dole rankingu? Tu również możemy mówić o swego rodzaju stabilizacji – niewielkie zmiany zaszły jedynie pod względem kolejności poszczególnych zawodów. Przede wszystkim znajdziemy tu profesje, których przedstawicieli można określić jako osoby publiczne. Listę zamykają (zaczynając od najmniej poważanego): influencer (16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem), działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.) oraz poseł na Sejm (19 proc.). Kolejną grupę o relatywnie niskim uznaniu społecznym tworzą zawody administracyjne - radny gminny (22 proc.) oraz minister 26 (proc.). Największą stratę odnotowali zamykający stawkę influencerzy (spadek o 2 miejsca). Istotnie niżej niż rok temu ocenieni zostali robotnicy – zarówno wykwalifikowani (55 proc.,spadek o 4 miejsca), jak i niewykwalifikowani, budowlani (36 proc., spadek o 2 miejsca).

fot. mat. prasowe

Najmniej poważane zawody wśród Polaków

Najgorzej postrzegani są influencerzy i politycy.


Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto – kontynuuje Zimolzak. Niezależnie od tego, znów należy brać pod uwagę kontekst ostatnich miesięcy, kiedy niektórych twórców internetowych dotykały kryzysy w social mediach (np. Ekipa Friza czy Team X). Również kontekst trwającej wojny mógł ujawnić niektóre słabości tego rodzaju działalności i podatności na czynniki zewnętrzne (np. blokada popularnych serwisów społecznościowych, nagła utrata followersów) czy występujące w dużym natężeniu tzw. fake-newsy – uzupełnia wiceprezes agencji SW Research.

fot. mat. prasowe

Najbardziej poważane zawody - procentowo

81 proc. respondentów uznało, że darzy zawód strażaka dużym lub bardzo dużym poważaniem.


Nota metodologiczna:
Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28.04.2022 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.


Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: