eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zawody zaufania społecznego w Polsce i na świecie

Zawody zaufania społecznego w Polsce i na świecie

2014-05-04 01:10

Zawody zaufania społecznego w Polsce i na świecie

Straż Pożarna najbardziej zaufaną grupą zawodową © basmasterstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wydaje się, że strażacy dobrze wypełniają powierzoną im misję. Na to przynajmniej wskazują wyniki światowego badania zaufania do zawodów przeprowadzonego przez instytut GfK, z którego wynika, że w 15 na 25 państw objętych analizą to właśnie Straż Pożarna cieszy się największym zaufaniem społeczeństwa. Na drugim biegunie, co raczej nie jest zaskakujące, znajdują się politycy.

Przeczytaj także: 10 najlepiej i najgorzej ocenionych zawodów 2023

Poświęcenie i profesjonalizm polskich strażaków zostały docenione - to właśnie oni zajęli w naszym kraju pierwsze miejsce wśród grup zawodowych cieszących się największym zaufaniem ze strony społeczeństwa. Przedstawicieli tej grupy zawodowej obdarza zaufaniem aż 94 procent respondentów. Drugie miejsce przypada pielęgniarkom, które zaskarbiły sobie zaufanie 93 procent badanych.

Dużym zaufaniem – odpowiednio 88 proc. i 87 proc. – cieszą się także ratownicy medyczni i farmaceuci. Natomiast lekarzom, jako odrębnej kategorii zawodowej w ramach służby zdrowia, ufa nieco mniej respondentów, bo 80 proc.

Jest to istotnie wysoki odsetek, biorąc pod uwagę krytykę służby zdrowia zarówno ze strony pacjentów, jak i obraz prezentowany przez media w ostatnim okresie.

fot. mat. prasowe

Zaufanie do grup zawodowych: średnia dla wszystkich krajów

Wyniki światowego badania zaufania do zawodów przeprowadzonego przez instytut GfK pokazują, że najbardziej zaufaną grupą zawodową są strażacy.


Policjantom i sędziom ufa odpowiednio 59 i 56 proc. osób biorących udział w badaniu. Nieco lepiej, w porównaniu do innych krajów europejskich, wypadają, mocno krytykowani w ostatnich latach bankowcy. Ufa im nieco ponad połowa badanych. I jest to spowodowane faktem, iż w Polsce skutki kryzysu gospodarczego i bankowego były mniej dotkliwe niż w innych krajach.

fot. mat. prasowe

Zaufanie do grup zawodowych w Polsce

W Polsce pierwsze miejsce wśród grup zawodowych cieszących się zaufaniem zajmują strażacy.


Połowa badanych ufa dziennikarzom i urzędnikom, duchowieństwu (47 proc.), przedsiębiorcom (45 proc.).

Na samym końcu zestawienia znajdują się politycy, których obdarzyć zaufaniem byłoby skłonnych jedynie 16 proc. ankietowanych. Lokalni politycy cieszą się wyraźnie większym zaufaniem. Ufa im 45 proc. badanych.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: