eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka Rosji traci 250 mld dolarów

Gospodarka Rosji traci 250 mld dolarów

2022-03-14 09:12

Gospodarka Rosji traci 250 mld dolarów

Gospodarka Rosji traci 250 mld dolarów © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje, że do końca tego roku straty, jakie poniesie gospodarka Rosji sięgną 250 mld dolarów. Już teraz wartość utraconego przez Putina sprzętu bojowego, eksportu oraz PKB oscyluje wokół 15 mld dolarów. Warto dodać do tego 334 mld dolarów tytułem wycofanych z londyńskiej udziałów w rosyjskich spółkach oraz utratę do wartych 345 mld dolarów rezerw.

Przeczytaj także: Ile będzie kosztować Rosję embargo na import ropy? Na pewno za mało

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentuje się dotychczasowy bilans rosyjskich strat wynikających ze zniszczonego sprzętu bojowego?
  • Na ile prognozowane są roczne straty rosyjskiej gospodarki?
  • Jakie straty poniesie eksport Rosji ?

W wyniku rozpoczętej inwazji zbrojnej w Ukrainie, rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o co najmniej 250 mld dolarów. Szacujemy, że sankcje i kryzys gospodarczy wywołają w Rosji nawet 20 procentową recesję. Analogiczna recesja na Białorusi oznacza spadek PKB o dodatkowych 10 mld dolarów. Rosja w ciągu zaledwie kilku dni niemal całkowicie utraciła zaufanie inwestorów i ta izolacja rosyjskiego rynku może się utrzymywać nawet przez dekady od zakończenia wojny. Światowe agencje wystawiają Rosji śmieciowe ratingi i coraz powszechniej wskazują na ryzyko bankructwa tego kraju w najbliższych tygodniach. Obecnie wyżej od rosyjskiej oceniana jest wiarygodność Ukrainy – podkreśla Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

fot. mat. prasowe

Utracona kapitalizacja rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie?

Kapitał rosyjskich spółek w ciągu kilku dni stopniał o 334 mld USD


W całym 2022 r. Rosja utraci przychody z eksportu o wartości 110-120 mld USD. To ponad 30 proc. jej łącznego wolumenu eksportu. W 2020 r. Federacja Rosyjska eksportowała 52 proc. swoich produktów i usług do Europy oraz dalsze 4,5 proc. do państw Ameryki Północnej. Obydwa kontynenty były też głównymi odbiorcami surowców energetycznych oraz metali, które stanowią około 65 proc. rosyjskiego eksportu.

Dotychczasowe zakazy importu ropy i gazu pomniejszą gospodarkę Rosji o 8 mld USD. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Kanada zakazały kupowania obu surowców – ten ruch już teraz kosztuję Rosję 5,6 mld USD. Unia Europejska ogłosiła plan zmniejszenia importu rosyjskiego gazu o 2/3, co zmniejszy przychody Rosji o dodatkowe 2,4 mld dolarów.

Najbardziej dotkliwy dla Rosji będzie całkowity zakaz import surowców energetycznych do państw Unii Europejskiej. Powiększy on stratę Rosji o niemal 52 mld USD. Przy obecnym stanie sankcji Rosja wciąż czerpie znaczące korzyści z handlu ropą naftową i gazem. Rozszerzenie sankcji pozbawi reżim Putina przychodów z ponad 50 proc. rosyjskiego eksportu.
Jedną z konsekwencji wprowadzonych sankcji jest utrata zaufania do kapitału rosyjskiego i odcinanie się od projektów biznesowych z przedstawicielami firm z tego kraju. Najlepszym dowodem na to są notowania rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie, których kapitał w ciągu kilku dni stopniał o 334 mld USD. W ciągu dwóch tygodni wartość akcji spółek takich jak Novolipetsk Steel, Novatek czy Phosagro spadła o ponad 99 proc. – ich ostatnia wycena jest groszowa, a handel nimi całkowicie wstrzymany. Europejski Bank Centralny wskazał, że Sperbank AG znajduje się już na krawędzi bankructwa. Jest to europejska filia największego rosyjskiego banku komercyjnego. Moskiewska giełda została zamknięta i tylko dlatego nie doświadczyła analogicznych spadków. Całkowitą sprzedaż rosyjskich aktywów ogłosiło m.in. British Petroleum (25 mld USD) oraz Norges Bank Investment Management (2,8 mld USD) – dodaje Marcin Klucznik, analityk zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

fot. mat. prasowe

Potwierdzone straty wojskowe Rosji

Do 10 marca 2022 r. koszt udokumentowanych strat rosyjskiego sprzętu wojskowego wyniósł ok. 2,6 mld USD.


Rosja poniosła również istotne straty wojskowe. Do 10 marca 2022 r. koszt udokumentowanych strat rosyjskiego sprzętu wojskowego wyniósł ok. 2,6 mld USD. To ponad tysiąc jednostek ciężkiego sprzętu, w tym 156 czołgów, 635 pojazdów piechoty, 12 samolotów oraz 11 helikopterów. Ta kwota nie uwzględnia wyposażenia piechoty, kosztów logistyki i serwisowania ani przeszkolenia żołnierzy. Władze Ukrainy wskazują, że rosyjskie straty mogą być nawet dwukrotnie większe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: