eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IX 2006

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2006

2006-09-26 00:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2006


Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost sprzedaży żywności. W konsekwencji sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach przewiduje się spadek sprzedaży żywności i pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Stan bieżących zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. W związku z tym w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być ograniczane na poziomie z sierpnia. We wrześniu odnotowuje się wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen żywności. Przewidywane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.

We wrześniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują większy niż w ubiegłym miesiącu spadek sprzedaży, co powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal oceniana negatywnie. Na najbliższe miesiące przewiduje się wolniejszy niż prognozowano w sierpniu spadek sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być nadal niezadowalająca, zbliżona do prognozowanej w ubiegłym miesiącu. Choć zmniejsza się nadmierny poziom zapasów towarów, ilość towarów zamawianych u dostawców może być w najbliższych miesiącach dalej ograniczana. Sygnalizowany jest niewielki wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen pojazdów samochodowych. Prognozy wskazują na możliwość nieco większych redukcji zatrudnienia niż przewidywania z sierpnia.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują we wrześniu spadek sprzedaży, nieco większy niż w sierpniu. Utrzymują się trudności przy regulowaniu zobowiązań finansowych. Mimo przewidywanego na najbliższe miesiące znacznego wzrostu sprzedaży, sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być niezadowalająca. Nadmierny stan zapasów towarów utrzymuje się na poziomie ubiegłego miesiąca. Przewidywany jest wzrost liczby zamówień na towary u dostawców. We wrześniu odnotowano wzrost bieżących cen towarów. Na najbliższe miesiące przewidywany jest dalszy wzrost cen oferowanych towarów. Ilość zatrudnionych pracowników może wzrosnąć w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem.

We wrześniu w jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się znaczny wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji formułowane przez przedsiębiorców oceny sytuacji finansowej są pozytywne. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego szybkiego wzrostu sprzedaży. Poprawić to może sytuację finansową przedsiębiorstw. Zwiększa się niedobór zapasów towarów. W konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może znacznie wzrosnąć. We wrześniu przedsiębiorcy sygnalizują spadek cen nieznacznie większy od formułowanego w sierpniu. W najbliższych miesiącach ceny mogą obniżać się nadal, choć nieco wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia na poziomie sprzed miesiąca.

Spośród badanych jednostek handlowych 3,9% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w sierpniu 4,3%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 75% jednostek), koszty zatrudnienia (56%), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (52%) i niedostateczny popyt (46%).

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: