2021-12-11 00:35
Jak Polacy podchodzą do emerytury? © pixabay.com
Przeczytaj także: Nowi emeryci dostaną więcej
Im dalej do emerytury, tym bardziej postrzegana jest ona przez badanych Polaków jako sielska, spokojna forma spędzania czasu. Im mniejsze wykształcenie i mniejszy dochód, tym częściej pojawiają się lęki związane z emeryturą. Niemniej większość z nas ma świadomość nieuchronności faktu przejścia na emeryturę, choć martwi nas deprecjacja finansowa, która z nią nam się kojarzy – wyjaśnia dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
fot. pixabay.com
Jak Polacy podchodzą do emerytury?
Polacy emeryturę postrzegają przede wszystkim jako nowy etap w życiu, w którym wprawdzie będą mieli więcej wolnego czasu i spokoju, ale też będą borykać się z brakiem pieniędzy i słabszym zdrowiem.
Polski emeryt marzy o tym, żeby czas na emeryturze przeznaczyć dla rodziny i przyjaciół. Niepokojący jest fakt, że tylko co siódmy badany chciałby na emeryturze spełniać się poprzez uczenie się. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo nauka w okresie starości ma wpływ na lepsze, zdrowsze i dłuższe życie, niechęć uczenia się Polaków na emeryturze nie brzmi optymistycznie – tłumaczy dr Tomasz Sobierajski.
Połowa Polaków nie ma złudzeń co do tego, że na emeryturze będą musieli dorabiać, choć tylko dla co piątego praca na emeryturze jest marzeniem i spełnieniem. Dla pozostałych praca w okresie emerytalnym wydaje się koniecznością, żeby móc godnie żyć. Mamy także świadomość, że emerytura z ZUS nie pozwoli nam na to, żebyśmy mogli się utrzymać na wystarczającym nam poziomie. Niemniej cieszy fakt, że większość Polaków zdaje sobie sprawę, że całe życie pracuje się na to, jaka będzie emerytura – podsumowuje dr Sobierajski.
Odpowiedzią na te wyzwania jest „Przewodnik emerytalny” – elektroniczna, ogólnodostępna publikacja, która zawiera kompendium wiedzy nt. przygotowania do życia na emeryturze dla osób w wieku 20, 30, 40 i 50 lat. Wydawnictwo opracowane we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin wyjaśnia kwestie finansowe, jak również niefinansowe tego procesu. Napisane jest przystępnym językiem, a liczne grafiki ułatwiają zrozumienie tematu. Warto poświęcić kilka chwil na lekturę, np. w weekend, by móc mądrze zadbać swoją o przyszłość – deklaruje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
oprac. : eGospodarka.pl
Trzynasta emerytura w 2022 roku to 1217,98 zł netto
Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 marca 2022
Ile można dorobić na emeryturze? Jakie limity od 1 grudnia 2021?
Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku
Jak sprawdzić wysokość przyszłej emerytury?
Średnia emerytura jeszcze niższa niż podaje GUS?
Wysokość emerytury: 1 rok pracy dłużej, 12 proc. więcej
Z czym kojarzą się nam emerytury?
Polacy chcą odpoczynku. Wysokość emerytury ich nie przeraża
Witam, w maju br. przeszłam na emeryturę. Przez ostatnie 3,5 roku byłam zatrudniona na umowę o pracę w prywatnej firmie. Otrzymałam odprawę ...
Dzień dobry, mam 55 lat i 35 lat pracy w szkole (bez dłuższych przerw). Czy mogę przejść na emeryturę? Ile może w przybliżeniu wynosić ...
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów
Range Rover P250 R-Dynamic S = elegancja + dynamika
Podwyżka wynagrodzenia. Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy ich przyznawaniu?
5 sielskich propozycji na długi weekend sierpniowy
Zakup mieszkania w wakacje. Na jakie promocje możemy liczyć?
Dlaczego waluty przestały być wymienialne na złoto?
Płyn do układów chłodzenia - jak wybrać odpowiedni do Twojego samochodu? REKLAMA