eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Uchodźcy na granicy białoruskiej. Czy Polacy popierają działania rządu?

Uchodźcy na granicy białoruskiej. Czy Polacy popierają działania rządu?

2021-09-13 09:47

Uchodźcy na granicy białoruskiej. Czy Polacy popierają działania rządu?

Co Polacy sądzą o kryzysie przy granicy z Białorusią? © pixabay.com

Decyzją polskiego rządu w pasie granicznym z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy. To odpowiedź na kryzys imigracyjny na granicy Polski i zarazem wschodniej granicy Unii Europejskiej. Agencja badawcza Inquiry zapytała Polaków co sądzą o tej sytuacji i czy popierają działania rządu.

Przeczytaj także: Rekompensaty dla przedsiębiorców z rejonu objętego stanem wyjątkowym

Przy granicy z Białorusią przebywa grupa imigrantów, którzy chcą dostać się do Polski. Polski rząd oskarża o prowokację białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Stojąc na straży granic Polski i Unii, polskie władze podjęły decyzje o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Agencja Inquiry przeprowadziła sondaż na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, pytając co sądzą o kryzysie imigracyjnym przy granicy z Białorusią i jak oceniają podjęte przez rząd działania.

Okazuje się, iż społeczeństwo polskie jest bardzo podzielone, jeśli chodzi o poparcie polityki polskiego rządu w tym kontekście – prawie co trzeci Polak/Polka popiera te działania, z czego 16% społeczeństwa solidaryzuje się z nimi bardzo mocno. Jednak co trzecia osoba nie ma w ogóle zdania na ten temat, zaś pozostała 1/3 społeczeństwa nie sympatyzuje z aktualnymi decyzjami rządu – w tym co 5 osoba zdecydowanie się z nimi nie zgadza.

fot. pixabay.com

Co Polacy sądzą o kryzysie przy granicy z Białorusią?

Co trzeci dorosły Polak popiera działania rządu w odpowiedzi na kryzys imigracyjny na granicy z Białorusią.


Wśród osób, które zdecydowanie popierają działania rządu w kontekście sytuacji przy granicy z Białorusią, przeważają mężczyźni (20% - odsetek wskazań "zdecydowanie popieram"), kobiety zaś częściej wskazują odpowiedzi niezdecydowane (38%). Również ludzie młodzi częściej nie mają opinii, natomiast Polacy powyżej 55. roku życia raczej mają tendencję do opowiadania się po jednej bądź po drugiej stronie. Szczególnie wśród osób, które zdecydowanie nie zgadzają się z polityką rządu jest więcej osób w z najstarszej grupy. Mieszkańcy regionu wschodniego, którego w największym stopniu bezpośrednio dotyczy ten temat, istotnie częściej zdecydowanie popierają obecne decyzje rządu w tym zakresie (24% - „zdecydowanie popieram”).

Interesujące jest również spojrzenie na to, jak do poparcia rządu w kwestii ich polityki migracyjnej ma się kwestia ostatnich wyborów prezydenckich. Nie jest dużym zaskoczeniem, że wśród osób sympatyzujących z polityką rządową częściej są osoby, które głosowały na Andrzeja Dudę (68% odpowiedzi „raczej popieram” i „zdecydowanie popieram”), zaś istotnie rzadziej ci, którzy głosowali na Rafała Trzaskowskiego (tylko 8%) - jego wyborcy chętnie krytykują obecne działania rządu. Wśród osób, które nie mają zdania w tym temacie, spory odsetek stanowią sympatycy Szymona Hołowni (49% spośród wyborców Hołowni wskazało odpowiedź „ani popieram, ani nie popieram”).

Z badania Inquiry wynika ponadto, że zwolennicy działań rządu częściej deklarują religijność (33% odpowiedzi „zdecydowanie popieram” wśród osób, dla których wiara jest bardzo ważna), są zwolennikami państwa opiekuńczego (26% odpowiedzi „zdecydowanie popieram”), oraz mają bardziej konserwatywne poglądy światopoglądowo-społeczne (42% odpowiedzi „zdecydowanie popieram”). Jeśli chodzi o przeciwników działań rządu, częściej są to osoby niewierzące (6% odpowiedzi „zdecydowanie popieram” wśród osób, dla których wiara w ogóle nie jest ważna), preferują model państwa działającego w oparciu o model wolnorynkowy (15%), o poglądach liberalnych (9%).

W badaniu Inquiry zapytano również, jakie działania powinny zostać podjęte przez rząd w obecnej sytuacji, Polacy najczęściej (41%) preferują opcję, w której osoby czekające na granicy są umieszczone w specjalnych ośrodkach, gdzie ich wnioski o azyl mogłyby zostać rozpatrzone. Jedynie co 10 osoba uważa, że polski rząd powinien wpuścić wszystkie osoby, które chcą otrzymać schronienie w naszym kraju. Prawie co trzeci/a Polak/Polka (30%), uważa, że Polska nie powinna wpuszczać tych osób do kraju, jednak powinna udzielić im podstawowej pomocy na miejscu, zaś około 13% społeczeństwa jest zdania, że nasz rząd nie powinien podejmować żadnych działań wobec migrantów na granicy (szczególnie osoby powyżej 55 roku życia).

Można zauważyć pewną rozbieżność pomiędzy grupą osób, dla których preferowaną formą reakcji na omawiany kryzys jest niewpuszczanie imigrantów oraz niepodejmowanie żadnych działań wobec nich, czyli obecne działania polskiego rządu (co popiera tylko 13% respondentów), a znacznie większą grupą, która wyraża ogólne poparcie dla działań rządu w tej sytuacji (31%). Wynika z tego wniosek, że poparcie dla rządu podyktowane jest raczej ogólnymi preferencjami politycznymi, niż działaniami podjętymi w tej konkretnej sprawie.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 25-31 sierpnia 2021 r. na reprezentatywnej próbie 505 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: