eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ubezpieczenie szkolne - czego oczekują rodzice?

Ubezpieczenie szkolne - czego oczekują rodzice?

2021-09-07 11:17

Ubezpieczenie szkolne - czego oczekują rodzice?

Co rodzice sądzą o szkolnych ubezpieczeniach? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Wybierając ubezpieczenie szkolne, rodzice zwracają najczęściej uwagę na to, czy przewiduje ono wypłatę świadczenia za uszczerbek na zdrowiu - wynika z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie UNIQA Polska. Rodzice chcieliby także, aby ubezpieczenie takie zapewniało dostęp do lekarza, badań i rehabilitacji.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka: co daje, jak wybrać i ile kosztuje?

Z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie UNIQA Polska wynika, że 85 proc. rodziców deklaruje, że ich dziecko objęte jest ochroną ubezpieczenia NNW szkolnego. 8 proc. ankietowanych nie ubezpiecza dziecka, jako powód podając brak potrzeby i odpowiedniej oferty.

Rodzice powinni pamiętać, że ubezpieczenie szkolne działa także podczas zajęć sportowych oraz poza szkołą.
Nasze dane jednoznacznie pokazują, że do większości wypadków dochodzi w czasie wolnym, a nie na terenie szkoły. Dlatego ubezpieczenie NNW szkolne to kompletny produkt z całodobową ochroną. Decydując się na zakup należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia i limity przy najczęściej występujących świadczeniach. Kolejną kwestią jest odpowiedni zakres ubezpieczenia. Mniej jednak chodzi o liczbę zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową, a bardziej o jakość oferowanych świadczeń i dopasowanie do indywidualnych potrzeb dziecka – mówi Ilona Tomaszewska.

fot. mat. prasowe

Czy Pana/i dziecko/i posiadają ubezpieczenie szkolne?

Tylko 8 proc. rodziców twierdzi, że ich dziecko nie ma takiego ubezpieczania.


fot. mat. prasowe

Dlaczego Pana/i dziecko/i nie posiadają ubezpieczenia szkolnego?

29% rodziców nie widzi potrzeby takiego ubezpieczenia.


Polisy kupujemy online


Trzy czwarte badanych rodziców deklaruje, że ich dziecko jest objęte ubezpieczeniem NNW szkolnym grupowym zawartym w placówce oświatowej. 36 proc. zdecydowało się na wariant indywidualny (możliwe wskazanie dwóch odpowiedzi w zależności od posiadanej liczby dzieci). Tym bardziej nie zaskakuje, że preferowanym sposobem zakupu ubezpieczenia dla 50 proc. badanych jest szkoła. Na kolejnym miejscu wskazują stronę internetową ubezpieczyciela (22 proc.), a następnie agenta (17 proc.). Dla porównania, w podobnym badaniu przeprowadzonym 2 lata wcześniej 58 proc. rodziców wybierało zakup ubezpieczenia NNW w szkole, 16 proc. u agenta, a tylko 14 proc. przez stronę ubezpieczyciela.
Są zdecydowani zwolennicy ubezpieczeń zawieranych w formie grupowej, ale rośnie liczba osób, które chcą taką decyzję podejmować indywidualnie. Patrząc na ostatnie lata możemy już wyciągnąć wniosek, że trend zmierza w kierunku ubezpieczeń indywidualnych zawieranych w wygodnej dla rodzica formie online. Nie następuje to jednak skokowo. Dziś w UNIQA dominuje sprzedaż ubezpieczenia NNW szkolnego przez agenta, a następnie przez stronę www – mówi Ilona Tomaszewska.

fot. mat. prasowe

W jakiej formie ubezpieczenie ma Pan/i dziecko/i?

75% dzieci ma ubezpieczenie grupowe.


fot. mat. prasowe

Jaki sposób zakupu ubezpieczenia byłby dla Pana/i najwygodniejszy?

Preferowanym sposobem zakupu ubezpieczenia dla 50 proc. badanych jest szkoła.


Świadczenie za uszczerbek


W szkole dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków w roku. Najczęściej są to złamania kończyn, skręcenia stawów, drobne skaleczenia i wybite zęby. Nie powinno więc dziwić, że dla rodziców najważniejsze w zakresie ubezpieczenia szkolnego są świadczenia za uszczerbek na zdrowiu (70 proc.) oraz zwrot kosztów leczenia (55 proc.). Kolejnymi najczęściej wskazywanymi odpowiedziami jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (34 proc.) oraz ochrona związana z uprawianiem sportów (31 proc. badanych). W UNIQA 54 proc. wszystkich zgłoszonych szkód z ubezpieczenia NNW szkolnego to właśnie uszkodzenie ciała, 26 proc. to świadczenia z tytułu pobytu dziecka w szpitalu, 15 proc. to zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i nabycia protez oraz innych środków pomocniczych, a tylko 4 proc. to świadczenia związane z tzw. poważnym zachorowaniem.
Od ubiegłego roku obserwujemy wzrost zainteresowania jazdą konną i sportami walki, ma to swoje przełożenie na wzrost zapytań o te konkretne aktywności. Nasze ubezpieczenie obejmuje takie sporty wyczynowe jak karate, judo, boks czy MMA. Podobnie zresztą jak jazdę konno. Co ważne w czasie pandemii nasze ubezpieczenie pokryje koszty związane z pobytem w szpitalu, wynikającym z zachorowania na COVID-19. Każdy wariant ubezpieczenia zawiera również ochronę na wypadek ukąszenia przez kleszcza – mówi Jacek Rink, menedżer Zespołu Rozwoju Produktów i Badań Rynku, Departament Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA.

Jak dodaje, pozytywnie zaskakuje rosnące zainteresowanie ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. 35 proc. polis w UNIQA, w których dostępna jest ta opcja, zostało rozszerzone o OC. Może to świadczyć o coraz wyższej świadomości korzyści wynikających z tego ubezpieczenia. W jego ramach UNIQA odpowiada za szkody spowodowane przez dziecko osobom trzecim – zarówno w związku z czynnościami życia prywatnego, jak i w związku z nauką lub odbywaniem praktyk przyuczających do zawodu.

fot. mat. prasowe

Co jest dla Pana/i najważniejsze w zakresie ubezpieczenia szkolnego?

Dla rodziców najważniejsze w zakresie ubezpieczenia szkolnego są świadczenia za uszczerbek na zdrowiu.


Ubezpieczenie od hejtu


Wśród świadczeń dodatkowych, które mogłyby uzupełniać ubezpieczenie szkolne i byłyby warte poniesienia dodatkowego kosztu rodzice wskazują zapewnienie dostępu do lekarza, pokrycie kosztów badań i rehabilitacji (65 proc.). Następne odpowiedzi dotyczą możliwości weryfikacji diagnozy lekarskiej i procesu leczenia po wypadku (47 proc.) i pomoc w nauce (korepetycje) w przypadkach dłuższej nieobecności dziecka w szkole (42 proc.).
W UNIQA ciekawą opcją dodatkową jest unikalne na rynku ubezpieczenie ochrony prawnej od hejtu w Internecie, które w tym roku rozszerzyliśmy o pomoc psychologiczną dla dziecka. Ofiary przemocy w Internecie mogą liczyć na naszą pomoc – mówi Jacek Rink.

Hejt w Internecie to ubezpieczenie, które obejmuje następstwa naruszenia dobrego imienia lub prawa do prywatności ubezpieczonego w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. UNIQA zapewnia trzy rodzaje świadczeń: pomoc prawną, specjalistę IT oraz konsultacje z psychologiem (online lub stacjonarne). Pomoc jest uruchamiana, gdy ubezpieczona młoda osoba zostanie znieważona, pomówiona lub bezprawnie zostaną ujawnione informacje na temat jej życia prywatnego.

fot. mat. prasowe

Jakie świadczenia dodatkowe mogłyby uzupełniać ubezpieczenie szkolne?

Wśród świadczeń dodatkowych, które mogłyby uzupełniać ubezpieczenie szkolne i byłyby warte poniesienia dodatkowego kosztu rodzice wskazują zapewnienie dostępu do lekarza, pokrycie kosztów badań i rehabilitacji.


Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA Polska. Omnibus, N=1022. Badanie z 24 czerwca 2021 roku

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: