eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia... Jak z sukcesem zrealizować projekt w hybrydowym PPP?

Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia... Jak z sukcesem zrealizować projekt w hybrydowym PPP?

2021-08-05 00:01

Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia... Jak z sukcesem zrealizować projekt w hybrydowym PPP?

Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Jeśli chcesz poprawnie przeprowadzić inwestycje w partnerstwie publiczno prywatnym ze wsparciem funduszy unijnych, musisz pamiętać o kilku rzeczach.
Pierwszym istotnym krokiem jest właściwa identyfikacja projektu, który z powodzeniem będzie łączył partnerstwo publiczno prywatne ze wsparciem z funduszy europejskich (tzw. hybrydowe PPP). Projekt taki musi być zgodny z priorytetami i strategią inwestycyjną podmiotu publicznego, a przy tym planowana inwestycja powinna nadawać się do realizacji w PPP oraz spełniać wymogi finansowania ze środków Unii Europejskiej.

W dużej mierze powodzenie projektu jest zależne od zespołu projektowego strony publicznej. Kompletując zespół, który będzie przygotowywał i realizował hybrydowy projekt PPP, warto oprócz prawników, finansistów i ekspertów technicznych zapewnić w nim miejsce dla specjalisty w zakresie funduszy Unii Europejskiej.

Po skutecznej identyfikacji projektu należy przeprowadzić ocenę efektywności, która pozwoli na weryfikację optymalnego zakresu projektu oraz jego wykonalności i efektywności. Analizy wykonywane w ramach oceny efektywności pozwalają również potwierdzić, czy mechanizm wynagradzania partnera prywatnego jest adekwatny do specyfiki projektu i czy jest dopasowany do możliwości finansowych podmiotu publicznego. Istotnym wynikiem oceny efektywności jest wstępne określenie podziału ryzyk między stronę publiczną i prywatną, a także sposobów zarządzania tymi ryzykami.

W ramach oceny efektywności prowadzone jest również badanie rynku partnerów prywatnych, które potwierdzi, czy planowany projekt spotka się z zainteresowaniem rynku potencjalnych wykonawców. Jeżeli zainteresowanie nie wydaje się wystarczające, podmiot publiczny może rozważyć zmianę niektórych parametrów projektu. Rzetelna ocena efektywności pozwoli na wypracowanie głównych założeń postępowania PPP.

Ocena efektywności musi uwzględnić kwestie dofinansowania UE, szczególnie w zakresie analizy ekonomicznej rozszerzonej o elementy niezbędne do złożenia wniosku o fundusze UE. Na tym etapie należy zadecydować, czy to podmiot publiczny, czy partner prywatny będzie składać wniosek o dotację unijną i kiedy to nastąpi – przed wyborem partnera prywatnego czy dopiero po zawarciu umowy o PPP. Ma to znaczenie dla skutecznego zarządzania umową o PPP.

Warto rzetelnie i bez zbędnego pośpiechu podejść do dokumentów przetargowych – im lepiej będą przygotowane, tym łatwiej będzie przeprowadzić proces wyboru najlepszego partnera prywatnego, spełniając jednocześnie wymogi transparentności i rzetelności – te zasady nie odbiegają od tych dotyczących wszystkich projektów PPP.

W przypadku projektu hybrydowego umowa o PPP powinna uwzględniać kompletne ramy współpracy pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym, jak również postanowienia specyficzne dla modelu hybrydowego, tj. przewidywać sposoby wykorzystania środków finansowych UE, zasady raportowania i postanowienia dotyczące trwałości projektu.

Sukces hybrydowego projektu PPP zależy również od właściwego zarządzania umową o PPP, w tym stałej weryfikacji, czy postanowienia umowy o PPP są realizowane w sposób zadowalający i czy wszystkie wymagania w zakresie jakości świadczonych usług są spełniane przez partnera prywatnego. Obejmuje to również raportowanie i weryfikację zapisów umowy o dofinansowanie UE, takich jak zasady kontroli i raportowania oraz przestrzegania zasady kwalifikowalności wydatków partnera prywatnego czy trwałości projektu. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko zwrotu dotacji UE.

Więcej o projektach hybrydowych dowiesz się z poniższej wideoinfografiki:

Czym jest PPP?


Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na długoletniej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa i utrzymanie szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.



Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową , gdzie poza podstawowymi wyjaśnieniami czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.

Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.

Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.

Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.


oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: