eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 35/2006 (28.08-03.09.2006)

Tydzień 35/2006 (28.08-03.09.2006)

2006-09-02 23:12

Przeczytaj także: Tydzień 34/2006 (21-27.08.2006)

  • Według Eurostatu w II kw. w całej UE PKB wzrósł o 2,8%, a w strefie euro o 2,6% (w I kw. odpowiednio o 2,2% i 1,9%). Na­tomiast wg Eurostatu w II kw. polski PKB wzrósł o 5,6% (wg GUS o 5,5%). Najniższa stopa bezrobocia w lipcu była w Holandii - 3,9%, Danii - 3,9%, Estonii - 4,2%, Irlandii - 4,4%, i Luksemburgu - 4,8%. Najwyższe bezrobocie było w Polsce - 15,0% (wg GUS -15,7%), na Słowacji - 14,0%, w Grecji - 9,2%, Francji - 8,9% i Belgii - 8,7%. Poziom bezrobocia w Niemczech w sierpniu wyniósł 10,5%.
  • Wobec zagrożenia, że w eksportowanym z USA ryżu długoziarnistym są ślady modyfikacji genetycznych, Japonia podjęła decyzję o wstrzymaniu importu. Dotąd firmy amerykańskie nie przedstawiły atestów. Unia Europejska (w ubiegłym roku sprowadziła ok. 200 tys. ton tego ryżu) nie podjęła takiej decyzji jak Japonia, natomiast zażądała szczegółowych wyjaśnień od amerykańskich władz i teraz bada, czy ten ryż był na europejskim rynku.
  • Rosjanie posiadają już 5% akcji niemiecko-francuskiego EADS, największego koncernu lotniczego i zbrojeniowego w Europie Zachodniej. Koszt zakupu to 1 mld USD, a dokonał go rosyjski państwowy bank Wniesztorgbank - drugi co do wielkości bank Rosji. To wiązana transakcja, bo niemiecko-francuski koncern kupił już 10% akcji firmy Irkut, która produkuje wojskowe samoloty wielozadaniowe Suchoj. EADS chce zostać partnerem strategicznym holdingu, jaki powstaje w Rosji z połączenia przez firm lotniczych.
  • Włoskie banki Banca Intesa i Sanpaolo (2 i 3 bank we Włoszech) planują fuzję, w wyniku której powstanie instytucja finansowa o aktywach przekraczających 550 mld euro i kapitalizacji ok. 60 mld euro. Ma szansę powstać największy bank detaliczny we Włoszech i w Europie.
  • Przy okazji zatrzymania dostaw ropy do litewskiej rafinerii w Możejkach warto zapoznać się z opiniami ekspertów od żywotności rurociągów. Reprezentują oni pogląd, że normalny czas eksploatacji rurociągu nie powinien przekraczać 25 lat. Problemy z tym mają dziś czołowe firmy świata.
  • Jeśli Czesi nie wprowadzą oszczędności, to deficyt w przyszłym roku wyniesie 3,8% PKB i nie będzie realnych możliwości przyjęcia euro w planowanym, 2010 roku. W poprzednich planach przyjęto, że deficyt budżetowy w 2007 nie przekroczy 3,3% PKB, w 2008 wyniesie 3,1%PKB, a w roku 2009 zejdzie poniżej 3% PKB. Na to maleją jednak szanse wobec zwiększenia wydatków na służbę zdrowia oraz służbę cywilną oraz propozycji podwyżki emerytur.
  • Kolejny raz Centralny Bank Węgier (NBH) podwyższył stopy procentowe, tym razem o 50 pkt. bazowych. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 7,25%. Inflacja na Węgrzech wzrosła w lipcu do 3% (z 2,8% w czerwcu).
  • Wzrost gospodarczy Litwy w II kw. 2006 roku wyniósł 8,4% r/r (w I kw. wyniósł 8,8% r/r). To już kolejny piąty kwartał, w którym wzrost gospodarczy wynosi ponad 8% r/r.
  • Komisja Europejska stanęła po stronie niemieckiej grupy E. ON i uważa, że Hiszpania naruszyła unijne przepisy o konkurencji (postawiła ona zaporowe warunki kupna Endesy, która jest największa hiszpańską grupę energetyczną). Jeśli dojdzie do realizacji tej fuzji, to wartość transakcji wyniesie 27 mld euro.
  • Gazprom zamierza kupić akcje największej portugalskiej firmy gazowniczej Galp Energia. W tej firmie 33,3% akcji ma włoski koncern energetyczny ENI, a Americo Amorim na 13,3% i zamierza teraz dokupić 18,3%. Właśnie od tej drugiej firmy chce odkupić akcje Gazprom. Także wiadomo, że na giełdę skieruje rząd portugalski 17,7% swoich akcji. Roczne zapotrzebowanie Portugalii na gaz wynosi 3,6 mld m³. Przez tę portugalska firmę Gazprom może wejść na rynek Hiszpanii i do Angoli (wspólnikiem Amorim jest koncern paliwowy Sonangol z Angoli). Amorim prowadzi także interesy w Rosji (w branży motoryzacyjnej).
  • Dziś jeszcze średnia cena gazu na rosyjsko-ukraińskiej granicy wynosi obecnie 95 USD za 1000 m³, ale dlatego, że Gazprom sprzedaje gaz w cenie 230 USD za 1000 m³ firmie RUE, a ta natomiast, po zmieszaniu rosyjskiego gazu z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu oraz Kazachstanu i dostarcza go na Ukrainę. Teraz Kijów spodziewa się, że cena gazy wzrośnie z 95 USD na 135 USD /1000 m³ gazu. Na ten przypadek w przyszłorocznym budżecie przewidziano stworzenie funduszu stabilizacyjnego w wysokości 0,6 mld USD.
  • Węgry uważają, że brak im możliwości dla uniknięcia dużej zależności od rosyjskich surowców energetycznych i zachęcają rosyjskich inwestorów do inwestowania w swoim kraju mimo, że nie rezygnują z prób dywersyfikacji zaopatrzenia.
  • W rezultacie połączenia dwóch rosyjskich firm RusAl i SUAL powstanie największy światowy producent aluminium. Łączną wartość nowej firmy ocenia się na 15 - 22 mld USD.
  • Szwedzki bank centralny (Riksbank) podwyższył stopę referencyjną o 25 pkt. bazowych do 2,5%. Ta decyzja ma przeciwdziałać spodziewanym przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego i wzrostem inflacji.
  • Sierpniowa inflacja w strefie euro wyniosła 2,3% r/r (w lipcu 2,4% r/r). Cel inflacyjny EBC wynosi 2% r/r. Jednak ostatnio Rada EBC pozostawiła stopy bez zmian (główna stopa referencyjna wynosi 3%), chociaż od grudnia 2005 podniosła już czterokrotnie stopy procentowe za każdym razem o 25 punktów bazowych.
  • Już od końca lipca do Możejek nie dopływa ropa rurociągiem Przyjaźń. Przyczyną jest awaria rurociągu na odcinku przechodzącym przez Białoruś na Litwę. Zastanawiające jest jednak to, że jednak po krótkiej przerwie, do rafinerii Naftan na Białorusi (z nią kooperuje rosyjski koncernem Łukoil) dopływa ropa.
  • Węgierski rząd przyjął plan przyjęcia euro w latach 2011-2013 roku. Węgry zakładają spełnienie kryteriów z Maastricht w 2009 roku.
  • Rekordowa sprzedaż w tym roku samochodów Forda w Rosji. W 2005 roku sprzedaż wyniosła 60 tys. aut, a w tym roku będzie to 120 tys. samochodów. Połowa z nich będzie wyprodukowana w zakładach na terenie Rosji.
  • Rosyjski Łukoil i słoweński Petrol tworzą spółkę j.v. Ma ona działać w branży dystrybucji produktów naftowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Obecnie ma zarządzać 565 stacjami paliw w 8 krajach regionu. Do 2009 r. zwiększy tę ilość do 1250 stacji

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MIMO BRAKU NASZEJ AKCEPTACJI RUROCIĄG PÓŁNOCNY (PO DNIE BAŁTYKU) JEDNAK BĘDZIE BUDOWANY

Mnożą się komentarze dotyczące przyszłości North European Gas Pipeline Company (NEGPC), spółki utworzonej do zaprojektowania, układania i eksploatowania bałtyckiej magistrali gazowej, którą założyli rosyjski Gazprom oraz niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF. Osta­tecznie partnerzy podpisali w ubiegły wtorek, w Moskwie porozumienie końcowe dotyczące budowy, określili też prawne i finansowe ramy projektu. Poinformowano, że E.ON przedłużył z Gazpromem z 2020 do 2035 r. kontrakt na zakupy 20 mld m³ rosyjskiego gazu rocznie (ok. 400 mld metrów sześciennych gazu do 2035roku), a począwszy od 2010 lub 2011 roku niemiecki koncern będzie kupować z bałtyckiego rurociągu 4 mld m³ gazu rocznie. Umowę na dostawy gazu z bałtyckiego rurociągu podpisały też niemiecka firma Wingas (BASF) i duńska DONG Energy. Od 2010 r. Wingas będzie kupować 9 mld m³ gazu przez 25 lat, a DONG zakupi min. 1 mld przez 20 lat. Inwestorzy poinformowali, że już mają 25-letnie umowy na dostawę gazu z tego rurociągu wielkości połowy jej zdolności przesyłowych.

W Petersburgu odbyła się pierwsza runda negocjacji, dotyczących problemów ekologicznych, związanych z budową tego rurociągu z udziałem delegacji rządowych Danii, Finlandii, Niemiec, Rosji i Szwecji, a których to przedsięwzięcie bezpośrednio dotyczy, bo rurociąg ma przebiegać przez ich strefy ekonomiczne Finlandii, Szwecji i Danii i rozpoczęcie realizacji wymaga ich zgody. Uczestnicy uzgodnili wy­kaz dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o budowę rurociągu, które będą następnie rozpatrywane na następnym spo­tkaniu 7 listopada w Kopenhadze.

W naszej prasie pokazują się mało wiarygodne sensacyjne informacje, będące raczej nadziejami polskich polityków (mówi się o braku szwedzkiej zgody, lub braku sposobów finansowania tek drogiej inwestycji). Jednak warto spojrzeć chłodnym wzrokiem na to przed­sięwzięcie. Marzenia o jego fiasku warto zastąpić analizą realnych faktów, zastanowieniem się, co to zmienia w naszej sytuacji, jakie to wywoła konsekwencje w przyszłości, co konstruktywnego my powinniśmy zrobić dziś, a co jutro...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: