eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy o pandemii, fake newsach i demokracji

Polacy o pandemii, fake newsach i demokracji

2021-04-26 13:26

Polacy o pandemii, fake newsach i demokracji

Polacy o pandemii © pixabay.com

Polacy źle oceniają demokrację w Polsce, uważają, że fake newsy są ogromnym problem i zagrożeniem dla demokracji, a walkę z pandemią oceniają lepiej na szczeblu unijnym i lokalnym - to niektóre wnioski z najnowszego badania Eurobarometr, przeprowadzonego przez firmę Kantar Polska na zlecenie Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także: Jak pandemia COVID-19 wpływa na nastroje Polaków?

Jak Polacy oceniają walkę z pandemią COVID-19?


Z badania wynika, że tylko 36% Polaków jest zadowolonych z podejmowanych przez polski rząd działań mających na celu walkę z pandemią koronawirusa. Zdecydowanie lepiej Polacy oceniają działania podejmowane przez władze lokalne i regionalne, 51% badanych ocenia je pozytywnie. Natomiast 55% ankietowanych jest zadowolonych z działań podejmowanych przez Unię. Ponadto 63% Polaków wierzy, że w przyszłości Unia będzie podejmować właściwe decyzje.

57% Polaków przyznaje, że pandemia ma dla nich poważne skutki finansowe. To więcej niż średnia unijna, która wyniosła 43%.

Co trzeci Polak uważa, że priorytetem UE powinno być obecnie zapewnienie wszystkim obywatelom UE szybkiego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek.

fot. pixabay.com

Polacy o pandemii

Polacy lepiej oceniają działania lokalnych władz i Unii Europejskiej w celu zwalczania pandemii niż te podejmowane przez polski rząd.


Jak Polacy oceniają demokrację w naszym kraju?


Z opublikowanego dzisiaj raportu wynika również, że poziom zadowolenia z funkcjonowania demokracji w Polsce istotnie spadł w ciągu ostatniego roku i jest najniższy od kilku lat. 53% Polaków źle ocenia funkcjonowanie demokracji w Polsce. Zadowolonych jest 45% Polaków, w porównaniu do 55% ogółu Europejczyków.

Fake newsy zagrożenie dla demokracji


Zdaniem większości Polaków (78%) obecność wiadomości i informacji, które zniekształcają rzeczywistość lub nawet są nieprawdziwe, stanowi problem w kraju. 82% Polaków jest zdania, że dezinformacja jest zagrożeniem dla demokracji. Polacy gorzej niż przeciętny Europejczyk oceniają media narodowe pod kątem zapewniania różnorodności poglądów i opinii oraz podawania wiarygodności informacji. W nieco mniejszym stopniu przekonani są także o wolności mediów od politycznych czy handlowych nacisków.

Działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE


47% Polaków jest zdania, że głównym priorytetem Europejskiego Zielonego Ładu, czyli zestawu środków mających na celu ochronę środowiska i klimatu, powinno być rozwijanie energii ze źródeł odnawialnych. Drugim z elementów zdaniem 45% badanych powinna być walka z odpadami plastikowymi. W tej kwestii opinie Polaków nie odbiegają znacząco od średnich wyników europejskich.

Badanie Standardowy Eurobarometr przeprowadziła firma Kantar Polska na zlecenie Komisji Europejskiej w dniach 12 lutego – 18 marca 2021 roku, na reprezentatywnej próbie 1036 osób w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów. Standardowy Eurobarometr jest badaniem cyklicznym, realizowanym raz na pół roku we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej oraz w krajach kandydujących.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: